Brugmansia

iraira

Member
Trompeta mea de la bakker(un bat), careia ii daduse muguras nou(1cm) a inceput sa se ofileasca...oare cu ce o pot resuscita?mi-e frica sa nu o pierd..e mititica..
 

iraira

Member
Nu a dus lipsa de udat sigur..poate prea multa apa.. da nus ce sa-i fac sa nu o pierd...pare din ce in ce mai lesinata :(
 

v.cristina

Active Member
draga nutisor dar ingrasaminte le pui??? :? :? :? ca ele au o crestere mult , mult mai rapida cand au papa bun de 2 ori pe saptamana

ingrasamantul trebuie sa fie cu nitrogen(azot)20%, fosfor6% si potasiu12%

eu am facut o descoperire , daca pot sa o numesc asa: acele de pin contin calciu,magneziu, nitrogen, fosfor ...asa ca le fac cate un amestec de ace de pin cu faina de oase si chiar le place :) :) :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai da............normal......tu traversezi si iei pinul cu totul daca e nevoie :)
 

albela

Active Member
Si eu am pini in fata portii. Oare de asta bucatica de teren aflata direct sub un pin din asta urais e atat de feritla? E o mare diferenta intre acea zona si restul gradinii mele :eek: . Inca ceva, mai am trei brazi pusi de mine din care 2 tot asa in apropiere de un pin iar unul mai departe. Cei de langa pin sunt mai frumosi si mai dezvoltati, e vizibila diferenta.
 

v.cristina

Active Member
intradevar albela acele sunt foarte bogate in subsante(nitogen/azot) folositoare florilor si prin putrefactie se transforma intr-o adevaraua mana

am citit ca in Rusia acele de pin sunt transformate intr-un praf si folosit ca ingrasaman in agricultura deoarece azotul este un polunat periculos al apelor si mediului :)
 

iudit

Well-Known Member
Moderator

Azi cred ca se vor deschide florile.Nu stiu de ce i se ingalbenesc frunzele.
 
Sus