Brugmansia

geodezia

Well-Known Member
eu numai in pamint am pus la prins in apa mi se flescaiau dar pusi direct in pamint pusi la umbra se fac repede in 2-3 luni de zile se fac cam de juma de m
uite in cresa mea puse din mai -iunie asta poza e facuta mai pe 27 iulie si pusa pe 29 iulie da sa le vezi acum ce mari s-au facut
http://geodezia.sunphoto.ro/anul_cu_flo ... 3/91419660
apa si un pic de soare dimineata si umbra dupa -amiaza
 

kerkyra

Well-Known Member
Am inteles, multumesc, cred ca fac rost de cativa lastari si o sa incerc. Ce voi face cu ei la iarna... vad eu, pe unde le inghesui, macar sa se prinda :D
 

geodezia

Well-Known Member
sincer eu in ligheanul ala am pamint de vreo 4 ani si am tot completat ca am pus la prins ba seminte de rosii ba cactusi ba acum brugmansii ba muscate are gauri si pun apa la greu secretul este ca este drenat bine adica pe fund are puse pietricele iar pamintul sa stii ca este de gradina ameliorat cu balegar putred de vreo 10 ani asa ca nu e cine stie ce pamint ..cind vad ca se consuma mai completez cu ceva pamint de prin curte si asta e cresa mea de floricele
nu stiu cum am ginit concentratiile de pamint dar le merge extraordinar de bine la plantute
iti doresc spor cu ele ca sunt tare frumoase
 

geodezia

Well-Known Member
sa vezi seara cum miroase ..dar sa stii ca nu la toata lumea place mirosul
cel mai tare miros cele galbene cele roz mai suav cele altoite mai putin
dar cele galbene miros turbat si pe distanta mare
eu mereu aflu cu nasoiu cind infloresc ca miroase si de la 10 m distanta
sa le vezi cind infloresc cu zecile florile atunci sa te tii
 

kerkyra

Well-Known Member
Deja ma vad cu ditamai arborele. Oare vecinilor de la parter le-o placea mirosul? Ca eu stau la bloc si planuiesc sa le scot afara :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Minunata, eu la cea mare pe care am pus-o in gradina am vazut anul asta doar o floare, a ta e o frumusete! :D
 

ghia_don

Active Member
Gata, eu m-am hotarit !! Pe ale mele le las in gradina..In afara de faptul ca le hamalesc de doua ori pe an la dus si adus din beci, n-au facut decit vreo trei flori :x Si asta de vreo trei patru ani...Nu le mai vreau :whew:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Doina, ia acum butasi de la ele si pune la inradacinat, ca o sa regreti :evil: :rofl:

Culmea e ca anul trecut a fost intr-o galeata de 10 L si a inflorit foarte bine, e drept ca doar o data, dar din moment ce in gradina anul asta nu a inflorit deloc, tot mai bine in galeata :mrgreen: eu am pus-o in gradina la gandul ca va inflori mai bine, ca am avut anii trecuti si le-a placut :roll:
 

happy

Well-Known Member
sannamaria a spus:
cea variegata la a treia tura de flori :D
Maria tu ai pus ceva ingrasamant la ghiveci?
Din pacate anul asta a fost tare slab in flori de brugmansie.Asteptam sa infloreasca ceva noutati dar abia a inflorit cea roz si cea galbuie,lipsa apei se vede la aceste flori :( .Eu le-am avut pe toate in gradina si nu le-a mers deloc bine.Oricum am luat lastari de la toate si vorba romanului 'poate la anul va fi mai bine'!!!
 

elianna

Well-Known Member
ghia_don a spus:
Gata, eu m-am hotarit !! Pe ale mele le las in gradina..In afara de faptul ca le hamalesc de doua ori pe an la dus si adus din beci, n-au facut decit vreo trei flori :x Si asta de vreo trei patru ani...Nu le mai vreau :whew:
Doina, nu arunci niste butasi la mine ca poate le place :)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ghia_don a spus:
Gata, eu m-am hotarit !! Pe ale mele le las in gradina..In afara de faptul ca le hamalesc de doua ori pe an la dus si adus din beci, n-au facut decit vreo trei flori :x Si asta de vreo trei patru ani...Nu le mai vreau :whew:
la mine chiar de infloresc ,tot spun ca nu le mai duc la iernat , din cauza ca trebuiesc udati mult si ingrasati :roll: deci eu daca il ud dimineata si ma duc de ex pana la Claudia in judetul vecin ,brugmansiile mele sunt lesinate :rofl: la mine vara mai tot timpul zilei sunt ofiliti ,chiar daca le ud si de doua trei ori pe zi :x asta ma enerveaza .
 

kerkyra

Well-Known Member
Tocmai cand ma bucuram ca butasii primiti au facut radacini rapid si arata bine, citesc ca aceste plante fac mofturi. Si eu ma gandeam sa le pun in gradina dar cum cu udatul chiar e greu la mine, o sa le las totusi in ghivece, s ale pot controla mai usor. Sper doar sa nu faca picioare, sa o ia pe urma leandrului :( Ma gandeam ca m-am impacat foarte bine cu rudele lor, daturile, care au suportat foarte bine seceta si infloresc continuu, dar poate nu sunt rude asa apropiate?
 

geodezia

Well-Known Member
ba sunt rude foarte apropiate da asta este sunt mai mofturoase burgmansiile ..nu suporta temperatura sub 6-7 grade aveti grija la ele ca eu sunt patita cind le-am lasta in beci si au dat coltu ca am uitata usa deschisa .. 3 ani m-ma chinuit s ale repun pe rol dar acum sunt foarte frumoase si ma bucur de ele
 

claude

Well-Known Member
Moderator
geodezia a spus:
.nu suporta temperatura sub 6-7 grade
Ba suporta, eu o iernam pe a mea in balcon inchis cu sticla normala si rezista foarte bine, important e sa nu se ajunga la temperaturi de 0 grade. Desi chiar si 0 grade suporta, a mea anul trecut a prins-o o bruma urata, de -5 si a supravietuit, nu au inghetat lastarii pana jos
 
Sus