Bromelia

lelia

Well-Known Member
Felicitari pentru reusita ! la tine si pietrele re/infloresc ....
N-am avut niciodata o planta din familia asta ,n-am primit si n-am fost tentata sa-mi cumpar ,nu-mi explic de ce ,mereu am asociat-o cu o planta artificiala si s-a creeat un zid intre noi ,imi place sa le privesc ,sunt spectaculoase dar sunt ,,reci''.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
De acord cu tine, Lelia. Par putin artificiale pentru ca se "misca"greu. Cresc lent, bracteele colorate rezista enorm de mult, astfel incat per ansamblu poate da senzatia de artificial. Eu una nu rezist asocierii intre forma deosebita si diversa a tijei florale combinata cu aspectul decorativ al frunzelor multicolore. Am eu o afinitate pentru decorativele prin frunze, iar vriesea si aechmaea sunt din acest punct de vedere pe gustul meu.

Multumiri pentru complimente. :blush: Cu pietrele n-am incercat insa! Nici macar cu de-alea vii...:-D:D
 

lelia

Well-Known Member
Sa stii ca mi-ai dat o tema de gandire ....caut sa inteleg de ce nu simt pentru plantele astea ce simt pentru celelalte .Atunci cand privesc o planta ,semnalele vizuale sunt transmise la ,,suflet'' si am acea stare de a fi una cu ce privesc,de a vedea dincolo de ce a ce privesc ....cu aceste plante totul ramane la nivel olfactiv ...
Cat despre pietre ,mai ales cele vii ,vei avea surprize ....talentului tau inascut, acela de a scrie atat de frumos despre tot si mai ales despre plante, nu-i rezista nici macar pietrele .Pe mine m-ai castigat cu multi ani in urma si citesc cu drag si interes tot ce scrii.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
:blush: :blush: :blush: :* Cu asemenea parteneri de discutie nici nu e greu sa fii deschis si comunicativ. Empatia e o calitate destul de rar intalnita. Te asigur, draga mea, ca simpatia e reciproca. :hug:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Va povestam in urma cu un an de reusita infloririi vriesiei. Eram datoare cu niste poze cu evolutia tijei. Chiar daca bromeliile nu suscita interes direct, poate vreodata cineva va cauta informatii despre ele si, vazand cat de nepretentioase sunt si ca reinfloresc fara efort, va da puilor plantei muribunde o sansa sa straluceasca.

Iata deci tija in crestere, bracteele colorate extrem de longevive, florile si intr-un final semintele eliberate.
[URL=http://s1282.photobucket.com/user/Adina2013/media/aechmea%20si%20alte%20bromelii/interior%20iunie%204_zpsyxlhe6ci.jpg.html][/URL]

[URL=http://s1282.photobucket.com/user/Adina2013/media/aechmea%20si%20alte%20bromelii/pete%20de%20culoare%202_zpsbwxv0q6t.jpg.html][/URL]

Dar nu doar continuarea povestii vriesiei voiam s-o spun. Iata ca dupa doi ani de la prima mea relatare o alta bromelie ii calca pe urme vriasiei. Unul dintre cei doi pui de care va vorbeam atunci infloreste.

 
Sus