Bromelia

marean

Active Member
Eu as taia mama de pe-acuma,astfel incat sa fac taietura anterior punctului din care creste unul dintre pui ,si as pudra cu scortisoara si carbune.
Bafta multa !
 

daisy111

Active Member
AJUTOOOR.. :cry: :cry:
Initial am vrut sa fac ce mi-a zis Marian pt ca oricum planta mama se lasase peste ghiveci si cand sa o tai am vazut ca iese singura si ca e pudret tot interiorul,apoi am vazut ca si interioarele...mijlocurile puilor sunt afectati :cry: :cry: puiul ce-l mare asa a fost de afectat ca am ramas cu el in mana,iar celalalt vad ca se tine acolo ,desi,si in mijlocul lui se vede negru :cry: :eek:f: Ce pot sa mai salvez ?:cry: :cry: ...destul ca am plans cand am vazut ca planta mama moare pt puiutii ei si acum sa-i vad si pe ei asa :cry: :cry: Va rog urgent cu sfaturi ce sa le fac :rugaciune: :rugaciune: Pana maine ii las asa ca nu stiu ce sa fac....oare trebuia sa o fi taiat planta mama de cand i s-a uscat floarea? :? :cry:
 

marean

Active Member
Daca si al 3lea pui are mijlocul putrezit,nu mai ai ce face .
Daca,totusi,printr-o minune,radacina nu a fost afectata si a putrezit doar planta,atunci exista sanse minime ca aceasta sa mai genereze ceva .
Imi pare rau !
 

daisy111

Active Member
:cry: Am umblat la radacina,am dat pamantul pe langa ea la o parte si pare sanatoasa asa ca i-am taiat toata partea putrezita pana unde am considerat ca nu mai e putred,zic asa pt ca dupa ce am taiat desi era mai tare ce ramasese,inca iesea zeama daca strangeai....apoi am dat cu scortisoara ,nu am si carbune :( .Oare ar trebuii sa scot radacina din ghiveci si sa o mut in alt ghiveci (fiind ghiveciul asa mare)?desi are radacinile destul de mari si lemnoase. :? Si cu udatul ,lumina cum sa procedez? :cry:
Multumesc mult Marian!!!
 

daisy111

Active Member
Multumesc, marean! Sper sa reusesc sa mai dea ceva din radacini,ca decat doar astea au mai ramas momentan....daca nu :cry:
 

marean

Active Member
Cu mare placere,am sperat sa-ti fie de ajutor sfaturile,dar din cate spui,noroc ca s-a oferit draga de Albela sa-ti daruiasca un pui nou :wink: !
Scortisoara nu se pune pe radacini,inhiba cresterea lor,se pune doar pe ranile tulpinei si frunzelor :wink: !
Mult noroc !
 

daisy111

Active Member
Multumesc inca o data Marean....si multumesc ca m-ai lamurit pt ce se foloseste scortisoara,chiar nu stiam,dar eu am dat deja cu scortisoara neavand carbune :( inca nu misca in nici un fel,nu am studiat radacinile dar vad ca se vede la fel ca in seara cu pricina :( ....astept un semn :astept:
 

Dea

Active Member
noul membru in familie, o bromelie de genul asta

In ce priveste guzmania [ o guzmanie lingulata minor] pe care o am de cativa ani, dupa unica ei floare, nu a mai inflorit. Insa am mentinut-o in viata pentru ca i-am inlaturat puii, imediat ce vedeam ca ii da!
Cum insa, si-a bagat coltii in ea motanul meu :x , si nu mai arata saracuta cam in nici un fel, am zis sa o las sa faca puii si are doi acum ... dar ea se cam duce :(

un link util cu marea familie bromeliacee( din care, apropo, face parte si ananasul) http://en.wikipedia.org/wiki/Bromeliaceae
specii guzmania http://fcbs.org/pictures/Guzmania.htm
specii bromelia http://fcbs.org/pictures/Bromelia.htm
 

Roxana

Active Member
Pai bromeliile infloreasc doar o data "in viata". Dupa aceea face pui si apoi moare.
 

Dea

Active Member
asa se intampla la majoritatea speciilor cu care ne-am obisnuit, insa cu siguranta nu este o regula sau o caracteristica distinctiva a intregii familii de bromeliacee ( cel putin de ce am citit pana acum).
Insa, da, guzmania asa se comporta.
Experimentul meu ( pana sa-mi fie corupt de motan), era sa vad ce se intampla daca ii inlatur puii de fiece data cand ii da! Rezultatul: si-a pastrat foliajul la fel de verde ca la inceput timp de trei ani, fara sa mai dea vreo frunza si evident fara sa infloreasca!
 

helisananca

Member
am si eu o nelamurire :oops: bromelia sau guzmania tot acelasi lucru sunt? :? de semanat seama destul de mult,pt ca mi-am cumparat si eu azi o bromelie chipurile ,inflorita tare dragalasa si nu stiu nimic despre ea ..ma puteti ajuta va rog frumos? :? :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Guzmania face parte din familia Bomeliacee.Toate plantele din aceasta familie sunt efemere..........
"Vreau sa vorbesc despre o planta foarte frumoasa.Se numeste Guzmania.
Este de origine din zonele subtropicale de aceea are nevoie de umiditate mare si pulverizari pe frunze cu apa necalcaroasa.
Are nevoie si de o temp. de 21 grade.
Guzmania are un mod aparte de udare,adica o udati in mijlocul rozetei de frunze cu apa fiarta si racita.
Infloreste o singura data in viata la maturitate,dupa care moare.Oricum face pui laterali care cresc in locul acesteia.
-Se pulverizeaza zilnic cu apa si nu se uda mult pe pamant ca e sensibila.
Eu am 6 exemplare din aceastra planta de culori rosu si galben.Floarea dureaza mult cam 4 luni. Scrie-ti si voi daca aveti o asemenea planta!"

din blogul "Sfaturidespreplantedeapartament".
 

helisananca

Member
:rofl: eu o las..vreau sa o mut intr-un alt ghiveci sa pun si un pamant mai bn ca ce are acum parca e burete nu pamant :roll: multumesc d-na Gabiuta :hug:
 

fixpix

Active Member
apoi nu stiu cum e cu "infloreste o data si moare"

asta o am de ceva ani, a inflorit - cam nasol, daca nu iti bagi capu in mijlocul rozetei, nu vezi floarea...care e de fapt un manunchi de mai multe floricele mici mov.

cert e ca nu a decedat, ii merge bine, e foarte mare si are mai multi pui in jur.

 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cam de multisor nu a mai scris nimeni pe aici. Chiar nu aveti bromelii? Ori le considerati din categoria celor de "unica folosinta"?
Daca aveti bromelii m-ar interesa daca le-ati mai vazut inflorite. Planta-mama se stie ca nu mai infloreste, insa puii ei ar trebui la un moment dat sa infloreasca.

Desi am 4 feluri de bromelii, doar aechmea este cea care ma incanta periodic cu spectacolul infloririi, insa despre asta voi spune mai multe la topicui ei. Celelalte, desi au evoluat excelent in sensul ca au dat pui care au crescut foarte frumos si din punctual meu de vedere sunt mature nu m-au incantat cu flori (ca sa fiu optimista zic deocamdata).

Una este vriesea care e insa spectaculoasa prin coloritul frunzelor. Planta mama am primit-o inflorita. a dat doi splendizi puisori care au crescut frumos. I-am separat si astept cu nerabdare inflorirea.

A doua este aceasta bromelie din nou primita cu floare. Povestea s-a repetat si acum am doi pui mari pe care insa i-am lasat in acelasi ghiveci. Iata-i in compania unei aechmea.

Ultima e o bromelie de talie foarte mica. Povestea ei e diferita. Am primit un pui mititel. In cativa ani s-a transformat intr-o padure de mici bromelii. Nu pot zice ca n-a inflorit defel. La un moment dat am observat o inflorescenta, dar total diferita de tijele elegante si aspectuoase ale celorlalte bromelii. Inflorescenta a fost mititica si crescuta inghesuit intre frunze. Nici poza nu i-am facut. Iat-o aici la stadiul dintre un singur pui si o ingramadeala de pui cum e in prezent. Poate o sa ma invrednicesc sa-i fac poze actuale. Nu mi-a atras atentia in mod deosebit deoarece nu iese in evidenta prin coloritul frunzelor ca vriesea sau aechmea, nici prin flori deosebite ca celelalte bromelii ale mele.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cum toate ca bromeliile sunt cap de afis in orice florarie, fiind deja un tip comun de planta ce il intalnesti pe cam orice pervaz, nu prea suscita interesul aici.
Vin eu cu informatii recente despre una din bromeliile mele. Daca aechmaea ma incanta anual cu flori, celelalte nu prea i-au urmat exemplul pana acum. O noua reusita pentru mine e inflorirea unuia dintre puii de vriesea despre care va vorbeam mai sus. Am observat zilele astea tija florala la unul dintre pui. Iat-o:
 
Sus