brassia

sarselia

Active Member
Moderator
Caramell a spus:
Arselia, este frumoasa si deosebita brassia ta. Neaparat sa ne mai arati poze cand se va deschide complet. :D

Iata si poze cu frumoasa mea la a 3 inflorire:
.

Mie imi pare o planta nepretentioasa, care se dezvolta si infloreste foarte usor, mai usor decat phalaenopsis. Doar ca florile tin mult mai putin. Au in schimb un parfum superb.
Felicitari pentru minunatia de Brassia!
Acum ca ai spus tu de parfum mi-am dat seama ca eu nu am mirosit-o pe a mea.
Parca data trecuta pe cand era inflorita o mirosisem dar nu sesizasem niciun parfum.
Trebuie sa fac cercetari!

Sa iti traiasca!

Ira atentie mare si la udare!
Eu pe a mea o ud o data pe saptamana pentru ca mai degraba prefera lipsa apei decat umiditatea mare!
Poti sa o pulverizezi din cand in cand dar nu o uda foarte des!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, fetelor! :hug:
Arselia, brassia mea e foarte puternic parfumata, miroase a vanilie. Acesta a fost si motivul pentru care am cumparat-o acum 1 an, pentru ca florile de atunci nu mi se pareau foarte deosebite; in plus erau dezordonat crescute si nu dadeau acest efect superb pe care l-a avut la ultima inflorire. As spune ca e o planta care s-a dezvoltat minunat, iar cu trecerea timpului a devenit tot mai frumoasa. Dupa trecerea tijei florale, planta face un nou pseudobulb care se dezvolta foarte repede si in aprox. o jumatate de an de la aparitie, infloreste.

Dupa cum spuneam mai devreme, iar tu ai confirmat, brassia nu trebuie udata in exces. Nu ii place deloc sa aiba radacinile mustind de apa. Este o planta careia nu ii place atentia permanenta, prefera sa fie mai degraba "ignorata" si lasata sa isi gaseasca singura echilibrul. De asemenea, nu trebuie tinuta la o fereastra prea insorita.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Corect Carmen!
Legat de dezordonarea florilor cam ca si a ta arata si a mea pe cad am cumparat-o:

http://picasaweb.google.com/sarselia/Ca ... 8941914754

Acum in schimb,ca si la tine,parca florile incep sa se aranjeze extrem de frumos.Parca se aliniaza una langa alta pentru a-si arata toate frumusetea.
Tot ca un sfat legat de crestrea ei va spun si eu ca a mea a stat din primavara si pana acum agatata intr-un pom.
I-am pus un ghiveci cu agatatoare si acolo si-a petrecut toata vara.Lumina ii era filtrata de crengile acestuia si apa primea pe cand imi aminteam eu.
Destul de rar as putea spune...
Deci subliniez si eu inca o data si mai ales subscriu celor spuse de Caramell.
Nu apa multa pentru ca nu ii place!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ai dreptate Arselia draga, e o orhidee obtinuta din incrucisarea dintre Brassia si Miltonia. Multumesc pentru atentionare! :*
 
buna , dragi iubitori (si detinatori) de orhidee !
am luat , prin nov 2010 , o brassia de la reduceri din baumax (forma florilor m-a dat pe spate si n-am putut rezista ispitei)
din pacate , radacini nu mai avea aproape deloc ;
drept urmare , dupa ce i-au trecut florile , am scos-o din substrat , am curatat tot ce era putred(aproape tot) si , sprijinita intre 3 tepuse pt fripturica , am pus-o pe substrat , cu o punga in cap, la fereastrav dar deasupra caloriferului;
problema este ca deja incep a-mi pierde rabdarea cu ea , desi , atonicita la 2 zile , are pe unul dintre pseudobulbi o crestere (dar caaat de inceataaaaaaaaaaaa) nu va pot spune !! :hipnotizat: mi s-au lungit ochii !
dar , nu ma dau batuta (ce-i drept cateodata nu mai am mult) dar imi place enorm aceasta planta deosebita (iar la noi in constanta nu am mai vazut pe nicaieri , de la deschiderea baumaxului cand am cumparat-o eu)
ma puteti sfatui ce sa incerc pt a o "incuraja" putin ? gresesc undeva ?
multumesc anticipat pt sfaturile celor mai documentati (si experimentati)decat mine
[/img]
 

Kati

Active Member
Bine ai venit printre noi, Carmen! Te rugam frumos, daca doresti sa te prezinti aici: http://www.egradini.ro/forum/viewforum.php?f=25 , ca sa te cunoasca toti forumistii si sa-ti ureze bun venit :D

Ai procedat corect cu Brassia, ai doar grija, ca scoarta sa nu inceapa sa putrezeasca sub punga. In rest, sa ai rabdare multa caci planta va avea nevoie de ceva vreme pana isi va da drumul la radacini.
 
multumesc mult, kati ,sper sa nu putrezeasca , deoarece o aerisesc zilnic si nu pulverizez decat atunci cand imi pare uscata(ea fiind pe pervaz deasupra caloriferului , deci nu in bataia acestuia)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc fetelor si asemenea si voua!
Sa va bucurati de toate florile frumoase pe care le aveti!
:D
 
iaca si eu cu o curiozitate : ati mai vazut -in perioada asta pe undeva (gen baumax, .....)brassia ?
am una la reanimare de vreo 5-6 luni -nu a murit , a dat niste coltisori , cateva radacinute , dar merge incredibil de greu ! parca ma gandesc sa-mi iau alta (asa ,pt orice eventualitate) ca imi place foarte tare si pana oi vedea-o pe-a mea cu flori...... ehe ..... :oops:
 
Sus