Bradul, copacul vesnic verde si sfant - merita citit!

Avand preocupari comune (SOS Natura si electronica), am primit de la profesorul meu de radiocomunicatii, Lucian Baleanu, un articol ce merita citit:



Cu cata bucurie si nerabdare asteptam cu totii: copii, tineri si batrani, pomul de Craciun si cu cata tristete si amaraciune in suflet, vedem dupa Anul Nou, stive de brazi aruncati la habele de gunoi, brazi care, daca ar fi fost lasati sa creasca in natura ar fi alcatuit paduri intregi, aducatoare de aer curat si sanatate…..
Degeaba ne tanguim, in speranta ca cineva se va opune jafului din natura, cand noi insine venim victoriosi de la piata cu pomul luat pe un pret de nimic.
Sa nu mai vorbim despre tonele de hartie folosite la reclame inutile, ziare de scandal, chitante si facturi, realizate prin defrisarea a mii de hectare de paduri seculare……1 tona de hartie alba este echivalentul a 24 de copaci
Si nu uitati ca un copac cu frunze, ajuns la maturitate, produce intr-un sezon, oxigen necesar pentru 10 oameni.
Solutia este ca, cei carora ne pasa, sa ne implicam intr-un fel , prin exemplul propriu. Dar ce exemplu putem da?
Daca fiecare dintre noi am pune cate o singura SAMANTA de BRAD sau MOLID, intr-un pahar de plastic cu pamant si am urmari evolutia ei pana va ajunge POM de CRACIUN, va asigur ca ne-am schimba radical atitudinea fata de NATURA MAMA.
Desi rasare foarte repede, in cca. 10-14 zile, vom vedea ca in 2 ani molidul nu va depasi inaltimea de 10 cm si grosimea 2,5 mm, iar puietii de brad la 4 ani ajung numai la 60 cm inaltime si 15 mm grosime. Faceti comparatie cu un copil de aceeasi varsta….
Celor care doresc sa faca un experiment, le pot oferi cu mare drag cateva seminte, valabil si pentru cei care locuiesc la bloc, pentru a le pune intr-un ghiveci, printre celelalte cu flori, nelipsite din casele noastre . E de stiut ca productia de seminte este maxima o data la 5-6 ani si nu este functie de varsta copacului, dar cele mai fertile sunt semintele de la copacii seculari. Mentionez ca pregatirea mea nu are legatura cu silvicultura si nu am cunostinte decat foarte sumare in acest domeniu, dar m-am gandit din totdeauna “Ce-ar fi, daca la gradinita, d-na educatoare, ar pune pentru fiecare copil un ghivecel chiar si cu o singura samanta, sau inca din clasa I, d-na sau d-l invatator ar face acelasi lucru” ?! Este valabil si pentru cei trecuti de prima tinerete si ii incurajez. Sunt convins ca va tenteaza acest experiment. Va urez succes in infiintarea pepinierei de la fereastra!
In anexa sunt cateva fotografii cu braduti insamantati la fereastra anul trecut.
La magazinele de specialitate exista si o solutie pentru fertilizarea coniferelor.

Pentru amanunte ma puteti contacta pe internet la adresa:
lucianbaleanu@yahoo.com
Baleanu Lucian, Str.Calea Doftanei nr.10, bl.C, sc. B, ap. 2
105600 CAMPINA jud.Prahova Tel. 0724.100.203


Alte poze la :http://tudosealexandru.sunphoto.ro/Brazi
 

ilinil

Member
Bradul, copacul vesnic verde si sfant

Foarte frumosi bradutii tai . O sa pun si eu cativa la prins . E o adevarata pepiniera acolo :D . In afara de seminte se mai pot prinde si altfel ?
 
Sus