brad in ghiveci sau taiat?

aleynad

Active Member
Moderator
ia uite ce spirite aprinse! :|
Eu recunosc ca de 3 ani de cand stau la casa: am optat pentru brad artificial in interior si brazi naturali in gradina. In fiecare an ii impodobesc cat mai frumos. In curand o sa va arat si poze! :D
 

Ioana

Member
Mai, ce s-au prins spiritele de la o intrebare nevinovata... Imi si pare rau acum. :(


Miky70 - arata foarte bine bradutul tau. O sa incerc sa il conving pe sot la anul sa luam si noi asa, ca in ghiveci mi-e greu sa il tin/ cresc, de plantat nu am unde si de dus in padure mi-e ca il duc degeaba (la 100/ 120 cm ce pom se mai prinde?)
 

anknic

Active Member
mie imi place mult bradutul lui miki, chiar am sa caut si eu din astia din crengi. eu nu fac brad, dar facem la parintii mei si la socrii si mi se pare o alternativa buna. eu pun multe coronite de brad prin casa (sa miroasa a brad)

iar bradutul victoriei mi se pare super dragalas :)
 

bebe Iris

Active Member
victoria222 a spus:
Eu am un brad argintiu plantat chiar in fata casei pe care il impodobesc de doi ani. Asa arata anul trecut:

Anul asta a mai crescut cu vre-o 30cm, insa nu am apucat sa-l fotografiez. Pentru noi este o solutie foarte buna, avand in vedere ca avem o casa relativ mica pentru a face loc unui brad, viu sau artificial.
In ce anotimp l-ai plantat? e taaaare dragutel :D
 

miki70

Active Member
Gabiuta multumesc. Ornamentele sunt foarte vechi , nu mi-am mai luat nimic de curand si fiind asa micut bradutul a trebuit sa pun ce aveam mai mic.

Irinabv, de anul asta cred ca au aparut acesti braduti, erau si mai mari dar nu aveau baza asa stufoasa, erau mai columnari.
 

victoria222

Active Member
Bebe Iris, l-am plantat la inceputul lunii mai, acum doua primaveri. Am citit ca sfarsitul primaverii e perioada cea mai buna pentru plantarea coniferelor.
 

anknic

Active Member
am fost azi in piata si am dat 6 lei pe vreo 10 craci mari de brad...diseara ne apucam sa mesterim un bradut :)
 

bebe Iris

Active Member
victoria222 a spus:
Bebe Iris, l-am plantat la inceputul lunii mai, acum doua primaveri. Am citit ca sfarsitul primaverii e perioada cea mai buna pentru plantarea coniferelor.
Multumesc! Intrebam pentru ca mi-a spus cineva de la un mare magazin ce vinde si plante ca nu se prind coniferele plantate in lunile noiembrie, decembrie, ianuarie, februarie, martie (chiar daca se vand in ghivece).
 

anasstasia

Active Member
Dar nu il pot cumpara in ghiveci, sa-l tin peste iarna in casa si in primavara, respectiv in luna mai daca spuneti ca atunci e bine, sa-l plantez la tara???
 

irinabv

Active Member
Moderator
Mie mi s-a uscat in casa. Si nu a fost excesiv de cald, din contra... Acum poate tu ai mai mult noroc... :D
 
Sus