brad in ghiveci sau taiat?

Blitz

Active Member
Ioana a spus:
Blitz, locuiesti cumva in Peles? :) Ca altfel eu nu am mai auzit de camere atat de inalte :) :) :)
Ioana, nu locuiesc in Peles, ci pe strada ... Castanilor- deci poate sa fie un motiv pentru care camerele mele sunt infinit de inalte- si factura de gaz face o gaura infinit de adanca in buzunar :wink:

Acum fara gluma: casa a fost construita in 1903, pe vremea aceea nu se punea accent pe costurile de incalzire :?
 

Ioana

Member
Cornelia, eu am fost doar la magazinele de profil DIY nu si in piata insa acolo am gasit si brazi mai mici.

Blitz, eu sunt o indragostita de casele aerisite, deci ai toata invidia mea :)

FlorentinaS, daca as avea si eu unul in curte (si curte in primul rand :) ) poate as pune unul fals in casa si m-as resemna cu cel natural afara.

Magda, si noi il luam pe 23 sau 24, la psrtul targului de multe ori. Avantaj (zice sotul meu) - te targuiesti. Anul asta vrem sa il impodobil cu bebitza de aproape 2 ani si sa ne bucuram de el mai mult timp.
 

anasstasia

Active Member
In nici un caz nu as vrea sa am in casa un copac care moare, adica taiat. Ma doare sufletul sa vad atita prapad in perioada Craciunului, atitia brazi aruncati. Este ideal unul natural, in curte sau ghiveci. Daca nu, varianta plastic este foarte ok pentru mine.
 

Sara_S

Member
Brad in ghiveci

Si eu mi-am cumparat un brad la ghiveci, intentionez sa-l inpodobesc si sa-l tin in casa de sarbatori....pe urma vedem. Sincer si eu as incerca sa-l tin mai mult timp in ghiveci, sa ma pot bucura de el mai multi ani. Sper ca daca-l scot in curte si-i invelesc ghiveciul nu va pati nimic peste iarna.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sara, bradului nu-i e bine in ghiveci - ideal ar fi sa-l plantezi dupa Anul Nou. Am o prietena care cumpara in fiecare an brad in ghiveci dupa care il planteaza in padure :) - mi se pare o solutie foarte buna.
 

anasstasia

Active Member
gradinar1 a spus:
Sara, bradului nu-i e bine in ghiveci - ideal ar fi sa-l plantezi dupa Anul Nou. Am o prietena care cumpara in fiecare an brad in ghiveci dupa care il planteaza in padure :) - mi se pare o solutie foarte buna.
E unul dintre cele mai frumoase lucruri citite dupa mult, mult timp. Imi plec capul in fata prietenei tale.
 

mg

Member
gradinar1 a spus:
Sara, bradului nu-i e bine in ghiveci - ideal ar fi sa-l plantezi dupa Anul Nou. Am o prietena care cumpara in fiecare an brad in ghiveci dupa care il planteaza in padure :) - mi se pare o solutie foarte buna.
Asta seamana a ifose ! O prostie pe care o mai face si publica , pt lauda . Cine " se da " ecologist , nu cumpara brad natural , nici taiat nici la ghiveci . Numai asa poate proteja natura , daca se doreste . Nu cumperi, vor ramine cu ei si la anul , in viitor , vor fi tot mai putini brazi taiati sau sacrificati prin ghivece , caci aproape toti mor .
Pt ecologisti exista brazi sinteti sau brazi de cultura speciala , si brazi din curatiri ( sau cum mama naibi se cheama ) . Asa cum se cresc puii la avicola , asa se cresc si brazii . Esti ecologist nervos , nu cumperi brad . Ca este din cultura speciala sau taiat de braconieri , nu cumperi .
Eu am brad de plastic :) dar de la anul voi impodobi , daca va fi cu ce , :x un tuia care a depasit deja 3 m . Tuia, caci nu am loc de un brad de brad !
 

poxicuta

Active Member
eu am pus acum 10 ani braduti mici din padure( de 10 cm) in ghivece, a supravietuit numai unul ,care este si acum in ghiveci afara, dar nu depaseste 15 cm,e ca un bonsai asimetric.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
mg a spus:
gradinar1 a spus:
Sara, bradului nu-i e bine in ghiveci - ideal ar fi sa-l plantezi dupa Anul Nou. Am o prietena care cumpara in fiecare an brad in ghiveci dupa care il planteaza in padure :) - mi se pare o solutie foarte buna.
Asta seamana a ifose ! O prostie pe care o mai face si publica , pt lauda . Cine " se da " ecologist , nu cumpara brad natural , nici taiat nici la ghiveci . Numai asa poate proteja natura , daca se doreste . Nu cumperi, vor ramine cu ei si la anul , in viitor , vor fi tot mai putini brazi taiati sau sacrificati prin ghivece , caci aproape toti mor .
Pt ecologisti exista brazi sinteti sau brazi de cultura speciala , si brazi din curatiri ( sau cum mama naibi se cheama ) . Asa cum se cresc puii la avicola , asa se cresc si brazii . Esti ecologist nervos , nu cumperi brad . Ca este din cultura speciala sau taiat de braconieri , nu cumperi .
Eu am brad de plastic :) dar de la anul voi impodobi , daca va fi cu ce , :x un tuia care a depasit deja 3 m . Tuia, caci nu am loc de un brad de brad !
Mg, nu orice afirmatie are drept scop ideea "hai sa ma dau si eu mare ca sunt ecologist". Eu zic sa luati lucrurile mai usor si sa va ganditi de doua ori inainte de a jigni gratuit, caci asta ati facut.
Din fericire pentru dumnevoastra, eu ma pot gandi ca poate am fost gresit inteleasa pentru ca exista limitari clare in comunicarea scrisa.Putina toleranta si intelegere fata de cei din jur nu ne-ar strica.
 

mg

Member
gradinar1 a spus:
..........
Mg, nu orice afirmatie are drept scop ideea "hai sa ma dau si eu mare ca sunt ecologist". Eu zic sa luati lucrurile mai usor si sa va ganditi de doua ori inainte de a jigni gratuit, caci asta ati facut. ........
Din pacate este asa cum am scris , fara sa jignesc pe nimeni , cu nimic .Nu-mi este strain' conceptul " cu " duc in padure bradul " .
Si daca nu " se da " ecologista , ce rost are afirmatia ca duce bradul in padure ????? nu ifosele ecologiste ?
Bun , lasam asta , important este , pentru cine iubeste natura si are drag de ea , sa nu se joace de-a bradul ci sa ia unul de plastic . Nici acesta de plastic nu este ecologic , dar macar are viata lunga .
 

anknic

Active Member
@mg, gradinar1 a scris ceea ce a scris nu pt.a se da ecologista, ci pt.a da o idee celor care isi cumpara brad in ghiveci si n-au gradina ca sa-l replanteze sau nu au loc...

acum cativa ani am avut impreuna cu un prieten (care lucra la dir.silvica) o astfel de initiativa: luam bradutii in ghiveci dupa sarbatori de la cei care ii cumparau si nu aveau unde sa ii planteze si ii dadeam unor padurari care ii plantau in padure.

si mai apoi...sa stii ca in primul rand ecologismul inseamna toleranta!
 

sicora fabian

Active Member
MG, ideea cu plantatul in padure, anual, mi se pare adevarat altruism! Un bradut in ghiveci nu-i ieftin deloc si nu vad multi ecologisti care sa cheltuie din banii lor pentru a "imbogati" padurea . . .
Legile sunt foarte aspre si putini isi mai permit sa "braconeze"! Marea majoritate sunt din pepiniere speciale ori de sub liniile de inalta tensiune de la munte, asa cum spune si MG, sunt produsi de un fel de "Avicola"! :rofl:
Am braduti in ghivece care iarna sunt adusi inauntru, insa problema apare atunci cand trebuie scosi iar afara, diferenta mare de temperatura ii omoara . . . trebuie un pic aclimatizati! Ghivecele sunt de 60 cm in diametru.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
mg a spus:
Din pacate este asa cum am scris , fara sa jignesc pe nimeni , cu nimic .Nu-mi este strain' conceptul " cu " duc in padure bradul " .
Hm....CHIAR ai jignit dar..... pe mine ma intereseaza si o sa te rog sa dezvolti putin acest concept de care zici ca nu esti strain.Ce e cu el?
 

taia

Active Member
mg a spus:
gradinar1 a spus:
..........
Mg, nu orice afirmatie are drept scop ideea "hai sa ma dau si eu mare ca sunt ecologist". Eu zic sa luati lucrurile mai usor si sa va ganditi de doua ori inainte de a jigni gratuit, caci asta ati facut. ........
Din pacate este asa cum am scris , fara sa jignesc pe nimeni , cu nimic .Nu-mi este strain' conceptul " cu " duc in padure bradul " .
Si daca nu " se da " ecologista , ce rost are afirmatia ca duce bradul in padure ????? nu ifosele ecologiste ?
Bun , lasam asta , important este , pentru cine iubeste natura si are drag de ea , sa nu se joace de-a bradul ci sa ia unul de plastic . Nici acesta de plastic nu este ecologic , dar macar are viata lunga .
Mg,de ce nu poti gandi ca nu sunt "ifose de ecologista",ci doar dorinta de a mai da o sansa unui bradut,sa traiasca.Daca ai bradul in ghiveci si nu ai conditii sa-l tii dupa ce trec Sarbatorile,cum e mai bine :sa-l arunci sau sa te duci sa-l plantezi in padure ?
Cat despre brazii artificiali,( va rog,nu dati cu pietre!!), mie una,asa ceva nu-mi trebuie,mai bine,fara !
 

veretregn

Active Member
mg a spus:
gradinar1 a spus:
..........
Mg, nu orice afirmatie are drept scop ideea "hai sa ma dau si eu mare ca sunt ecologist". Eu zic sa luati lucrurile mai usor si sa va ganditi de doua ori inainte de a jigni gratuit, caci asta ati facut. ........
Din pacate este asa cum am scris , fara sa jignesc pe nimeni , cu nimic .Nu-mi este strain' conceptul " cu " duc in padure bradul " .
Si daca nu " se da " ecologista , ce rost are afirmatia ca duce bradul in padure ????? nu ifosele ecologiste ?
Bun , lasam asta , important este , pentru cine iubeste natura si are drag de ea , sa nu se joace de-a bradul ci sa ia unul de plastic . Nici acesta de plastic nu este ecologic , dar macar are viata lunga .
Din ifose de ecologist am făcut și eu același lucru. Am sperat că bradul se va prinde însă nu s-a prins. Am procedat așa pentru că nu am știut altfel. Apoi am trecut la bradul artificial.

Offtopic. Pentru domnul pus pe jignirii:

1. Calmează-te! Tratează-ne cu respect pentru că altfel te faci de rușine.
2. Nu suntem cu toți la fel de experimentați, însă nu înseamnă că suntem "proști".
3. Se apropie Crăciunul, ar trebui să fie un moment de bună înțelegere...
 

miki70

Active Member
Bradutul meu din crengi cumparat astazi (30ron) . Aveau si putin mai inalti, eu mi-am dorit unul mic deoarece il voi pune pe un corp de mobila.


 

victoria222

Active Member
Eu am un brad argintiu plantat chiar in fata casei pe care il impodobesc de doi ani. Asa arata anul trecut:

Anul asta a mai crescut cu vre-o 30cm, insa nu am apucat sa-l fotografiez. Pentru noi este o solutie foarte buna, avand in vedere ca avem o casa relativ mica pentru a face loc unui brad, viu sau artificial.
 

lelia

Well-Known Member
Miki ,e perfect bradutul tau ! nici nu-ti dai seama ca e din crengi ........

Victoria ,bradutul tau e solutia perfecta ,e foarte frumos ,e viu ,e acolo si iarna si vara ,e minunat :visator:
Sa va bucurati de el si sa creasca atat cat va doriti !
 

veretregn

Active Member
victoria222 a spus:
Eu am un brad argintiu plantat chiar in fata casei pe care il impodobesc de doi ani. Asa arata anul trecut:

Anul asta a mai crescut cu vre-o 30cm, insa nu am apucat sa-l fotografiez. Pentru noi este o solutie foarte buna, avand in vedere ca avem o casa relativ mica pentru a face loc unui brad, viu sau artificial.
Hehe! Îmi place!
 
Sus