brad in ghiveci sau taiat?

Ioana

Member
Dragilor,

Anul asta eram convinsa ca vreau un brad in ghiveci, cam de 150-170cm, dar un nenea de la un magazin DIY m-a... razgandit.

Eu vedeam avantaje asa: il am si anii urmatori, mai si creste un pic, il pot scoate pe holul blocului peste an, nu imi pare rau ca s-a taiat un copac pentru placerea mea.

Nenea zice ca: nu rezista in ghiveci, trebuie plantat si se prinde greu, deci am toate sansele sa moara cu totul, daca chiar vreau trebe un ghiveci mare ca sa aiba loc radacinile. [q]

Intrebare: aveti brad in ghiveci, eventual cumparat de mai mult timp? Cum se comporta?

Multam,
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ioana , eu am avut cumparat anul trecut ca sa l tin in casa si apoi sa l duc la teren

a rezistat cu voiciune in casa , insa dupa o luna nu i mai placea , asa ca l-am dus la teren unde a avut lumina ceva mai multa si cam 12 C , aici a dus-o binisor pana in martie cand l-am scos afara ca nu mai "rezista" in casa

as da un maxim 4 luni , dupa care incepe sa nu i placa :D
 

Ioana

Member
DIn cauza caldurii? A lipsei soarelui sau a aerului? Ca pe hol are de toate: racoare, soare si aer. Sau pur si simplu nu e ... planta de apartament?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
daca ii ofer soare , racoare si aer cat cuprinde il poti tine nonstop , in apartament e prea uscat pentru el , o sa arunce toate acele in cele din urma
 

Ioana

Member
Offf. Cred ca o sa incerc, macar sa stiu ca am bifat si experienta asta. Multumesc.
 

miki70

Active Member
Vara il poti tine pe un balcon deschis. Cat timp il tii in casa trebuie sa fie racoare, nu-i place caldura din apartament.
 

Blitz

Active Member
Eu am inceput anul acesta un experiment, am luat un bradut "Nordmann" de vreu 90 cm, in ghiveci. Momentan sta in curte, am de gand sa-l aduc in casa cam din 23 decembrie pana prin 3 ianuarie, dupa care iarasi il las in curte.

Ideea a fost urmatoarea: nu creste foarte repede, eventual ii schimb ghiveciul la anul prin octombrie, sper sa nu creasca prea repede sa devina ... netransportabil. Oricum, peste vreo 3 ani prin octombrie il duc pe Semenic si il plantez acolo, apoi imi iau alt "prichindel".

Asta ar fi socoata de acasa- care este ce a bradului mai vedem si la anul :wink:
 

nick1971

Active Member
am luat si eu brad in ghiveci acum vreo 3 ani, s-a uscat inainte de revelion :( cred ca un brad in ghiveci rezista daca a fost crescut in ghiveci, cei scosi din pepiniera si pusi in ghiveci nu se stie cum au fost scosi, cu radacini taiate...
 

irinabv

Active Member
Moderator
Si eu am avut un brad in ghiveci acum doi ani si n-am mai apucat sa-l plantez in gradina pt. ca s-a uscat rapid. Anul asta intentionez sa-mi iau tot in ghiveci dar sa-l tin pe terasa. Visez la un brad cu globulete colorate si acoperit cu zapada :D
 

Ioana

Member
Multumesc pentru raspunsuri.

Blitz, as vrea sa fire si mai inaltut asa, ca sotul meu vrea brazi mari, desi stam in apatament, tot de 220, dar la inaltime :D

irinabv, ce frumos ar fi sa fie si acoperit cu zapada...
 

Blitz

Active Member
Ioana, draga, la 220 cm bradul este dea dreptul "micut", ca la noi din pacate, fericire, nici nu stiu cum sa zic- camerele au avut inainte de a monta tavan fals- 335 cm. Si in copilaria mea, brazii de Craciun erau... cat camera. Acum camerele cu tavan fals au vre 3 m, dar nu mai vrem brad monstru.

Incerc macar anul acesta cu brad in ghiveci, deocamdata este f.f.f. verde-ca m-am saturat de brazi taiati :wink: - nu cred ca trebuie ciuntiti arbori sau chiar omorati doar pentru vanitatatea noastra.

Eu sunt oarecum "privilegiata" ca stau la "curte" :rofl: :rofl: :rofl: , deci in afara de acele 2 saptamani in care va sta intr-o camera neincalzita, bradul sta afara in curte :D
 

miki70

Active Member
Azi am trecut prin piata si am vazut brazi taiati cu o tulpina foarte groasa de 10-14 cm diametrul jos, foarte stufosi, superbi .... mi s-a rupt sufletul pentru ei :(
Anul acesta voi cumpara un bradut confectionat din crengute, erau frumosei, foarte reusiti la 20-30 ron unul.

Cei in ghivece mor la caldura din casa, daca va cumparati trebuie sa-l tineti intr-o camera neincalzita sau pe o terasa.
 

ionascus

Active Member
Noi ornam in casa bradul artificial superb pe care il avem de la tata,dar am cumparat de la o oferta Dedeman un pin argintiu de 1.20 inaltime....acum sta in garaj pana la primavara cand il vom planta in curte,obligatoriu cu pietris si nisip....
In garaj sunt 5-6 grade,lumina,sunt ferestre mari,iar pe timpul zilei ii lasam si usa deschisa...s-a mai inviorat de cand l-am adus de la Dedeman,nu ii cad acele,nu sunt uscate...este foarte frumos...
Imi spunea un padurar ca orice bradut pus in pamant creste intre 5-10 ani in pamant(isi dezvolta radacinile)...la suprafata nu se vad mari modificari in primii ani...
 

Ioana

Member
miki70 - aia confectionati mi se par ok, macar sunt facuti din crengi ramase de la altii si nu se taie copacul cu totul, dar sotul vrea unul inalt si nu am gasit asa de mare... Cred ca aia vanjosi sunt de fapt varfuri de la copaci vechi, de 20-30 de ani- cine stie? :cry:

ionascus, multumesc pentru completari
 

magda

Active Member
Moderator
O, sunt multe case cu tavan asa inalt. Si camerele mele au cam 3,3 m inaltime. Nu cumpar brad asa inalt pt. ca nu ajung sa-l impodobesc. Sotul meu nu vrea brad in ghiveci, asa ca va fi taiat, cumparat pe ultima suta de metrii.
 

FlorentinaS

Member
Noi am renuntat de vreo 7 ani la cel naturali in casa, mi se rupea sufletul sa il vad distrus si aruncat dupa cateva zile, dupa ce s-a chinuiti atatia ani sa creasca...
Asa ca- desi iubesc mirosul de brad de sarbatori- am ales un brad f. frumos si artificial :rofl: care ramane la fel de verde de multi ani, iar in curte impodobim piticutul nostru bradut argintiu, pe care l-am cumparat la ghiveci, dar l-am plantat imediat in curte, fara sa il tinem in casa de sarbatori. S-a prins imediat si acum are o freza ciufulita... de sarbatori :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Azi m-a lovit atmosfera de Craciun si am fost sa iau brad. Nu m-am uitat la preturi ci la brazi: toti erau peste 2.5 m si foarte stufosi la baza. Imposibil de carat de una bucata femeie. Ati vazut pe undeva ceva mai mici?
 
Sus