brad in ghiveci sau taiat?

victoria222 a spus:
Eu am un brad argintiu plantat chiar in fata casei pe care il impodobesc de doi ani. Asa arata anul trecut:

Anul asta a mai crescut cu vre-o 30cm, insa nu am apucat sa-l fotografiez. Pentru noi este o solutie foarte buna, avand in vedere ca avem o casa relativ mica pentru a face loc unui brad, viu sau artificial.
Foarte frumos bradutul :D
 

Blitz

Active Member
Am adus azi bradutul cu ghiveci cu tot inauntru in casa si copiii l-au impodobit. Din pacate este un pic stramb in ghiveci, dar nu vrem sa-l deranjam. Prietena fiului meu a spus ca este "o sfera inclinata" :rofl: :rofl: :rofl: , eu am vrut sa-l lamuresc pe sotul meu sa pune ceva pene sub ghiveci ca sa arate "drept", sotul mi-a explicat scurt: "Mie imi place". Sa vedem cum se comporta dupa sarbatori, voi incerca sa-l reobisnuiesc cu frigul.

Sa aveti SARBATORI FERICITE :D :D :D
 

maresmarian

Member
din experienta mea :

bradul ce trece de 1 m la ghiveci care a fost tinut necorespunzator, nu are sanse sa se mai prinda, deci nu are sens sa dati bani pe el in ideea ca il salvati. va fi la fel de mort ca unul taiat.
daca vreti sa il tineti la ghiveci, diametrul ghiveciului trebuie sa fie apropiat de cel al coroanei.
eu am mai tinut asa un brad normal 2 ani, inainte sa il plantez la ai mei in curte. il tineam in curte in ghiveci, ii schimbam ghiveciul vara/toamna, in casa tinut de craciun 1 saptamana, si apoi scos din nou la frig.
dupa 2 ani l-am plantat in curte, si s-a prins. acuma are vreo 5 ani, si aproximativ 1 m 50 cm. cand l-am cumparat era un pitic de juma de metru.
 
Sus