Bougainvillea - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

George

Member
adrianam
Trimis: Mar Iun 14, 2005
Si eu am fost innebunita acum cativa ani de aceasta floare si am fost cat pe ce sa o achizitionez. Dar cautand cat mai multe informatii despre ea mi-am dat seama ca nu ii voi putea oferi conditiile pentru a obtine infloriri abundente.

Bougainvillea creste si infloreste in cicluri. Ciclul de inflorire este de aproximativ 5-6 saptamani, dupa care bracteele se imputineaza.
Planta intra int-un ciclu de 6-8 saptamani in care nu mai sunt produse bractee. In aceasta perioada cresc noi ramuri si frunze. Daca i se asigura conditii optime de crestere, va puteti astepta la un nou ciclu de inflorire de 6-8 saptamani dupa acest ciclu vegetativ de crestere.
in america de Nord, infloreste cel mai bine primavara, toamna si iarna- deoarece lungile zile de vara opresc formarea bracteelor.
In zonele apropiate de ecuator, unde ziua si noaptea sunt aprox egale, planta tinde sa fie inflorita aproape tot anul.

Bougainvilleas grow and bloom in cycles. The bloom cycle is usually about 5-6 weeks long, then all the bracts fall off. The plant then goes into a 6-8 week period when no bracts are produced. During this cycle, new leaves/stems grow. If the plant has been grown properly (look under Bougainvillea Culture for more details!) then you can expect a new flush of bloom after this "vegetative" growth cycle. However, in North America, bougainvilleas bloom best in Spring, Fall and Winter -- long day lengths in Summer retard bract formation. In areas close to the equator where day/night lengths are equal, bougainvilleas tend to be everblooming.

Pentru Cristina Baltaru:
Am inteles ca ai luat o bouganvillea din Grecia.
Cum se comporta? O tii la soare pe balcon? Mai este inflorita?
Cum vrei sa o pastrezi peste iarna?
 

ghia_don

Active Member
In aceasta perioada butasii se vor prinde chiar daca nu au frunze, numai sa-i pui cu sticla in cap, sau improvizeaza o sera dintr-un pet de 5l taiat pe orizontala si acoperit perfect cu folie . Succes!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Roxy...avind in vedere ca la mine toate cele trei bougi sunt cu flori si cresc frumos pot sa-ti spun ce le-am "oferit" eu:
-soare,chiar soare arzator.
-apa,pamint reavan permanent fara insa sa balteasca.
-stropite pe frunze din cind in cind
- si evident laude zilnice pentru fiecare floare sau frunza noi aparute.
Asta pe timp de vara,pe canicula.O iubesc foarte tare si sunt in elementul lor in aceasta perioada.
La toamna ma voi documenta temeinic si de ce nu??/..imi voi imbogati colectia :oops:
 

lili

Member
Perioada optima este primavara si inceputul verii....dar merita incercat si acum.
Primavara-vara suntem ajutati de natura....aportul nostru in reusita butasirii este mic :wink:
In aceasta perioada trebuie sa fim atenti la anumite aspecte:
- temperatura in substrat (20-25 C)
- umiditate constanta in substrat (substrat umed...nu baltit )
- lumina buna (fara soare)

Succes!!!!! :wink:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Asa le tin si eu,camera neincalzita,cca 10-15 grade.Vara soare plin si infloresc abundent.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu stiu pe cineva care a facut aceasta experienta.A invelit-o insa foarte bine.Rezultatul nu il stiu :? mai ales la iarna care a fost.Oricum cred ca riscul este destul de mare avind in vedere ca nu-i plac temperaturile prea scazute.
 

mire

Member
Lastarii mei de bouga arat cam asa acum deja a crescut pina la iesirea din sticla ,ce sa fac ca ajung cu turnul de peturi in tavan ii tot pun ea tot creste,am lasat-o 2 zile fara pet si s-a cam ofilit ,am gaurit petul in multe locuri,oare sa ii tai putin din virf ce se intimpla daca fac asta ? Nu as vrea sa o pierd ajutati-ma cu sfaturi.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
De cand e sub pet?Mie mi se pare ca nu mai are nevoie de el.Dar asteapta si alte pareri.
 

mire

Member
E sub pet din octombrie de cind am pus-o la inradacinat ,a dat frunze si creste vertiginos de pe la Craciun, acum vreo saptamina am luat petul si dupa 2 zile s-a blegit asa ca l-am pus la loc.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Scoate zilnic petul cate un pic,sa zicem 30 de minute,apoi maresti timpul in fiecare zi.Se va acomoda cu mediul repede.
 

lili

Member
Lastarii tai de buga incet, incet s-au transformat in planta cu acte in regula :wink: Fara grija poti renunta la peturi doar ca trebuie sa o faci treptat adica azi o descoperi o ora, miine 2-3 ore si intr-o saptamana poti renunta de tot. Chiar daca frunzele se vor ofili putin, nu trebuie sa te ingrijorezi isi vor reveni.
ATENTIE! Aceasta operatiune o poti face daca planta ta este amplasata intr-un loc luminos si putin mai racoros. Cred ca ti s-a ofilit datorita caldurii de la calorifer. Eu din poza am vazut ca era amplasata pe pervaz si cred ca in vecinatatea caloriferului.
Succes!!!
 

mire

Member
Multumesc si tie Lili si tie Iudit ,am sa fac cum m-ati invatat,da planta e la geam dar mult deasupra caloriferului ca am raft in geam si e si protejat cu jaluzeaua orizontala de la geam nu e chiar asa cald.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus