Bougainvillea partea a II-a

popicu

Member
Buna ziua,

va citesc si ma bucur de plantele voastre, cand le vad inflorite.

Mi-am luat si eu in iunie o bouga somon din Bulgaria, de la Balcic. Acum as vrea s-o mut, ca e intr-un pahar de bere mai mare :D si nu stiu ce substrat sa ii pun. Voi ce folositi?

multumesc.
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu folosesc pamant de la florarie universal si poti pune in amestec putina mranita si chiar daca folosesti pamant de gradina.Nu este pretentioasa la substrat dar cere soare sau cel mult putina semiumbra.
 

popicu

Member
Multumesc, domnule Popescu!

Acum infloreste a doua oara, chiar daca nu e prea mare. Aveti idee daca pot s-o plantez in gradina?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu,nu va rezista peste iarna in gradina.Eventual o plantezi la primavara dar toamna o scoti.
 

gabriela61

Member
De rezistat in gradina sigur nu rezista chiar daca o invelesti.Se dezvolta insa mult mai frumos in gradina.Vecina mea a pus 2 si au murit si erau superbe.Am si eu una luata din comert si a crescut destul de inaltuta(mai mult de 1 m),are 3 brate si se umple de flori pe varfuri.Ce sa fac sa nu-mi para rau de flori si s-o tund ca sa se ramnifice?Sau s-o las in pace si s-o tund mai tarziu?Este prima data cand supravietuieste la mine deoarece le udam prea mult.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sau iei pui in toamna , ii prinzi si primavara in fiecare an plantezi unul pe care eventual il pierzi dar vei avea un spectacol frumos toata vara si toamna :D
 

Dea

Active Member
Anul acesta ceva nu le-a convenit alor mele, nu au prea lastarit sau mai bine zis aproape deloc. Primul val de flori a fost anemic. :( Acum par sa-si fi revenit si pregatesc flori, dar vremea s-a facut destul de urata si ... stagneaza.
 

popicu

Member
iudit a spus:
Nu,nu va rezista peste iarna in gradina.Eventual o plantezi la primavara dar toamna o scoti.
La varianta asta nu m-am gandit. Iudit, tu ai idee daca poate fi usor scoasa din pamant toamna? Mi-e sa nu-si insire radacinile prea mult si sa nu o mai pot scoate.
 

popicu

Member
gabriela61 a spus:
De rezistat in gradina sigur nu rezista chiar daca o invelesti.Se dezvolta insa mult mai frumos in gradina.Vecina mea a pus 2 si au murit si erau superbe.Am si eu una luata din comert si a crescut destul de inaltuta(mai mult de 1 m),are 3 brate si se umple de flori pe varfuri.Ce sa fac sa nu-mi para rau de flori si s-o tund ca sa se ramnifice?Sau s-o las in pace si s-o tund mai tarziu?Este prima data cand supravietuieste la mine deoarece le udam prea mult.

Multumesc!

Treaba asta cu tunderea nici eu nu o stiu prea bine si sunt curioasa: toamna se poate tunde? Si lastarii tunsi pot fi pusi la prins?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai pui ce tunzi la prins , eu prind de orice fel doar ca nu toate la fel de repede si unele chiar incapatanate rau
 

Irinaaa

New Member
La Dedeman CT- agigea se vand 2 plante neinflorite la pret de una cam 22 lei .sunt cam neudate dar ca planta sunt cam de 60 cm si cu 2-3 -4 varfuri dintro singura planta , frunzele sunt lucioase , ferme .
 

miki70

Active Member
Bougutele mele din casa au facut acarieni, cu ce sa stropesc? Mospilan o fi ok sau e prea slab?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu nu am avut niciun fel de insecte la bouga , cred ca nimeni nu stie ce trebuie dar in niciun caz mospilan nu e un acaricid
 
Sus