Bougainvillea partea a II-a

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nisorun e f bun ovocid dar nu prea eficient la adultii de acarieni Vertimec-Demitan-Milbecnock astea sunt complexe
 

miki70

Active Member
Multumesc Dane, am fost azi si am cumparat Vermitec.

Ieri am facut sedinta foto cu ce am inflorit acum:
Golden Tango care a inceput sa faca bobocei rosii. A fost afara in jardiniera pana acum 2 zile, am transvazat-o in ghivecel si nu s-a suparat deloc ;-)


Pagoda Pink care a facut flori taota vara


Uriasa Ciclam


In grup :


Mai tb sa pozaiesc jardiniera de afara cu Magica care e f f imbujorata si cele 2 ciclam care sunt visinii.
 

nicolae68daniela

Active Member
frumoase, sa le tot privesti :clap:

Am primit cativa lastari de bouga, ce metoda ar fi cea mai buna sa o folosesc pentru a face radacini :oops: ?
 

Roxana Peled

Active Member
Superbe sunt miki! :clap:
Cea portocalie arata ca ale mele curgatoare dar vad ca tu ai reusit sa o incotzopenesti pe un suport. Poate incerc si eu :D
 

popescu gp

Well-Known Member
F.frumoase bougile;felicitari;eu le-am bagat la iernat dar cele cyclam,mov si roz dubla sunt inflorite si le-am lasat mai la fata, jos cu lumina mai multa pana trec ,,florile" si apoi le pun alaturi de celelalte la iernat intr-o sera improvizata din bucataria de vara cu calorifere.Pentru inradacinare se poate pune butasii in apa ,dar cu caldura la fundul vasului.sau mai sigur in minisera cu incalzire tot la find( adica o sticla taiata la un sfert de la fundul sticlei) cu aerisire( gauri)la gatul sticlei si cu scurgere la fund tot cu caldura la fundul vasului.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Cu placere Miki , sa te ajute cu folos mai ales ca daunatorii astia sunt o pacoste pentru iubitorii de flori

Frumoase exponatele :D
 

miki70

Active Member
Multumesc tuturor pt complimente. :rose:
Roxana, tu ai cumparat-o curgatoare banuiesc, cand lastarii sunt tineri o poti dirija cum vrei tu. Dc o tunzxi scurt, tot ce creste nou poti orienta in sus.
Le ai pozate pe undeva?
 

nicolae68daniela

Active Member
popescu gp a spus:
.......Pentru inradacinare se poate pune butasii in apa ,dar cu caldura la fundul vasului.sau mai sigur in minisera cu incalzire tot la find( adica o sticla taiata la un sfert de la fundul sticlei) cu aerisire( gauri)la gatul sticlei si cu scurgere la fund tot cu caldura la fundul vasului.
Multumesc frumos! :hug:
 

Roxana Peled

Active Member
miki70 a spus:
Roxana, tu ai cumparat-o curgatoare banuiesc, cand lastarii sunt tineri o poti dirija cum vrei tu. Dc o tunzxi scurt, tot ce creste nou poti orienta in sus.
Le ai pozate pe undeva?
Din pacate nu am poze :(
Le-am cumparat minuscule, nici 10 cm nu aveau. Cred ca pur si simplu nu am stiut eu ce sa le fac.
O sa ma infig la anul cu foarfeca intr-una din ele, pe una cred ca o las curgatoare ca imi place si asa :D
 

lelia

Well-Known Member
Miki ,sunt superbe ! chiar ma intebam cand ai de gand sa le faci poze ? bine ca te-ai hotarat :whew:
Sa-ti traiasca !
 

miki70

Active Member
lelia a spus:
Miki ,sunt superbe ! chiar ma intebam cand ai de gand sa le faci poze ? bine ca te-ai hotarat :whew:
Sa-ti traiasca !
:rofl: Eu poze am mai facut din cand in cand dar nu le-am pus pe net. Am avut ceva pb care mi-au taiat cheful de floriceala.
 

popescu gp

Well-Known Member
Miki pacat de faptul ca ai avut probleme si acum sper ca totul este bine si ca floricelele vor fi iar mangaierea ta.
 

miki70

Active Member
Golden Tango mi-a facut flori roz-ciclam dupa ce am adus-o in casa. Daca o lasam afara avea florile mult mai inchise la culoare.
Cand am adus-o avea o floricica asa:

Bobocei asa:

Azi arata asa:
 

belisima

Well-Known Member
am si eu 2,le-am bagat in casa dupa ce au stat toata vara afara,au chelit de tot desi sunt la lumina...nu ma deranjeaza ca au chelit,doar sa nu-mi moara :mrgreen:
 
Sus