Bonsai viu sau uscat?

Adina Braha

New Member
Mi-am cumparat un bonsai in iarna fara sa ma documentez prea mult. Acum in vara m-am gandit sa il mut intr-un ghiveci mai mare (cu pamant pt bonsai de la dedeman) pentru ca nu vedeam nici o evolutie. Din ghiveciul mic unde radacinile stateau inghesuite, in noul ghiveci a avut prea mult spatiu si si-a pierdut frunzele. Are niste mugurei pufosi dar nu vad nimic verde. Ce e de facut?
Atasez poze before si after.20160212_152856.jpg 20160825_092502.jpg
 

marq

Member
mi se pare mie sau e cam ud pamantul? daca i-au cazut frunzele acum cred ca s-a cam uscat, baga putin unghia in scoarta sa vezi daca mai are ceva verde sub ea. Daca ti se pare ca e icna viuincearca sa-i faci o mica sera (o sticla de plastic taiata), are nevoie de umiditate atmosferica si nu la radacini in exces.
 

Antonio2003

Member
Pare uscat,si carmona al meu tot asa a facut,rupe o crenguta mica,si daca e ceva viu acolo si e mai elastic,poate mai are sanse,daca e lemn uscat,pa... Si cu unghia,dar am vazut ca la carmona e mai greu sa bagi unghia
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
E distrus sistemul radicular , nu doar de la apa dar si de la restul factorilor lipsa aer/soare/vant
 
Sus