Bonsai ulmus- salvati l pe Rico

kristalkris28

New Member
Buna ziua :oops:
Bonsaiul meu Rico are nevoie de ajutor !
Il am de aproximativ 6 luni, prima luna a facut paduchi saracul din caiza apei cu care l am udat , dar am rwusit sa l salvez si a avut o perioada de 3 luni in care i a mers foarte bine si a fost bogat . De aproximativ 1 luna jum insa ii cad frumzulitele verzi si i se usuca crengutele :cry:.. am luat un fertilizator dar nu merge .. mentinez faptul ca il un cand se usuca pamantul de deasupra prin metoda scufundarii intr un vas cu apa , cam 3 min . Locul unde il tin este luminos dar fara soare direct !
Va rog un sfat :h:
 

Atașamente

gomez99

Well-Known Member
vad niste frunze galbene, dar sint in contra luminii si nu imi dau seama ce este cu ele
paduchii nu se fac din cauza apei, vin de undeva. eu m-am luptata citiva ani buni cu paduchii linosi, pina am descoperit ca aveau cuib intre garnitura de cauciuc a ferestrei si geam.
tot asa de bine ar putea avea acum fie paianjeni rosii, fie un fungus, ceva, care sa il macine. ar fi util de vazut cum arata o frunza galbena.
aplicarea unui fertilizant nu e o idee rea, desi acum spre toamna isi mai reduce activitatea, chiar daca sta in casa. in ultima instanta chiar intrarea in repaus vegetativ ar putea sa fie cauza.
 

kristalkris28

New Member
vad niste frunze galbene, dar sint in contra luminii si nu imi dau seama ce este cu ele
paduchii nu se fac din cauza apei, vin de undeva. eu m-am luptata citiva ani buni cu paduchii linosi, pina am descoperit ca aveau cuib intre garnitura de cauciuc a ferestrei si geam.
tot asa de bine ar putea avea acum fie paianjeni rosii, fie un fungus, ceva, care sa il macine. ar fi util de vazut cum arata o frunza galbena.
aplicarea unui fertilizant nu e o idee rea, desi acum spre toamna isi mai reduce activitatea, chiar daca sta in casa. in ultima instanta chiar intrarea in repaus vegetativ ar putea sa fie cauza.
Multuumesc mult de raspuns !! Paduchi nu mai are sigur de cateva luni. Acum l am verificat , nu are nici un fel de insecta . Doar ii cad frumzulite( este adevarat ca in luna august l am scaldat mai des din cauza zilelor calduroase - respectiv de 2 ori pe saptamana ) . Acum las sa se usuce pamantul mai mult , stropindu l doar pe trumchi ai frunze. Deasemenea am observat pe cremgutele uscate unde i au cazut aproape toate fruzele, mugurei noi ( este semn bun acesta??
 

kristalkris28

New Member
Pun cateva poze cu frunzulitele vechi ai cele noi .
vad niste frunze galbene, dar sint in contra luminii si nu imi dau seama ce este cu ele
paduchii nu se fac din cauza apei, vin de undeva. eu m-am luptata citiva ani buni cu paduchii linosi, pina am descoperit ca aveau cuib intre garnitura de cauciuc a ferestrei si geam.
tot asa de bine ar putea avea acum fie paianjeni rosii, fie un fungus, ceva, care sa il macine. ar fi util de vazut cum arata o frunza galbena.
aplicarea unui fertilizant nu e o idee rea, desi acum spre toamna isi mai reduce activitatea, chiar daca sta in casa. in ultima instanta chiar intrarea in repaus vegetativ ar putea sa fie cauza.
 

Atașamente

Sus