Bonsai - nou membru al familiei

Salutare, eu sunt un nou membru al acestui forum, si doresc si eu s aimi fac un bonsai. Doresc sa stiu din ce plante pot sa fac unul, deoarece nu stiu de unde s a incep. Se poate sa fac unul din din seminte de cires???? sau dinc epomi sau dinc e seminte pot sa fac unul????
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Bogdan nu am experienta cu bonsaii dar cred ca ciresul nu e o alegere prea buna. Fa-ti mana pe un ficus benjamin ceva, pe care il gasesti in comert la pret bun. Este si mai usor e modelat decat alti copacei. Iar obtinerea din seminte .... e dificila si de durata.
 
Eu as dori sa achizitionez ceva din comert,ce se gaseste din belsug la toate magaiznele si pe care sa il pot creste, sau sa il plantez si sa ma ocup vreo 5 ani de el sisa il fac s arate ca un bonsai adevarat, imi sugerati ceva???
Stiu ca semintele nu sunt cea mai buna metoda, dar nah, doresc si eu ceva nu asa de scump!!!! ma intelegeti!!!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dar ficusul benjamin nu e deloc scump. Poti sa-l iei de la plante mixte, 15-20 cm inaltime si costa cam 7 ron.
 
ok, ms pt sfat, si mai am o intrebare(poate de tembel) o sa arate cam cum imi doresc??? si inca ceva, la ce conditii trebuie tinut??? si cum il modelez???(stiu peste vreo 2 ani pot sail modelez deabia) dar intreb
 
Ms, pot cumva sa folosesc pt modelarea lui sarma cu izolatie de plastic??? Cred ca sti ce zic, sa ii infasor sarma in jurur tulpinei. Si cum fac frunzele mai mici, ca am inteles ca tare greu se lasa!!!
 
Scz am uitat ceva, in ce stil ar fi mai bn sa il cresc? sau e mai bn sa pun o imagine cu el dupa ce il cumpar si dupaia ma poti sfatui mai bn cumva?
 

flo_flu

Member
bogdan99999 a spus:
Ms, pot cumva sa folosesc pt modelarea lui sarma cu izolatie de plastic??? Cred ca sti ce zic, sa ii infasor sarma in jurur tulpinei. Si cum fac frunzele mai mici, ca am inteles ca tare greu se lasa!!!
daca dai jos izolatia o sa fie ok, iar micsorarea frunzelor se obtine prin defolieri
 
Si,a ceste defolieri, and ar fi recomandabil sa le fac, in c luna a anului, si mai ales, dupa cati ani??? Eu ica nu am un ficus benjamin, ma documentez inca , dar ma duc luni sau marti la florarie si imi cumpar, vreau unul mic de vreo 15 cm.
 

flo_flu

Member
bogdan99999 a spus:
si cum il modelez, marind tensiunea sarmelor???
Infasori sarma in jurul ramurilor, dupa care indoi cu grija ramura avand grija sa nu se rupa iar sarma o va mentine in acea pozitie. Este necesar sa verifici periodic sarma sa nu se intre in scoarta.
Defolierea poti sa o faci cam prin iunie-iulie. oricum este in functie si de specii, dar avand in vedeere ca inca nu ai ficusul mai ai timp sa te documentezi.
 
Sus