Bonsai - nou membru al familiei

ario

Member
Buna dimineata,

De multe ori am aflat de la cunostinte ca au primit cate un bonsai. Ma bucuram pentru respectiva persoana si priveam micutul copacel cu uimire. Imi doream mult unul, dar ceva ma facea sa nu imi cumpar. Poate teama, poate altceva.

Imi place ideea concursurilor lansate aici, nu pentru premiul pus in joc, ci pentru castigul pe care il am prin documentarea asupra temei respective.

Ieri a venit randul bonsailor. Dupa ce am citit cu sarg mai mult timp, a trebuit sa plec la targuit...o grebla si niste pamant de flori. Tot cautand, intr-un super-market, l-am vazut pe dumnealui, un bonsai mititel si plapand, dar care mi s-a lipit de inima instantaneu.

Dupa ce toata seara m-am gandit la el, acum este la mine acasa, este noul membru al familiei. L-am si botezat.

Problema este ca nu stiu mare lucru despre el. Postez un link spre poza lui.

http://s118.photobucket.com/albums/o116 ... 008001.jpg

Ma puteti ajuta cu identificarea lui?

Va multumesc mult,

Mirela
 
Buna Mirela

te felicit esti posesoarea unui ulm chinezesc, Ulmus parvifolia. Cum arata acum, arata dstul de bine, pare sanatos. Trebuie sa stii insa ca aceasta specie este o specie de exterior, ca toate speciile de ulmi dealtfel. Se poate tine si in casa dar credema ca va suferii si dupa un timp va incepe regresul urmand o moarte iminenta, acesta poate dura un ana,2-3 ani,dar e sigur.
Daca spre norocul tau te-ai"indragostit" de acest exemplar in continuare nu ai altceva defacut decat sa-l tii in continuare in viata, cum procedezi?.
Eu iti sugerez ca momentan sa-l plasezi undeva unde exista multa lumina, deci cel mai luminos loc din casa, in or-ce caz cat mai departe de calorifer, stropestel numai cand are nevoie, adica cand suprafata solului sa uscat pana la o adancime de vreo 1,5-2 cm, nu e voie ca solul sa fie lasat sa se usuce complet, se usuca radacinile si moare, acelasi lucru se intampla cand din prea multa dragoste si atentie este suprastropit, radacinile putrezesc . Se stie ca calitatea solului la plantele cumparate din comert e jalnica, nu e adecvat cresterii bonsai-lor, eu iti recomand ca la primavara sa-l replantezi intrun substrat mai bun, ocazie cu care poti verifica si curata radacinile de cele uscate. La primavara e musai sa-l scoti afara in aer liber, altfel....
Pe scurt cam atata despre copacelul tau, daca mai si alte nelamuriri iti stam la dispozitie.
Numai bine, si ai grija de el, il merita...
Vasile
 

ario

Member
Multumesc mult pentru informatii...si cand ma gandesc ca de la florarie mi-au spus sa nu il tin la soare si ca e bonsai de interior...:rofl:
 

DracuMic

Member
Ulmus Prvifolia.....Adica ulm chinezesc....este destul de frumos si se intretine usor,am si eu unul......
dar grija ca e specie de exterior si in cazul in care-l ti in casa sar putea ca in scurt timp sa-i pice frunzele,dar nu-i de speriat din cate am auzit asa se cam intampla cu ulmii..!
nu-i da nimic sa manance,numai apa deocamdata...si pune-l la lumina multa.....
 
Mirela
bine-nteles cand la primavara il vei scoate in exterior trebuie sa eviti razele directe ale soarelui, in special cele de dupa amiaza, deci va trebuii sa-i gasesti un loc cu soare dar nu in bataia lui directa, cam greu ... dar te descurci tu.
Vaile
 

ario

Member
Vasile, nu am priceput niciodata ce inseamna loc cu soare dar nu in bataia lui directa. Sincera sa fiu, nu prea imi e clar ce inseamna asta. Am aceeasi problema si cu cactusii. :(
 

silviu

New Member
Salut Vasile ! :)
Eu nu inteleg de ce nu ar fi bine sa se schimbe pamantul si locatia de acum, din primavara aceasta.
Eu in urma cu o saptamana am achizitionat tot un Ulm chinezesc numai ca eu i-am schimbat deja vasul si pamantul. In legatura cu locatia lui, inca il tin pe balcon (inchis), mai astept cateva zile pana vad ca vremea devine stabila, iar apoi il voi scoate afara.
 
Buna Silviu :)
Eu n-am spus Mirelei ca nu poate replanta ulmul chiar in clipa de fata, am spus ca la primavara trebuie sa-l replanteze si musai sa-l scoata afara in aer liber, poate m-am exprimat eu putin mai in doi peri, dar nu uitati sunt ardelean :rofl: :rofl: :rofl: .
Deci, Mirela poti sal replantezi linistita si acuma, foloseste un substrat format din 60% turba si 40% pietris de rau cu granulatia 3-5 mm( atentie pietris si nu nisip)
Succes...
Vasile
 

ario

Member
Turba am, pietris imprumut de la cactusi. Ma gandeam sa il las o saptamana sa se acomodeze cu mine sa nu il stressez din prima zi si cu schimbare de locatie si cu schimbare de pamant.

Ce fel de vas trebuie? Mai mare?

Multumesc
 

vali

Active Member
Moderator
ario a spus:
Vasile, nu am priceput niciodata ce inseamna loc cu soare dar nu in bataia lui directa. Sincera sa fiu, nu prea imi e clar ce inseamna asta. Am aceeasi problema si cu cactusii. :(
Ario, in primul rand felicitari pentru "curajul" de a face prima achizitie.
"Un loc cu soare, dar nu in bataia lui directa", pare intr-adevar un nonsens. Totusi, se refera la ideea de lumina puternica, fara insa a incalzi prea mult. E clar ca nu poti avea "soare puternic", fara ca acesta sa atinga ramurile plantei... dar ideal e ca soarele "sa o mangaie" doar in orele diminetii, pana sa capete "taria" din orele de pranz. In mare, cam asta ar vrea sa insemne...
 

silviu

New Member
ario a spus:
Ce fel de vas trebuie? Mai mare?
Asta depinde de planta... Atunci cand ii schimbi pamantul si observi ca radacinile sunt inghesuite....atunci vasul ar trebui inlocuit cu altul mai incapator.
 

ario

Member
Buna dimineata,

As vrea sa replantez bonsaiul meu si am o problema cu...vasul.

Vasul in care este are domensiunile 10 cm x 6 cm, si as vrea sa pun copacelul intr-unul mai mare.

Intrebarile la care inca nu am gasit raspuns sunt:

- care este urmatoarea dimensiune potrivita (atat am reusit sa gasesc undeva, o tavita cam de 25 cm lungime (la 35 RON), dar in aia intram si eu si bonsaiul lejer :rofl: )

- de unde se pot achizitiona vase pentru bonsai? De multa vreme tot caut, dar nimeni nu are si vanzatorii ridica din umeri.

Multumesc,

Mirela
 

ario

Member
Dupa ce am scotocit prin net, prin magazine, am sunat un prieten si am apelat la public....la barza chioara i-a facut Dumnezeu cuib si am capatat vas... Nostim a fost ca am umblat cu catel cu tot 3 ore dupa pietris , ca sa gasesc in..dulapul gradinarului din propria-mi bucatarie.... :rofl:

Acum triez pietricele sa fie intre 3 si 5 mm.....am lansat concursul "Miss pietricica bonsai"

PS

Stiati ca:

Pietrisul care se vinde pentru acvarii are...termen de garantie? asta inseamna ca nu e natural, daca e garantat 3 luni in mediu umed si 6 in semiumed.... :rofl:
 
D

dyayzh

Guest
Am si eu un bonsai... Vali, acuma trebuie sa ma ajuti sa-l cresc :oops:

 
D

dyayzh

Guest
Vali...de ce nu ne iei si pe noi in seama?? vrem identificare si sfaturi de ingrijire...rogu-te... :cry:
 

vali

Active Member
Moderator
Dya, sa-ti traiasca!
Ai o Carmona frumusica si sanatoasa. Bucura-te de florile ce o sa apara curand, dar daca se formeaza si fructe, nu le lasa pe toate. Indicat ar fi sa nu lasi deloc anul acesta, pentru ca fructul consuma foarte multa energie. Dar daca vrei sa ai acolo o bobita doua, "de pofta" :), nu-i bai.

Banuiesc ca pe-aici ai trecut deja http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=588

Toate bune.
 
Sus