Bonsai Carmona

nely

Member
Buna seara!
La bonsai Carmona in momentul udarii din substrat apar niste paienjeni micuti maronii, altfel nu-i vad...cu ce as putea sa scap de ei? afecteaza bonsaiul?
Am vazut in paginile anterioare ceva despre Perfect Plant, dar...o fi bun si pt paienjeni? multumesc.
 

nely

Member
Din pacate sigur nu o sa reusesc sa-i pozez, se misca f repede , am mai cautat pe aici sa-i identific dar nu am vazut deocamdata sa le semene ceva :( ... cei micuti sunt alburii si cei maricei sunt maronii...i-am vazut cind am udat bonsaiul, se strecoara intr-o crapatura din substrat (asa l-am primit) si in crapaturile de pe trunchiul bonsaiului...
Initial cind l-am primit era o splendoare :D plin de frunze verzi, floricele albe....apoi a inceput "sa cheleasca" de frunze...am pp ca din cauza socului...acum au inceput sa mai dea citeva frunzulite verde deschis, dar au parca niste bumburite pe ele ( in textura frunzei), observasem de cind l-am primit dar doar pe citeva frunze verde inchis... se vad de parca frunza ar fi punctata...
Si mai uscat , si cind il ud crapatura din substrat ramine si bonsaiul se misca cu bucata de substrat cu tot....
Nu stiu cu ce sa dau :( , am vazut niste referiri....OMITE, NEORON, NISSORUN dar intai tb sa identific parazitii, nu?

PS: nu am observat pinze de paianjen
 

liviu2512

Member
Aha..deci "animalele"aceste nu dauneaza decat imaginii... :rofl: Am si eu cateva miscatoare pe pervez..pe nici un substrat nu misca.
 

nely

Member
Multumesc frumos pt raspuns, dar....sigur arata ca niste mini paianjeni, deci nu seamana cu colembolele, din pacate nu am reusit sa le fac poze, nu se vad clar in poza de aproape :astept: , tb sa fac rost de un aparat cu rezolutie mai buna...ii mai pindesc, deocamdata mai apar citeva frunzulite si 2-3 floricele.
Cind reusesc sa-i "prind" o sa pun poze.
 

nely

Member
Mai am "o problema" nu stiu de ce ,de 2 zile o parte din frunzele bonsaiului "s-au pleostit", doar pe o parte, oare din cauza ca l-am udat mai tirziu, sau prea mult :?
 

liviu2512

Member
La o lipsa a apei in primul rand se vede la frunzele tinere,imediat se pleostesc.La tine parca ar vrea sa se usuce o ramura...
 

nely

Member
Multumesc Liviu, da pe ramura respectiva toate frunzulitele s-au pleostit si acum o parte s-au maronit din cauza ca poate l-am udat putin mai tirziu??Ce as putea face, sa o tai, sau nu?
 

nely

Member
Gata :whew: L-AM PRINS...a ramas captiv in vasul cu apa....o ginganie care misuna pe la bonsai (de care spuneam anterior), sper sa fie suficient de vizibil ca sa fie identificat :rugaciune: , deci:

Imi cer scuze ca nu am fost in stare sa explic mai bine despre intrusi...arata roscat-maron, iar cei mtitei sunt albiciosi, se strecoara in crapatura substratului...
Daca m-ar putea ajuta cineva cu ce tb sa fac....multumesc anticipat :rose:
 

liviu2512

Member
Pai de obicei dupa ce il uzi,frunzele isi revin,cel putin cele tinere se revigoreaza.Deocamdata nu o taia,o poti taia la primavara daca nu mai creste nimic pe ea.
 

nely

Member
Liviu, frunzele care erau pleostite, acum s-au uscat de tot, nu stiu de ce e suparata :( , acum nu mai are nimic verde pe ea, dar o sa vad in timp daca mai da vreo frunzulita....
Referitor la intrusii din poze, or fi intr-adevar colembole?? nu stiu ce sa fac sa scap de ei...sau nu fac rau??
Vali cred ca s-a suparat ca am zis ca nu sunt colembole :( dar nu reusesc sa ii identific, scuze :oops:
 

vali

Active Member
Moderator
Offf! :| De ce o trebui ca de cate ori Vali nu scrie, sa fie - by default - suparat?! :roll:
Extrapoland, ar insemna ca toti cei care doar citesc pe-aici sunt niste suparati.
Acum ca am vazut ganganiile, e clar ca nu sunt colembole. Din pacate nici eu nu pot sa le zic pe nume. Dupa alura seamana mai degraba cu niste plosnite. Oricum, daca vrei sa te linistesti si sa scapi de ele, baga un insecticid si gata povestea.
 

nely

Member
Liviu, Vali multumesc frumos :D o sa caut ceva insecticid, sa vad rezultatul...va mai deranjez daca mai apar "ceva noutati" pe care nu le stiu :) :giggle:
 

nely

Member
"Captivul" se pare ca rezista eroic pe fundul vasului cu apa de 2 zile :) ma mir ca nu se mai grabeste sa iese...pe "pamintul" bonsaiului aproape ca nu apucam sa-i pozez de repede ce fugeau...o fi obosit :mrgreen:
 

vali

Active Member
Moderator
Nely, problema nu e ca nu as vedea jivina...
Poti sa-mi pui un exemplar si-n palma, tot nu stiu cum se cheama :oops:
 
Sus