Bonsai Carmona

codrinstefan

New Member
@Lummy80: Nu stiu ce sa zic. Avantajul la mospilan este ca vine in pliculet si tu ti-l faci la ce concentratie doresti. Eu l-am pus intr-o sticla de 2 litri initial, apoi am transferat jumatate de litru intr-o pufaitoare din aia pentru geam la care am mai pus inca jumatate de litru de apa. L-am stropit 3-4 zile abundent si am scapat de nenorocitele alea de gaze. Sper ca ai reusit in cele din urma gasesti o solutie.
 

codrinstefan

New Member
@Lummy:

Ma bucur ca ai scapat de ele. Si al meu face floricele peste floricele.. Este demential :D. Am sa pun zilele astea niste poze.
 

chriissis

New Member
Seara buna!

Treceam si eu printr-un supermarket ca tot omul intr-o zi si am vazut niste copacei pe acolo. Asa am ajuns sa iau un carmona.

Nu stiam nimic despre copacei pe atunci si m-am apucat sa-l "tund"... Cred ca l-am stricat. O sa pun si niste poze.

Apoi m-am apucat sa caut pe net despre copacei si .. acum chiar vrau sa cresc unul. Imi place ideea de a avea grija de un copacel toata viata ta.

Vasul in care a venit nu avea gauri de drenaj asa ca m-am gandit sa il mut in alt vas. Cand l-am scos, avea niste chestii sferice si portocalii, aratau ca niste icre. Nu am idee ce erau alea, dar cred ca nu era de bine. Am scapat de toate sper.

Ce ziceti, mai are vreo sansa? Sau l-am omorat de tot?

http://stashbox.org/894566/DSC_9003.jpg
http://stashbox.org/894568/DSC_9005.jpg
http://stashbox.org/894569/DSC_9006.jpg
http://stashbox.org/894570/DSC_9007.jpg
 

vali

Active Member
Moderator
Nu stiu cum arata copacelul inainte de a-l tunde, dar din ce vad in imagini, nu pare deloc "omorat de tot". De-acum, lasa-l sa creasca si sa-i apara noi muguri si ramuri. Urmatoarea tundere mai drastica (de formare) ai putea s-o faci in primavara urmatoare, cand ar trebui sa-i stabilesti si o "fatza" si o structura a ramurilor primare.
chriissis a spus:
Cand l-am scos, avea niste chestii sferice si portocalii, aratau ca niste icre. Nu am idee ce erau alea, dar cred ca nu era de bine. Am scapat de toate sper.
Din pacate, acele "icre" erau "de bine". Sunt ingrasaminte osmocote care se amesteca in substrat si "uiti de ele". Au o eliberare lenta si nu-ti mai pui problema fertilizarii cateva luni bune.

OFF TOPIC: Nu stiu care-i treaba cu stashbox-ul (unde ai pozele), dar McAfee-ul il raporteaza ca site de risc si recomanda evitarea lui.
 

chriissis

New Member
Nu am avut probleme pana acum cu stashbox, o sa pun pozele pe o sursa mai sigura de acum.


vali a spus:
Nu stiu cum arata copacelul inainte de a-l tunde, dar din ce vad in imagini, nu pare deloc "omorat de tot". De-acum, lasa-l sa creasca si sa-i apara noi muguri si ramuri. Urmatoarea tundere mai drastica (de formare) ai putea s-o faci in primavara urmatoare, cand ar trebui sa-i stabilesti si o "fatza" si o structura a ramurilor primare.

Vad ca incep iar sa apara floricelele, deci inca sunt sanse. Am pus si o crenguta taiata la prins.

Cu lasatul sa creasca, acum e intr-un ghiveci destul de micut si are "pamant de flori". Ar trebui sa il mut intr-un vas mai mare sa aiba loc sa se intinda cat vrea? Si legat de substrat, pe unde citeam, fiecare avea propria formula pentnru substrat, deci eu acum nu am nici o idee ce sa ii pun. Ce "formula" ar fi indicata pentru tipul acesta de copacel?
 

vali

Active Member
Moderator
Raportandu-ne la grosimea trunchiului (care este unul dintre elementele de luat in seama la alegerea dimensiunii vasului), acel ghiveci de plastic pare ok.
Pamantul de flori in schimb, nu este alegerea cea mai buna. Acum, nu spun ca trebuie sa-l schimbi!... Ar insemna un stres in plus, iar carmona e ca o secretara tzafnoasa: ti-o tranteste imediat, chiar si cand nu are motive. Deci, ai facut o alegere, mergi deocamdata pe varianta asta.
Formula magica pentru substrat nu exista, asa cum bine ai observat deja. Fiecare ajunge sa se simta mai bine cu un amestec sau altul, dar asta vine cu timpul...
Conditia universal valabila e ca substratul sa aiba un drenaj bun. Ce folosesti pentru a-l obtine, ramane la latitudinea ta.

Dat fiind ca pomisorul tau "sta cu picioarele" in pamant de flori, ar trebui sa acorzi o atentie sporita udarii. Substratul acesta este unul foarte retentiv, umezeala ramane acolo mult si bine, chiar daca in stratul superficial pare ca e nevoie de apa in profunzime umiditatea poate fi in exces, si tot asa... E indicat sa verifici atent inainte de fiecare udare.
Asta, pana la replantarea urmatoare, cand va trebui sa alegi un amestec mai drenant, cu o granulatie de 3-6 mm, de ex.

Citeste despre sol si udare http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=5449 http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2729 , poate mai dispar dintre "petele albe".
Spor!
 

vali

Active Member
Moderator
Cu placere :D .
Threadul cu udarea e mai vechi nitzel si de-aia a ajuns pe la "fundu' sacului". Dar cine cauta, gaseste :) .
 

liviu2512

Member
Sunt si eu curios,de ce l-ai pus in ghiveci inalt?Adica,ma refer,nu ai gasit nimic apropiat vasului de bonsai?Adica dupa ce ca are doar pamant de flori,este si inalt,nu are suprafata mare de evaporare...Nu ma intelege gresit,nu e o dojana,doar curiozitate.Daca s-ar puea pune si "tonul"pe care as vrea...Va trebui sa iti gasesti ritmul udarii.Ar fi cam rar...ca sa iti faci o idee apropiata cam cum este in interiorul ghiveciului,pune in alt ghiveci identic acelasi tip de pamant,uda-l la fel,lasa-l 2-3 zile si varsa continutul.Ai sa ramai cam uimit ce o sa vezi.Eu am ramas.Este doar pamant de flori curat,fara pic de pietris?Inca o data,nu te supara,dar ma gandesc intai la copacel :) .As fi de parere,daca dupa o luna,doua,dupa ce s-a obisnuit cu tine si noua locatie,muta-l in substrat cu drenaj bun.Poate la sfarsitul lunii august?Vali,ce zici,ar fi bine?Eu asa as face...
 

chriissis

New Member
De ce ghivechiul ala? Era singurul ghiveci liber din casa.

Vasul in care a venit nu avea gauri de drenaj si m-am apucat eu sa fac gauri, dar am spart vasul. Asa ca am fost nevoit sa il mut in ceva, si ghiveciul asta mi-a fost la indemana.

Stiu ca tot ce am facut se afla pe lista de "Asa NU" dar, sper sa traiasca, sa imi aminteasca de inceputurile mele.
 

liviu2512

Member
"Stiu ca tot ce am facut se afla pe lista de "Asa NU" .Mi-a placut :rofl: Singura chestie este sa nu putrezeasca radacinile.Si noi speram sa-ti traiasca,ca sa te bucuri de copacel.
 

vali

Active Member
Moderator
"Ceva bun" s-ar gasi pe-acolo...
Personal (si cand spun PERSONAL, chiar asta inseamna!), n-as cumpara de-acolo. Ni s-a tot pomenit in ultima vreme de salarii nesimtite, pensii nesimtite... incat nu pot sa nu fac asocierea cu preturi nesimtite :oops: (iertat sa-mi fie).
Daca pretul e un aspect care nu intereseaza, atunci retrag tot :secret:
 

chriissis

New Member
A trecut o luna de cand am planta si am zis sa dau un status update (plus doua intrebari)

Cel mai important lucru este acela ca inca traieste. I-au dat noi ramurele pe la baza trunchiului, cele vechi s-au mai extins putin, are flori aproape tot timpul, deci presupun ca ii e bine.

Acum intrebarile

1. ramurelele astea noi de pe trunchi, le las sa isi faca de cap si le tai mai la anu sau nu?

2. Solutia nutritiva. zice ca la 3 litri de apa sa adauga x capace. Deci mare parte este apa.
In ziua cand ii dau solutie nutritiva mia are sens sa il ud?

Cam asta e.
 

vali

Active Member
Moderator
Referitor la intrebarea nr.1, tu spui:
chriissis a spus:
I-au dat noi ramurele pe la baza trunchiului
Daca sunt la baza trunchiului, n-are rost sa le lasi... Fura din energia ce ar putea fi mult mai eficient repartizata in coroana, hranind niste lastari ce nu vor avea niciun cuvant de spus in aspectul final al bonsaiului.
DAR: daca ramurelele sunt "astea noi de pe trunchi", asa cum spui in continuare, si daca pot fi folosite in formarea structurii copacelului, atunci merita lasate.
O poza ne-ar scuti de scenarii gratuite.

2. referitor la fertilizant:
chriissis a spus:
In ziua cand ii dau solutie nutritiva mia are sens sa il ud?
Are un MARE sens sa-l uzi...
Si indicat e s-o faci cu ceva timp inainte de a-l fertiliza. Astfel, vei reduce mult riscul de a arde radacinile fine (practic, cele care ne intereseaza mai mult!)
Regula e ca intotdeauna se fertilizeaza pe un substrat umed!

Toate bune!
 

chriissis

New Member
Deci intai udat apoi "hranit".

Legat de "lastari", erau la baza copacului, aproape de sol.
Deci doar ce o sa faca parte din "structura" copacului merita lasat sa creasca, restu fura energie.

Am mai invatat ceva azi.
 

Sash

Active Member
Carmona mea acum vreo 3 saptamani era uscat tot... am vrut sa-l arunc insa am amanat din lipsa timpului. Am lipsit 2 saptamani de acasa si la intoarcere am avut o mare surpriza... era plin de frunze :eek:
N-am poze cu el insa m-am gandit ca poate ajuta pe cineva povestea asta.
 

vali

Active Member
Moderator
Sash a spus:
Am lipsit 2 saptamani de acasa si la intoarcere am avut o mare surpriza... era plin de frunze :eek:
Concluzia! Cand nu mai stiti ce sa faceti, cand indiferent ce ati incerca bonsailor le merge tot mai rau, plecati (cel putin) doua saptamani de acasa :) si lasati natura sa-si urmeze cursul.

I'm bad :twisted: !
 
Sus