Bonsai Carmona

cornelia

Fondator
Membru staff
Laura-Dorina Trimis: Mie Mai 10, 2006 8:39 am Titlul subiectului: bonsai Carmona

--------------------------------------------------------------------------------
Buna,
Recent am cumparat un bonsai de tipul Fukien tea sau Carmona microphylla dar pt ca nu am stiut sa-l ingrijesc il voi pierde in curand. Problema e ca in primele zile l-am tinut in soare puternic si de atunci si-a pierdut toate/aproape toate frunzele. Am cautat apoi pe internet informatii despre cum se creste un astfel de bonsai, am cumparat ingrasamint special pt bonsai si il aplic de 2 ori pe luna, dar situatia lui nu se imbunatateste deloc. Va rog sa ma ajutati sa-l revigorez.
laura


Shohin Trimis: Mie Mai 10, 2006 2:47 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Salut,
Inca de la inceput te previn ca nu exista un remediu magic care sa readuca la viata un bonsai care a inceput sa se ofileasca. E o chestiune de noroc daca va supravietui sau nu. De asemenea, sunt in joc multi factori si oricare dintre ei poate da probleme (schimbarea locului, temperatura, lumina, soarele, udarea, calitatea solului etc.), ceea ce face ca solutia problemei tale sa fie dificila. In plus, Carmona e un bonsai destul de pretentios si nu este recomandabil pentru incepatori.
Daca zici ca l-ai tinut in soare puternic, este posibil sa fi ramas si fara apa. Aceasta combinatie poate sa ii fi afectat sanatatea si sa il faca sa isi lepede frunzele. Dar asta nu inseamna sa te apuci acum sa il uzi in nestire; udarea se face numai cand pamantul de la suprafata vasului se usuca. Pentru a iti da seama dea cest lucru, apasa usor pamantul cu degetul si, daca simti ca este uscat, uda-l abundent, pana ce apa se scurge prin orificiile vasului.
De asemenea, se stie ca acestei specii - Carmona - nu ii place sa i se schimbe brusc conditiile de trai. Probabil a avut parte de un soc (shoc), deopotriva luminos si termic...
Daca isi va reveni sau nu, este greu de spus. Tot ce poti face este sa il muti intr-un loc unde sa aiba multa lumina, dar sa nu bata soarele direct pe el, decat eventual dimineata, in nici un caz la pranz. Uda-l regulat dupa cum ti-am recomandat, ai grija ca pamantul din vas sa nu se usuce complet intre doua udari, continua fertilizarea si vezi cum reactioneaza. Din experienta stiu ca bonsaii care se gasesc prin florarii au un pamant de foarte proasta calitate, dar nu iti pot recomanda schimbarea solului la un bonsai care nu este sanatos. Tine-ne la curent cu evolutia copacelului tau.
Sa auzim de bine.


Laura-Dorina Trimis: Joi Mai 11, 2006 8:45 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Multumesc pentru sfaturi.
De fapt situatia asta dureaza de ceva saptamani iar pana acum l-am mutat prin casa de 3 ori. Interesant mi se pare faptul ca daca la inceput (dupa socul soarelui) au cazut majoritatea frunzelor, apoi cele care au ramas (mai mult galbene si usor uscate - cele normale sunt verze inchis si lucioase) nu se mai desprind. Mai mult, de aproape o luna se chinuie sa apara o frunzulita, dar cresterea ei e asa de inceata ca ma duce la disperare. Din momentul in care am vazut frunzulita am udat mereu planta prin pulverizare si i-am pus ingrasamant, plus ca nu i-am schimbat locul. Totusi, vazand ca frunzulita aia nu mai creste deloc de luni am schimbat pozitia plantei. Faptul ca a aparut frunzulita si ca frunzele ramase nu se mai desprind (desi au un aspect dezolant) ma indeamna sa cred ca planta inca nu a murit, ci se chinuie sa-si revina. problema e ca nu intaleg unde gresesc si nu intaleg de ce frunzulita s-a oprit din crestere.


Shohin Trimis: Joi Mai 11, 2006 9:33 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Nu o mai uda prin pulverizare, ci dupa metoda indicata de mine. Pulverizarea are rolul de a indeparta praful si cam atat. Eventual scoate-o afara in balcon (si plantele tropicale au nevoie sa stea afara), la lumina, dar nu direct sub soare. La inceput, numai cateva ore, apoi toata ziua si toata noaptea, pana cand vremea se va raci la toamna. Este posibil sa isi revina, dar asta cere timp. Tine-o in casa numai daca temperatura afara scade sub 12 grade, dar atunci asigura-i umiditate (o tavita cu pietris umed).


tinisor Trimis: Mar Mai 16, 2006 2:33 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
LAURA eu am primit in martie de ziua mea un copacel Carmona si mi-a fost teama, stiam ca este pretentios dar ii merge bine. Eu il tin in dreptul ferestrei ca sa aiba lumina si din cand in cand il dau pe balcon si am vazut ca-i place soarele dar sa nu-l las mult pt ca se usuca foarte repede pamantul fiind vasul mic si se ofilesc frunzele. Neaparat tavita cu pietris umed sub ghiveci.
Imi pare rau pt plantuta ta, sper sa-si revina.


Shohin Trimis: Mie Mai 17, 2006 8:31 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Carmona se poate adapta si in interior, daca are suficienta lumina si umiditate. Cu toate acestea, sa nu uitam ca toti bonsaii trebuie sa stea afara, in aer liber, cu diferenta ca bonsaii tropicali, cum e Carmona, pot fi tinuti afara numai in sezonul cald, cand temperatura de afara nu scade nici noaptea sub 12-15 grade. Este important sa li se asigure lumina, eventual doua-trei ore de soare dimineata, dar la pranz trebuie feriti de arsita. In principiu, bonsaii carmona ar trebui sa ramana afara cat mai mult timp (si noaptea), cu conditia sa fie udati ori de cate ori pamantul se usuca la suprafata (uneori asta poate presupune udarea zilnica, sau chiar de doua ori pe zi), si sa li se asigure umbra atunci cand soarele este puternic.


Laura-Dorina Trimis: Mie Mai 17, 2006 8:57 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Eu tin bonsaiul pe trei pietre de rau intr-o tavita in care pun de fapt apa. saptamana aceasta l-am mutat din nou in casa in asa fel incat acum prinde doar soarele de dimineata. parca in noua pozitie ii merge mai bine, dar alte frunzulite nu au aparut. ingrasamant pt bonsai ii pun o singura data pe luna, dupa cum scria in prospectul solutiei (ingrasamant POKON - solutie cu N si vitamine; se aplica pt lunile de iarna de 2 ori, vara 1). credeti ca ar fi bine daca as mari doza de ingrasamant?


Shohin Trimis: Mie Mai 17, 2006 10:09 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
In principiu, un fertilizator trebuie utilizat conform prospectului. Eu folosesc un alt fertilizator decat Pokon, iar conform instructiunilor trebuie sa repet operatiunea in fiecare saptamana. Eu o utilizez insa la doua saptamani in perioada de vegetatie, iar iarna deloc, deoarece toti copaceii mei raman afara pe perioada iernii si intra in hibernare.
Dat fiind ca pokon are NPK 4-4-4, iar al meu 7-7-7, cred ca poti folosi fertilizatorul o data la doua saptamani fara probleme, iar toamna si iarna, cand bagi bonsaiul in casa fara sa il mai scoti, o data pe luna.
 

sorinpasc

New Member
musafiri nepoftiti

am gasit pe carmona mea un fel de paianjen foarte mic maroniu pe tulpina iar pe sol am pus pentru decor cateva bucati de piatra si sub ele iar ganganii .am cateva frunze patate asa par ( uscate in mijloc puncte mici) sa fie de la ei oare ?
si inca ceva carmona mea infloreste are pe ici colo cate o floare alba ,obijnuiesc sa o pulverizez zilnic 2 ori sa fie si asta o problema?
va multumesc
 

phi

New Member
Buna

Imi doream demult timp un bonsai si azi mi-am luat unul din specia "Carmona microphylla – Ehretia buxifolia – Fukien tea". Am tot citit despre aceasta specie si e pretentioasa mai ales pentru incepatori. Nu prea am inteles cu fertilizarea. Trebuie sa cumpar ingrasamant si sa-i pun la 2saptamani?
Yo l-am pus pe birou in fata ferestrei mele, este destula lumina, doar ca dupa-amiaza vine soarele. Deobicei trag jaluzelele si e destul de intuneric. Nu trebuie sa-l tin l soare, nu?sau cel putin nu la ora 16-17. (Din ce am citit pe forumuri si articole ,unii spun ca-l tin la soare si ca ii face bine, in alta parte scrie ca daca il ti la soare se ingalbenesc frunzele si cad...pff)
Cel mai teama imi e sa tai ramurele...Trebuiesc taiate destul de des nu?
 

phi

New Member
Si inca o intrebare :oops:
Daca las geamul deschis, ( ma refer mai mult vara),este curent, iar bonsaiul e in dreptul ferestrei, se poate intampla ceva?
 

Samsara

Member
Am si eu un Carmona. Poze e facuta in septembrie, pana au inceput sa cada frunzele de pe o crenguta:

http://lh6.ggpht.com/njcs2006/SQi7cDhlC ... 192ba6.jpg

Il am de la sfarsitul lui februarie si i-a mers bine, pana in septembrie cand a dat frigul. Cred ca a contribuit si frigul, lumina slaba, il udasem prea tare zilele alea si plus ca statea langa laptop si am vazut ca nu-i place langa calculator, televizor. L-am mutat intr-o camera mai luminoasa, mai calduroasa, i-am dat apa mai putina. Frunzele acelea au picat, dar el si-a revenit, a dat frunze noi si acum si floricele pe care astept sa infloreasca. Ma intreb oare crenguta aceea cheala va mai da frunze? Cum scap de petele de praf de pe frunze? Cum scap de mucegaiul de pe pamant? Ce ingrasamant sa-i dau? Si intrebarea grea: cum il tund?
 

YAN

Member
Legat de pete , eu am scapat ( dupa ce am incercat cu dusuri ) cu un spray pentru luciu . Contine glicerina din ce am citit eu . Acum va intreb daca stiti din experienta de efecte secundare la glicerina !

Pentru restul intrebarilor , Samsara , parerile celor experimentati vor aparea in curand !
 

Samsara

Member
Au inceput sa i se ingalbeneasca frunzele tinere si sa cada sau altele, tot tinere, se curbeaza in interior :cry: Nu stiu exact ce sa insemne asta, e pamantul sarac in minerale? Apa?
 

Samsara

Member
Nu-l mai ud asa de des si asa de mult ... in general verific pamantul sa vad cat e de uscat si atunci il ud si oricum nu-i mai dau asa de multa apa ca vara
 

YAN

Member
vad ca cei care au Carmona nu vor sa ne scrie aici ! experientele traite personal sunt cele mai bune !

asteptam parerile voastre ! :)
 

DracuMic

Member
problema vine de la udare.....ori prea putina si rara ori prea multa.
dai lumina multa si isi va reveni.....mai fai si o baita cu un pulverizator.
dupa ce isi revine schimbi pamantul si te ve bucura din nou de floricele :)
bafta.!!!
 

Samsara

Member
Prea multa apa nu-i dau, mereu incerc pamantul si de abia atunci il ud, ii stropesc si frunzele, sta in cel mai luminos loc de casa, altul nu am :cry:
Frunze noi da, are si acum cateva floricele care stau sa infloreasca, dar observ ca frunzele tinere ingalbenesc repede si cad sau altele sunt curbate. Pamantul nu se schimba primavara? Si ce fel de pamant sa-i iau?
 

DracuMic

Member
la carmona poti schimba oricand pamantul...cu conditia sa fie sanatoasa.
si daca zici ca are boboci gata de inflorit pare sa fie sanatoasa.
problema e de la stilul tau de udare, udarea unui bonsai se face pina apa se scurge pe gaurile de evacuare,aia se numeste o udare corecta,apoi va trebui verificat solul. am si eu o carmona,e cam chinuita,am schimbato in trei vase in trei luni......si tot face flori.
asa ca dai bataie cu schimbatul pamantului.nu trebuie sa cauti ceva special,important e sa fie drenant ca sa nu te trezesti cu mocirla in ghiveci.
poti lua pamant universal de prin magazine pe care il amesteci cu ceva pietris marunt in proportii egale si faci schimbul.
si daca esti atenta gasesti aici in sectiunea "bonsai" ce inseamna un substrat pentru bonsai. putin mai sus de topicul asta :)
bafta.!
 

Samsara

Member
Hm, asa faceam vara cu udarea, apoi am observat ca asta inseamna prea multa apa acum in perioada asta si nu mai trebuie sa o ud apoi o saptamana ca altfel e prea mult. Apoi se face si mucegai. Uf ....
Mersi pentru sfaturi.
 

YAN

Member
Uite ca si eu m-am suparat rau de tot pe mucegaiul de pe pamant . Asta se intampla saptamana trecuta la vreo joi . Si am schimbat pamantul . Am scapat de mucegai dar ficusul meu ( este un retusa ) este cam bolnavior . Au inceput sa ii cada frunzele lucru care nu s-a mai intamplat pana acum . Asa ca i-am tras o punga in cap , sa ii cresc umiditatea . Si acum astept .
 

Samsara

Member
Nu am mai reusit sa pun bonsaiul intr-o sticla de 5 l taiata pentru ca nu-mi incape :) si oarecum mi-a fost frica sa-i pun punga deasupra. El e bine, din cand in cand i se ingalbeneste vreo frunza si cade. Dar nu inteleg de ce se ingalbenesc frunze tinere si de ce sunt curbate in interior. Nu am acum o poza la indemana sa exemplific. In rest am vazut ca e plin de floricele mici si frunzulite care de abia acum se formeaza incet incet
 

YAN

Member
[quote=" Dar nu inteleg de ce se ingalbenesc frunze tinere si de ce sunt curbate in interior. Nu am acum o poza la indemana sa exemplific. In rest am vazut ca e plin de floricele mici si frunzulite care de abia acum se formeaza incet incet[/quote]

Daca cunt curbate in interior sa nu ai vreun parazit . Chiar ca nu ar strica niste poze . Sau o poza ca sa vedem cum mai arata ! :)
 
Sus