Bonsai Carmona

hoinar

Member
liviu2512 a spus:
Domnule hoinar,ai zis-o cel mai bine!Daca al meu copac sta pe vest,si al tau pe sud,nu mai sunt din start aceleasi conditii.Dar ma ofer sa-l modelez si pe al tau,si dupa ce se usuca,poti dirija iedera sa creasca pe el,va arata frumos :evil:
De obicei astfel de replici nu le las nelamurite....dar de data aceasta o lasam asa. Daca asta-i inteles tu... sa fii sanatos! In plus nu vreau s-o pun iar pe Sash in situatia de a-mi sterge cuvintele. :)

Numai bine.
 

Sash

Active Member
Mai baieti... eu cand intru la rubrica bonsai ma astept sa gasesc atmosfera si tipul de umor fin cu care m-ati obisnuit de atata timp - cum ar fi de exemplu recentul schimb de replici de aici http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=4049&start=90

Urasc sa fragmentez/cenzurez conversatii asa ca va rog frumos pe cei care posteaza sa citeasca de 2 ori mesajul ca sa vada daca nu cumva poate fi interpretat negativ, ca un atac/jignire etc., iar pe care citesc sa citeasca de 2 ori ca sa vada daca nu cumva sensul agresiv perceput initial nu e doar o gluma/tachinare sau exprimare gresita/abrupta a unei intentii la origini buna.
 

flo_flu

Member
imi permit sa spun si eu ceva...
asta e defectul forumurilor, ca unele raspunsuri pot fi interpretate.
Noi avem avantajul ca ne-am si intalnit personal si cam stim ce ne "poate" capul
 

vali

Active Member
Moderator
Si eu cred ca e o simpla neintelegere datorata lipsurilor inerente ale forumurilor: incapacitatea de a percepe tonul, timbrul... de a vedea zambetul din coltul gurii celui ce tasteaza convins ca glumeste...
Asta e... Pana vom ajunge sa avem montate in creier (desi si-aici e o problema cu unii...:rofl: modemuri, microchip-uri, RAM-uri si ce dreaq o mai trebui ca sa comunicam telepatic, tre' sa ne asumam riscurile.

Deocamdata, pentru a scapa de neajunsuri, singura varianta e sa ne intalnim la ateliere... sau la sezatori... sau la shpritz-uri... :whew:

:giggle:

EDIT: :rofl: :rofl: :rofl: Abia acum am vazut cu ce "mutritza" si-a schimbat hoinar avatarul.
Cred ca am si eu nevoie de asa ceva :) .
 

DracuMic

Member
DA DA .....bun spritzul...mai ales ca am avut un 2009 bun de struguri.
Am avut si eu o carmona..si o murit :rofl:
Daca va moare si voua sa stii ca nu e din cauza voastra ca sunteti prea atenti cu pamant pe masura, modalitati stintifice de fertilizat sau udari atent organizate.....e din cauza ca sa saturat de voi....
Asa ca nu va mai stresati...apucativa de muscate si petunii :rofl: .



Da` pe cand spritzu ala? asa cald o fost azi la defilare.. :)
 

Lummy80

New Member
Ziua buna

Oameni buni mi-a inflorit carmona spre marea mea mirare, dar "soc" , ce imi vad ochii azi dimineata?? O gramada de ganganii de culoare portocaliu deschis, stau aciuate pe toti mugurasii mei si pe toate floricele..ce sunt aratarile astea si cum pot sa scap de ele??? Am incercat sa fac poze, dar nu se vede nimic :x
Help pls, ca nu vreau sa imi moara toate florile
 

Sash

Active Member
N-am idee ce aratari sunt alea insa, pana primesti un raspuns avizat, eu as baga sub jet de apa planta si daca nu pica asa as stropi-o cu un amestec de apa cu un pic de spirt, cateva picaturi de detergent de vase si cateva picaturi de ulei esential de scortisoara (daca ai) si... as mai incerca un dus. Asa nu vei scapa de ele dar poate le vei reduce numarul pana cand gasesti un insecticid adecvat.
 

codrinstefan

New Member
Si al meu a facut o groaza de ganganii la un momentdat. Chiar ma speriasem ca-mi invadase si celelalte flori pe care le aveam. Am scapat de ele cu mospilan ( se gaseste destul de usor ). Dupa cum zice si Sash, o solutie temporara este dusul puternic insa de oua nu vei scapa. Sunt lipite bine de partea dorsala a frunzulitelor.
 

Lummy80

New Member
ahhh, asa arata draciile alea Vali, doar ca-s mai colorate.Nu mai sunt asa multe ca l-am tot dusuit.O sa mai caut Mospilan, sper sa si gasesc..
Si cu floricele e cu dus si intors..ma trezesc dimineata are cate 10 floricele, seara cand ajung acasa sunt pleostite, a doua zi dimineata iar apar alte floricele si pana seara tot asa...E ceva ce nu ii convine de se intampla chestia asta sau e din cauza aratarilor??
 

vali

Active Member
Moderator
Posibil sa aiba si afidele un cuvant de spus in legatura cu pierderea florilor, insa nu in foarte mare masura.
Carmona, in conditii de "captivitate", pierde in mod constant mare parte din flori. Foarte rar si foarte putine dintre ele ajung sa fructifice.
Bucura-te de ele atat cat exista :D .
 

liviu2512

Member
Dar am inteles ca trebuiesc polenizate florile ca sa faca fructe...Merge sa dau cu un batigas cu vata sau cu o pensula mica pe fiecare floare in parte sau imi trebuie doi copaci ca sa polenizez?
 

vali

Active Member
Moderator
liviu2512 a spus:
Dar am inteles ca trebuiesc polenizate florile ca sa faca fructe...
Asa auzisem si eu...
liviu2512 a spus:
Merge sa dau cu un batigas cu vata sau cu o pensula mica pe fiecare floare in parte sau imi trebuie doi copaci ca sa polenizez?
Nu stiu. Dar poti afla incercand.
 

liviu2512

Member
Vali,de o săptămână fiecare floare care iese o "bâzâi"si cu betigaş şi cu pensula,dar până acum nici un fruct la cele uscate... :)
 

vali

Active Member
Moderator
Sash a spus:
La carmona o floare tine doar 1 zi... face insa foarte multe.
Ati vazut ca cine cauta gaseste si fara sa-i spuna Vali?... :)
liviu2512 a spus:
Vali,de o săptămână fiecare floare care iese o "bâzâi"si cu betigaş şi cu pensula,dar până acum nici un fruct la cele uscate... :)
O saptamana nu inseamna foarte mult... ai toata viata inainte. Eu mi-am luat inima-n dinti sa raspund la unele intrebari de pe aici abia dupa ce am petrecut ani buni de deziluzii. Deci, esti pe drumul cel bun! :) Daca nu renunti in urmatorii 5, e OK. :D
 

Sash

Active Member
liviu2512 a spus:
Vali,de o săptămână fiecare floare care iese o "bâzâi"si cu betigaş şi cu pensula,dar până acum nici un fruct la cele uscate... :)
Daca as vrea "fructe" de la carmona eu m-as apuca un pic de sapat pe net... ma gandesc sa nu fie vreun moment precis in care polenizarea poate avea succes - de ex. la x timp dupa deschiderea florii - sau poate tre' sa "bazai" din floare in floare :rofl: ca nu se auto-polenizeaza sau... o alta varianta...
 
Sus