Bonsai: Camelia japonica

ienubi

New Member
Buna ziua,

Am primit azi un set de 4 seminte de "Bonsai - Camelia japonica - pomi in miniatura pentru casa".
Mi au placut intotdeauna bonsai dar singurul pe care l-am avut l-am pierdut din pacate cand eram plecata intr-un concediu.
Am mai citit pe forum insa nu am gasit nimic de aceast soi (sau nu am stiut unde sa caut).
Va rog sa ma ajutati cu ceva indicatii daca ati mai avut asa ceva nu as vrea sa le pierd gresind.
Au dimensiuni intre 10 si 20mm.

Va multumesc anticipat!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Inteleg atractia pentru acest fel de bonsai insa cred ca te-ai bagat intr-o poveste destul de dificila.
Obtinerea cameliei din seminte este in sine un experiment deosebit, daramite sa mai faci si bonsai dupa aceea. Incearca ca citesti mai intai despre inmultire/incoltire la camelie si abia dupa aia studiaza sectiunea de bonsai. O sa-ti caut niste link-uri care sa te ajute.
 

ienubi

New Member
Multumesc!
Oricum e ceva placut si interesant!
Am mai primit si seminte de bumbac de interior insa incep cu cele amintite mai sus si doar dupa ma documentez pentru bumbac. Oricum termenul de garantie este mare.
 

sicora fabian

Active Member
Camelia creste incet si formeaza o coroana frumoasa, ca si azaleele, probabil de aceea este recomandata ca planta pentru bonsai. Are nevoie de sol acid.
Insa sunt multe alte specii lemnoase care se preteaza la cultivarea in ghivece!
 

ienubi

New Member
Multumesc de informatii!
Oricand sunt binevenite!
Ieri am vazut intr-o carte o imagine cu o camelie de 15 ani!
Oricat de incet important e sa rasara! Si sa incep sa o cunosc :D
 

ienubi

New Member
Da e o idee ok!
Dar asa am si bucuria de a avea in mica mea "gradinita" pe langa puii de violete de parma si avocado, ceva nou de urmarit :D .
Ce altceva putem face cei ce avem gradina in apartament :)
 
Sus