Bonsai bolnav

MaDy

New Member
Buna ziua. Am primit cadou un bonsai insa de o luna ceva nu ii place. Ii cad frunzele. Ma puteti ajuta va rog? Nu stiu ce sa fac cu el
 

Atașamente

crysty

Active Member
Buna ziua. Am primit cadou un bonsai insa de o luna ceva nu ii place. Ii cad frunzele. Ma puteti ajuta va rog? Nu stiu ce sa fac cu el
Exista bonsai care chiar daca sunt specii exotice, intra in repaus ca asa s-au invatat in Romania mai ales cand dau de frig sau de curenti de aer rece. Lamaiul de exemplu isi pierde frunzele daca este expus la curenti de aer rece si el vegeteaza in acel timp.
Vad ca sta langa o usa de terasa ,daca ati deschis usa de la terasa cu el jos acolo atunci asta este cea mai intalnita cauza, curentii de aer rece.
Planta arata bine, frunzele sunt verzi inchis semn ca nu ar fi vreo boala. Daca frunzele nu au pete pe ele si nu se ingalbenesc si nu au puncte mici si multe decolorate sau panze de paianjen la coada frunzelor ori pe muguri de varf, ci doar cad asa , este de la frig. Mai ales ca frigul circula pe jos si daca planta este udata atunci pamantul ud se face si mai rece.
Mutati planta undeva unde nu se deschide geamul sau usa asa des , sau mutati planta cand aerisiti camera , iar daca nu gasiti alt loc in alta camera mai calduroasa si trebuie sa stea tot in camera asta atunci ridicati-o de la podea, puneti-o pe un scaun pentru ca jos e rece chiar daca deschideti geamul in camera alaturata.
Unii ar recomanda sa folositi si Amalgerol pentru anti-stress de frig ca sa nu mai continue sa cada frunzele dar nu am folosit aceasta solutie ca sa stiu daca chiar functioneaza. Daca credeti ca dispuneti de vreo 12 lei sa cumparati o sticluta de Amalgerol la 100ml de la magazinele seminte si sa incercati, nu are ce sa ii faca rau ca este produs bio pe baza de uleiuri si extracte din plante. Acest produs nu prea se gaseste in comert deoarece am auzit ca are termen de garantie scurt.
Si nu udati cu apa rece de la canal ci cu apa la temperatura camerei.
 
Ultima editare:

MaDy

New Member
Se afla langa usa de la balcon, este in apartament si balconul este inchis. Mai repede as crede ca este de la calorifer problema
 

crysty

Active Member
e posibil, daca planta cu pamantul sta la caldura de la un calorifer prea aproape si pamantul evapora repede apa , e posibil sa cada de la pamantul scapat uscat prea repede.
Eu am pierdut deja vreo 40% din frunze la schefflera arboricola variegata de 70 cm inaltime si a cazut si mugurul din varf si nu e de la calorifer ca nu functioneaza si e camera un pic mai racoroasa mai ales ca sta si la geam chiar daca geamul e inchis. Totusi i-am pus un pic de ingrasamant si vad ca a dat lastar nou de la baza tulpinii si apar radacini noi ca e intr-un vas transparent de plastic.
Daca schefflera meu mai supravietuieste exact o luna pana la jumatea lui februarie (cand se incepe insamantarea florilor in rasadnite) e bun ca de atunci se mai incalzeste la interior si e si ziua-lumina mai mare plus ca va ajunge soarele la el de dupa blocuri .
Cu cele 2 ferigi nu am probleme dar ele au fost stropite cu ingrasamant cu Bor 15% (Solar Bor) care e bun si asta oarecum ca intareste peretii celulari si e impotriva caderii frunzelor (clorozarea si ruginirea frunzelor). Pe unde am umblat nu se gaseste Amalgerol ca sa incerc si cu asta.
 
Ultima editare:
Sus