Bonsai Artar rosu

ClaudiuD

Member
Buna ziua.
Am vazut zilele trecute la Brico bonsai din artar rosu si as vrea sa-mi iau unul, dar am cateva intrebari. Mai intai sa va spun despre conditiile pe care i le pot asigura :

- balcon inchis cu zone de umbra pe tot parcursul zilei sau zone in care bate soarele pina la ora 12.
- temperatura in iernile geroase nu scade sub +10 gr C

Plantele sant in ghivece dreptunghiulare foarte mici, cam 10x5 cm, iar ele nu au mai mult de 15cm inaltime

- se poate dezvolta in conditiile pe care le am eu ?
- ghiveciul in care este nu e cumva prea mic ?
 

vali

Active Member
Moderator
gamerul a spus:
- se poate dezvolta in conditiile pe care le am eu ?
- ghiveciul in care este nu e cumva prea mic ?
Cred ca poate vegeta in conditiile descrise, dar de dezvoltat se va dezvolta mai greu. Artarul este o specie de exterior. Aerul static din balcon nu-l face prea fericit si-l predispune la atacuri ale fungilor. Ideal ar fi daca ai putea sa-l tii undeva pe un pervaz, in afara balconului. In alta ordine de idei, la +10 iarna, s-ar simti bine un ficus, dar artarul trebuie sa poata adormi... iar la temperatura asta, nu prea o face.

Pentru dimensiunea plantei, vasele nu-s prea mici (asa se comercializeaza). Insa, pentru conducerea si formarea plantei in continuare, vor trebui vase de antrenament ceva mai mari.
 

liviu2512

Member
Am gasit intr-un parc artari rosii si am luat 2 butasi.I-am pus in turba cu foarte mult nisip.Oare s-or prinde,sau astept vara sa iau semintele pe care le-am ochit?A mai inradacinat cineva artar rosu?Si daca vor face mustati,sa umblu la toamna la ei sau sa astept primavara?
 
Sus