Bolile si daunatorii trandafirilor

elianna

Well-Known Member
Ce sa fac? Acum stau si ma gandesc sa raman tot la usturoi, miroase acceptabil:) Mai era si varianta cu ceai de hrean dar nu stiu proportia exacta. Spunea Danero, la topicul despre musculita alba, despre un amestec de spirt, apa si sapun dar mi-ar trebui vreo 5 l de spirt medicinal :tavalit:
 

geodezia

Well-Known Member
ca sa ti-o spun pe=a dreapta cum fac eu dupa ce trece inflorirea ca eu ii tin sa fac sirop rup frunzele care le pot rupe si pe urma stropesc cu zeama bordeleza si pina tomana imi dua frunze noi frumoase la musculitele alea eu dau cu decis dar tot asa dupa ce inlofresc sa ma pot folosi de flori
naspa acum ca a ploua si astea se inmultesc mama mama
le las asa sa pot recolta florile si pe urma dau cu decis
eu am unele verzi de isi fac de cap prin rosele mele da dau cu decis si mor
musculita alba e greu de stirpit mai ales cum aveam eu fucsii ca acum mai am doar citeva
ale ale atrag ca pe magnet pe musculitele astea e jale
acum am vazut ca stau si pe hibilici
 

elianna

Well-Known Member
Am sa mai vad cu ce stropesc. cred ca mai dau o tura cu usturoi pana se fac urzicile. N-as da cu decis ca anul trecut am stropit bio si acum am si alte insecte folositoare care disparusera anii anteriori.
 

elianna

Well-Known Member
Da, Tilt folosesc si eu pentru fainare. Am inteles ca e buna si solutia de lapte cu apa, 1l lapte, 1,5 l apa. Unii spun mai putin lapte. Eu am folosit-o cu succes pentru tratarea manei la rosii si vreau s-o incerc acum la trandafiri.
 

geodezia

Well-Known Member
eu am dat cu lapte la castraveti si la rosii acum citiva ani a fost buna treaba da uite mai uitam de tratamentele astea babesti ne bazam pe chimicale mai mult
tot asa vorbeam cu o colega ce rosii gustoase aveam odata acum s-a spalat si pamintul
nimik nu mai are gust
eu am dat-o pe batrinete ca sunt satula de toate
da si fii-mea a zis ma mamii ma nu mai sunt gustoase cum erau odata
luam rosia o taiam felii puneam un pic de ulei si o foaie de ceapa si un pic de sare si mincai umflai matu
acum nu mai au nici un gust
 
Ultima editare:

claude

Well-Known Member
Moderator
@elianna, mi-a mai venit o idee...incearca cu ulei de neem, este repelent pentru foarte multe insecte, inclusiv musculita alba, care se stie ca e greu de combatut. Doza e de 1%, amesteci 10 ml de ulei de neem cu 1 L de apa si adaugi cateva picaturi de sapun lichid. O sa incerc si eu sa dau contra scarbosului de gandac paros care imi mananca toate florile, m-a tampit in primavara asta, am adunat cateva sute de pe pomi, am crezut ca s-au linistit dar acum au aparut pe primele flori de trandafir si pe irisi
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc Claude! Eu pregatisem esenta de ardei iute dar ploua asa ca am timp sa caut si ulei.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gasesti la magazinele cu produse naturiste, sa ceri ulei de neem virgin, nu ceva combinatii.
 

adrianam

Well-Known Member
Ce bine ca ati deschis discutia!
Pe mine m-au napadit musculitele albe de sera, sunt plini hibiscusii de ei! :rolleyes:
Tot am drum la plafar, sper sa-mi aduc aminte si de ulei de neem.
 

elianna

Well-Known Member
Am gasit ulei de neem dar am intrat in ceata. Am cumparat prima sticluta produs de Steaua Divina. Arata ca o sticluta de ulei pentru aromoterapie, 10 ml, scrie Adazirachta indica, ulei natural pur, 100% natural si m-a costat 10 lei si se foloseste la produse cosmetice in proportie de 5-20%. A doua sticluta are ca distribuitor Adams Vision din Tg Mures, tara de origine India, 100 natural, ingrediente Melia Adazirachta seed oil, are 50 ml si a costat 12 lei. Are utilizari in cosmetica fara a preciza vreo dilutie. Daca ar fi sa compar preturile as putea deduce ca sunt concentratii diferite, deci ar trebui dilutii diferite. Este posibil sa fie acelasi produs dar la preturi diferite? N-as vrea sa le dauneze plantelor.
Ar mai fi o intrebare: La ce mai poate fi folositor pentru plante.
Multumesc!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
No m-ai blocat, nu stiu care-i diferenta intre ele, si eu am luat 50 ml la un pret asemanator, cred ca ala e...am si probat, aseara am dat pe niste afide si azi dimineata nu pareau sa se simta tocmai bine! Am uitat sa te trimit la cumparaturi la @danero2004, colegul tau din Iasi, el stiu ca avea la vanzare ulei de neem!
De daunat nici ala scump nu cred ca le dauneaza :rofl:) Oricum, e netoxic chiar si ingerat! Vezi ca la temperatura mai scazuta devine vascos, trebuie sa bagi putin sticluta in apa calda daca o tii la rece. Si are un miros cam respingator...nu stiu cum sa spun, la prima senzatie nu-i asa imputit ca maceratul de urzici dar mie mi se pare mai greu de suportat mirosul neem-ului
 

elianna

Well-Known Member
'Neata! Cred ca diferenta de pret e din modul de prezentare. Flaconul mic fiind ca cel pentru aromoterapie, la care preturile sunt mai mari, i-au pus un pret mai mare iar reteaua prin care se comercializeaza (eu am cumparat dintr-o farmacie) i-a aplicat un adaos pe masura, ca asa e la noi. Azi fac stropirea, am sa vad cum rezist la miros :tavalit:, ca s-a umplut si Bobbie James, la 4 m inaltime.
Trebuie sa stropesc si pentru fainare si mai ales rugina. N-am avut niciodata un an cu asa probleme la trandafiri.
 

MASCHA

Active Member
Pentru musculita alba de sera eu am folosit Eforia,luata de la Ecoplant si recomandata de ei.Aveam cercelusii si daturele pline anul trecut,iar pentru paianjen mi-au recomandat kraft,foarte bun.
 

elianna

Well-Known Member
Multumim pentru sfaturi.
Am o veste buna, sper sa nu fie falsa. Azi cand am verificat trandafirii n-am mai vazut larvele de musculite, sau ce-or fi fost ele. Inseamna ca usturoiul si-a facut efectul in cateva zile, eu eram nerabdatoare. Cred ca a ajutat si ploaia care a spalat larvele moarte. Sper sa nu ma bucur degeaba. Daca s-au transformat in muste ca le-as fi vazut zburand. Am sa stropesc cu ulei de neem trandafirul de pe terasa de la etaj ca acela n-avea nimic acum o saptamana dar azi am zarit ceva.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
@elianna, problemele se acumuleaza, eu mereu am fost pe ideea ca nu tratez in disperare, la orice pata pe frunze, ca sa fie activ si sistemul imunitar al plantei. Dar, avand in vedere clima dementa din ultimii ani si multitudinea de agenti patogeni care au aparut de nu se stie unde, daca ii lasi sa se descurce singuri in 2-3 ani nu mai stii pe unde sa scoti camasa! Degeaba te uiti ca ai anul asta ceva patare neagra, anul viitor la fel, oricum frunzele alea cad si ti se pare ca trandafirii sunt in siguranta. Dar la un moment dat presiunea bolilor e prea mare pe ei, slabesc din puteri si atunci dau navala alti patogeni si ei nu mai fac fata!
Parerea mea este ca sunt necesare un minim de 2 tratamente fungice pe an, tintite in primul rand pe bolile specifice care apar la tine dar pe cat posibil fungicidul sa aiba totusi un spectru mai larg. Evident, la fiecare atratament alt fungicid ca sa nu dezvolte rezistenta patogenii.
Daca tot ai boala instalata fa o combinatie de fungicid de contact + sistemic, sub nici o forma nu da doar fungicid de contact. Da acum cu Topas, daca tot ai probleme cu rugina, mai incolo un Topsin+Bravo si mai fa o stropire mai incolo cu Score+Bravo. Si la toamna da un cupric sa dezinfectezi putin, cu Champion.
Un alt fungicid bun, care este si omologat pentru trandafiri este Mirage 45, toata problema e ca se vinde doar la 1 L, daca ne adunam 3-4 am putea sa cumparam in comun o sticla, ne ajunge 2-3 ani, cat sa fie in termen de garantie.

LE M-am uitat atent la trandafirul stropit cu ulei de neem, afidele au dat coltzu' :) Am inteles de la cineva ca merge si dozaj de 1,5 % Eu cred ca voi lua inca un flacon sa fac un dozaj mai mare si sa dau peretele casei unde am intrarea, ca e pepiniera de tantari si azi, dupa ce am incercat cu dozajul pentru trandafiri s-au cam tirat pentru cateva ore, pentru asta citeam ca dozajul e mult mai mare!
 

elianna

Well-Known Member
Ai dreptate cu bolile astea si cu vremea capricioasa. Nu-mi amintesc sa mai fi fost asa o primavara. Cat priveste tratamentele generale in gradina, nu-mi amintesc ca bunica mea sa fi stropit cu ceva. Mi-am luat inima in dinti si azi am stropit cu Tilt. N-am combinat cu un fungicid de contact ca s-a anuntat ploaie. Am avut rezultate bune acum doi ani la fainare si e indicat si pentru rugina. Sa stii ca eu am mania adunatului de frunze, nu le las pe jos, doar ca iarna fiind blanda nu au prea cazut iar de curatat manual, ar fi fost prea de tot. Anul asta am taiat fiecare frunzulita afectata dar a doua zi apareau altele. In toamna am stropit cu zeama bordeleza. Iar rugina, pana acum n-am avut.
Multumesc pentru recomandari, le-am notat pentru viitor si am sa ma interesez de Miraj daca zici ca e omologat pentru trandafiri.
 
Sus