Bolile si daunatorii trandafirilor

geodezia

Well-Known Member
na mie mi se umplusara de scirbosii aia verzi si le-am tras o baie cit nu erau deschisi boboci cu actara doar 1 data si dusi au fost
na a fost prima data cind ma dat cu actara si ma gindesc pina capata rezistenta afurisiti ca in fiecare an devin mai rezistenti
si scirbosi naibi ca mincau din boboci
 

efi

New Member
Cum sa scap de rugina pacatoasa? Am stropit cu topsin de 2 ori si nimic. 2 cataratori, nu stiu numele, plin de flori, dar raman fara frunze din cauza ruginii. Sa dau cu dithane?
 

elianna

Well-Known Member
Spunea cineva pe forum ca Tilt este bun pentru fainare dar si pentru patare. Sper ca am retinut bine. Eu n-am prea avut probleme cu patarea pana acum deci nu pot spune din experienta.
La fitosanitare recomanda Score.
 
Am stropit azi trandafirii cu Cropmax, dupa cat timp ar trebui sa ii stropesc iar?
Si inca ceva...le mai trebuie ingrasamant (lichid) daca ii stropesc cu Cropmax?
 

Claudiavis

Active Member
Am si eu niste intrebari apropo de coafatul trandafirilor. Am observat ca au iesit din iarna cu unele crengute cu pete maronii. Unele pete sint punctiforme, altele mai intinse, altele parca au lezat cumva coaja crengutelor. Am taiat din ele, si la unele am vazut ca in mijlocul crengii, tesutul acela care conduce seva (cel alb) era colorat in maroniu. E semn de boala? Trebuie sa tund si mai drastic?

Multumesc anticipat!
 

elianna

Well-Known Member
Va rog sa ma ajutati sa-mi salvez trandafirii.
Dupa 3 zile in care n-am avut timp sa verific trandafirii, m-am trezit cu probleme. Mme Gregoire Staechelin, care e plantat separat de ceilalti, dar si Bonica, sunt masiv atacati de rugina. In jurul lui Bonica mai erau unii cu cate o frunza, doua afectate. Cred ca asta rugina este. N-am mai avut pana acum.
20160503_115853.jpg
Am taiat frunzele afectate si am stropit cu Topsin, cred ca e bine.
Vineri cand i-am verificat, aveau ganganii verzi dar nu foarte multe asa ca i-am lasat in pace. Miercuri dimineata i-am gasit plini de ganganii albe, ca niste firisoare. Nu stiu ce sunt, cu ochiul liber se vad doar ca niste firisoare dar in poza macro se vad si picioruse. Am avut si anul trecut problema asta, am stropit cu insecticide, cu acaricide dar n-am scapat decat cu decoct de usturoi. Am stropit si acum dar mi se pare ca sunt cam multi si nu dadeau semne de deces. N-as vrea sa stropesc cu chimicale ca e plin de buburuze si mi-e tare drag de ele. Aveti vreo alta solutie? Astea sunt
20160504_124438.jpg
A treia problema este cu frunzele ciuruite. Initial am crezut ca sunt urmare a grindinei de luna trecuta dar au aparut si pete albe. O fi vreo alta boala?
20160503_120129.jpg
Orice parere conteaza. Multumesc!
 

geodezia

Well-Known Member
na tu exact cum iti ziceam pe ploaie asa fac rugina
nu prea ai ce face trebuie fungicid ca asta este o ciuperca vezi si tu ce ai pe acolo si eu pat asta cu variegata in fiecare an rup la frunze ramine cheala merg mai departe
ultima poza tot rugina vad ca are sa nu ai si vreo viespie de aia de iti perforeaza frunzele si tija si isi depune ouale in interior
pesemne ai niste lemne putrezite pe undeva ca pe acolo isi fac cuibul asa parca am citit pe aci
purici aia trebuie sa dui cu insecticid ca iti maninca florile si se fac urite florile
 

elianna

Well-Known Member
Multam dar sa stii ca nu mor de la insecticid (aia albi). Anul trecut m-au disperat. Mai verific maine situatia. Am si un Rose de Rescht si vroiam sa fac dulceata de trandafiri :mad:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Elianna, pentru rugina e ok Topsin, mai faci o stropire peste vreo 10 zile cu Topas sau Score.
Alea mancate, si petele albe sunt ceva larve, omizi, de genul asta de viermusi scapi cu Affirm. Cand ai atacuri de acarieni cel mai bun e Milbecnock, pentru ca omoara toate stadiile, ou, larva, nimfa si adult!
Habar n-am ce-s draciile alea albe, n-am vazut pana acum! Daca ai de unde culege urzici fa un macerat si stropeste cu ala, in mod sigur extermina afidele si poate ai noroc sa omoare si chestiile albe.
 

geodezia

Well-Known Member
pe ala nu da cu nimik daca il folosesti la dulceata mai lasa-l ca in 2 saptamini infloreste si pe urma stropesti
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc Claude. Am vazut o zburatoare mica, alba cu aripi transparente. Cred ca e vorba de musculita alba de sera. Alerg la piata sa caut urzici:)
 

geodezia

Well-Known Member
na pai pe ala adic amaceratul abia il obtii in 2 saptamini asa ca va inflori intre timp trandafirul
dar vezi a regula este si la legume la fel nu se da cu chimicale inainte cu 2 saptamini de recoltare
e treaba de absorbire substante
na cu macerat sa nu dai la ala de dulceata ca iti va mirosi dulceata a cacat ca asa pute maceratul de urzica de urit si ramine mirosul o perioada cam lunga in planta
dai dupa ce faci dulceata
vezi ca maceratul pute groaznic pui intr-un vas mai mare si lasi la macerat 2 saptamini si mesteci cam in fiecare zi la sfirsit va puti urit de tot dar asta este
ai grija ca si pe urma trebuie sa diluezi parca 1 litru de macerat la 10 l de apa si tot va puti groaznic
eu una nu am putut folosi din cauza mirosului si pe urma am citit pe fb ca si la legume ramine mirosul in leguma
spunea persoana respectiva ca nu s-a putut atinge de rosii nu le-a putut minca din cauza mirosului
 
Sus