Bolile si daunatorii trandafirilor

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sa stii ca are dreptate Mymo - daca a venit ploaia dupa ce ai stropit sunt mari sanse sa se fi diluat si de aceea sa nu-si faca efectul.
 

Chrisstina

Member
Si eu am gasit pe trandafirul chinezesc o tentativa de invazie si am gasit (tot citind pe aici) ca solutie un amestec de apa cu spirt pe care l-am pulverizat pe trandafir. cum nu aveam mospilan sau altceva la indemana am zis sa o incerc si a mers de minune! sincer nici nu ma asteptam.
Un detaliu: e o solutie buna cand sunt putini si ca metoda de prevenire. Cand sunt in plina desfasurare nu mai prea merge.
 

florrentina

Member
Offff, oare mai ploua? Sa pot stropi trandafirii? Ma-m uitat la ei si au la puricei saracii. Mi se rupe inima :cry: Macar sa fie vreo 3 zile sa nu ploua.
 
Si eu am gasit afide pe trandafiri....azi am trecut la atac ,i-am adunat cu o banda adeziva ,asa cum am citit pe aici.A fost usor,dar un pic :wink:
 

gty

Member
si la mine pe trandafiri de gard viu, luleaua turcului , glicinia sunt furnicute cred
cu ce sa-i elimin va rog?
care ar fii solutia si daca e periculos ptr ele
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
furnicile nu fac rau doar singure , dar recent am auzit o chestie soc cum ca , furnicile au "ferma" lor adica iau purici/insecte de plante pe care ii amplaseaza in locuri cheie si apoi ii "mulg" de substante hranitoare....

Si eu care credeam ca furnicile au venit sa manance progeniturile de la "balauri" :roll:

deci confidor sau ceva sistemic , perferabil de acum fara ulei caci uleiul are frunzele in plin soare
 
Duminica trecuta,m-am plimbat prin parcul central,acolo sunt foarte,foarte multi trandafiri si am remarcat ceva....nici un trandafir nu avea invadatori ,in schimb la cei din soiul W Shakespeare erau adevarate colonii......oare de ce ,la unii da,la altii,nu....desi sunt unii langa altii..... :?
 

v.cristina

Active Member
danero2004 a spus:
furnicile nu fac rau doar singure , dar recent am auzit o chestie soc cum ca , furnicile au "ferma" lor adica iau purici/insecte de plante pe care ii amplaseaza in locuri cheie si apoi ii "mulg" de substante hranitoare....

Si eu care credeam ca furnicile au venit sa manance progeniturile de la "balauri" :roll:

deci confidor sau ceva sistemic , perferabil de acum fara ulei caci uleiul are frunzele in plin soare
:eek: :eek: :eek: da?? socant
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
azi am urmarit acest fenomen , si e la fel , furnica nu manca larvele sau ouale ci , dejectiile si sucurile secretate de ele

probabil o colaborare :evil:
 

v.cristina

Active Member
danero2004 a spus:
azi am urmarit acest fenomen , si e la fel , furnica nu manca larvele sau ouale ci , dejectiile si sucurile secretate de ele

probabil o colaborare :evil:
:nu-mi_place: :nu-mi_place: :nu-mi_place: :nu-mi_place: ce scarbos!!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
yep

insa abia acum am realizat ceva , de ce furnicile erau ffff dese la baza copacilor/trandafirilor hmmm ..... luni actionam

:pumni:
 

v.cristina

Active Member
ieri am stropit trandafirii cu urzicile putrezite, cu toate ca ploile din ultimile zile au cam curatat trandafirii de daunatori

este pentru prima data cand mi se intampla : mi-au facut viermi urzicile ...cand am vazut ! :eek: :eek: :eek: :eek: si aveau un miros, ingrozitor este putin spus :eek:f: :eek:f: :eek:f: mi-a parfumat toata curtea :rofl: :rofl:

noroc cu sotul care nu este asa de scarbos si mi le-a strecurat ca de nu eu le aruncam :( :(
 

elenafles

Active Member
Cristina,la fel am patit si eu.A fost oribil cu mirosul acela :cry: :cry: :cry: .Am imputit toata strada dar a meritat ca de atunci nu au mai aparut.(deocamdata) :D
 
Sus