Bolile si daunatorii trandafirilor

v.cristina

Active Member
un lucru este clar :insecticidele au un impact negativ asupra mediului

substantele chimice puternice nu ocolesc nici o insecta si le omoara si pe cele inofensive plantei precum fluturii, gargaritele etc

eu pentru protectie preventiva nu as apela la insecticide ci la produse naturiste si in ultima masura cand invazia daunatoarilor este de neoprit as folosii chimicalele
 

Pocalinda

Member
Aseara mi-am inspecat si eu trandafirii si am gasit niste insecte verzi :x ...am inteles ca e bun Decis-ul dar cum il folosesc?
 

v.cristina

Active Member
Pocalinda a spus:
Aseara mi-am inspecat si eu trandafirii si am gasit niste insecte verzi :x ...am inteles ca e bun Decis-ul dar cum il folosesc?
decis-ul este un insecticid destul de puternic mare atentie cu el !!
 

v.cristina

Active Member
insectele aparute pe trandafiri sunt foarte multe? :? daca sunt verzi si apara pe lastarii tineri eu zic ca sunt afide
 

Pocalinda

Member
Toti trandafirii sunt tineti, unii de un an vechime, altii abia crescuti sub sticle din lastari. Nu pot spune ca sunt invadati dar in varful tufei am observat niste chestii verde crud si maricele, adica se observa usor, nu trebuie sa te uiti cu lupa.. :cry:
 

v.cristina

Active Member
poti sa incerci un preparat pe care poti sa-l faci chiar tu in casa

sapunul lichid este foarte eficient asa ca vreo 3 zile la rand poti sa stopesti trandafirii , dimineata si seara, cu urmatorul amestec : 2 catei de usturoi zdobiti si pusi la macerat cam o zi , sapun lichid si apa ; amesteci bine si stropesti

dupa prima utilizare nu o sa observi un efect radical dar dupa 3 zile sunt sigura ca o sa fie mult mai bine

in cazul in care nu dispar si invazia devine si mai agresiva poti sa treci la armele secrete :p :p :p iata cateva sugestii : fastac , basudin , carbetox, decis

iti urez multa bafta! sa ne tii la curent :) :)
 

Pocalinda

Member
Gata, ma pun pe treaba in weekend. Multumesc. Cand spui catei te reperi la o ceapa intreaga sau 2 bobite? Si in ce ii macerez. Scuze de insistenta dar decat sa fac vreo nefacuta... :mrgreen:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pocalinda a spus:
Toti trandafirii sunt tineti, unii de un an vechime, altii abia crescuti sub sticle din lastari. Nu pot spune ca sunt invadati dar in varful tufei am observat niste chestii verde crud si maricele, adica se observa usor, nu trebuie sa te uiti cu lupa.. :cry:
Pocalinda, astea sunt afidele!
Eu vreau sa incerc cu solutie de tutun in week-endul asta
 

v.cristina

Active Member
eu cand am facut, am pus la macerat 3 catei de usturoi intr-o canita cu apa(poti sa pui usturoiul la macerat in ulei de parafina , daca ai asa ceva ,eu nu am avut si am folosit apa )

am luat un tub gol cu pompita, ramas de la un clin de geamuri , in care am pus sapun lichid, zeama de la usturoi strecurata in prealabil si apa

de ceva timp folosesc un recipient de stropire mai mare, cu pompita , pe care l-am cumparat de la metro , nu de alta dar ma durea mana ca s-au inmultit trandafirii :) :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Azi am gasit purici de frunze pe cativa trandafiri. Si cred ca un altul avea paianjeni. Nu-mi dau seama daca banalii paianjeni sau cei rosii si neusferiti. Le-am aplicat la toti tratament total SuperPlant si PerfectPlant. Maine ma duc sa inspectez rezultatele. :x

Bine au mai aparut, cand se formeaza bobocii.
 

Blitz

Active Member
Eu am pregatit solutie de tutun, ca bineinteles ca am paduchi verzi pe unii trandafiri.

Numai ca trebuie sa se opreasca ploaia, dar sper ca in weekend sa le vin de hac. :wink:
 

bradut

Well-Known Member
cornelia a spus:
Azi am gasit purici de frunze pe cativa trandafiri. Si cred ca un altul avea paianjeni. Nu-mi dau seama daca banalii paianjeni sau cei rosii si neusferiti. Le-am aplicat la toti tratament total SuperPlant si PerfectPlant. Maine ma duc sa inspectez rezultatele. :x

Bine au mai aparut, cand se formeaza bobocii.
Am vazut ca au aparut si la mine purici din aceia verzi. Am pulverizat toti trandafirii cu PerfectPlant, chiar daca unii dintre ei nu aveau chiriasi. Ce diferenta este intre SuperPlant si PerfectPlant?
 

florrentina

Member
Eu am niste ganganii ca niste furnicute mici si trandafirul are un fel de fainare. l-am stropit cu Decis si a doua zi am vazut inamicii bine mersi. Ce n-a mers? Ii mai stropesc inca o data? Am observat ca cei mai multi stau ciorchine pe tija de sus sub boboc. :nu stiu:
 

mymo

Active Member
Ma mir...eu tot cu Decis scap de paduchii verzi,ai facut concentratia buna? sau poate a inceput ploaia si a spalat solutia....zic si eu :oops:
 
Sus