Bolile si daunatorii trandafirilor

claude

Well-Known Member
Moderator
Am gasit pe site-ul unui cultivator italian de trandafiri niste metode de protectie si tratament, inclusiv biologice. Se cam intelege despre ce-i vorba, daca nu va descurcati va traduc cu placere. Cred ca orice ajutor si orice reteta sunt binevenite, pana la urma, ca sa castigam batalia cu diversele scarbosenii si boli care ne invadeaza trandafirii...

http://www.roserifiorentissime.it/index ... &Itemid=36
 

v.cristina

Active Member
interesant
eu momentan sunt ingrozita de cati melci am in gradina :eek: :eek: :eek: papa tot : trandafirii, hortensiile, regina noptii pana si petuniile :eek:f: :eek:f:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
si eu am aceeasi problema, Cristina, si Optimolul nu mai face demult fata din pacate :(
 

v.cristina

Active Member
eu am luat din piata niste granule albastre , nu stiu sincer cum se numesc

nu prea am avut cum sa le folosesc ca a plouat zilnic dar acu ca le-am folosit, ieri , imi pare rau
de dimineata cand am mers sa verific erau multi melci doborati dar si multe pasarele :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: daca acuma mor si ele :cry: :cry: :cry:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Vai, Cristina, pasarelele or fi mancat melci si s-au otravit si ele?? :eek: :eek: :eek: Ce pacat! :(
 

v.cristina

Active Member
nu ma mai speria ca si asa ma tem ca ma duc acasa si le gesesc cu gherutele in sus prin gradina :eek: :eek: :eek: :eek: ar fi un adevarat cosmar
 

mymo

Active Member
v.cristina a spus:
eu am luat din piata niste granule albastre , nu stiu sincer cum se numesc

nu prea am avut cum sa le folosesc ca a plouat zilnic dar acu ca le-am folosit, ieri , imi pare rau
de dimineata cand am mers sa verific erau multi melci doborati dar si multe pasarele :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: daca acuma mor si ele :cry: :cry: :cry:
Sa te interesezi cum se numesc sa stim si noi sa nu le folosim :x
 

v.cristina

Active Member
:whew: :whew: :whew: am scapat , este vorba de optimol 4G si din cate am citit pe el are un efect de stimulare al glandelor de mucus provocand astfel moartea prin deshidratare asa ca pasarelele nu au de ce sa sufere ; poate doar daca mananca cu pofta si li se apleaca :) :)


rezultate maxime ale otimolului se obtin in conditii de umiditate ceea ce avem din plin in acesta vara :evil: :evil:

mie mi-a spus nenea care mi-a vandut tratamentul ca este mult mai indicat sa pui optimol pe niste ciolofane in mai multe locuri in gradina ; are un efect mai bun decat daca il imprastii direct pe pamant

din pacate nu o sa pot sa vad la cati melci le-a venit de hac , ca pana ma trezesc eu pasarelele deja termina micul dejun :rofl: :rofl: :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
v.cristina si-atunci oare ce-au patit pasarelele care le-ai gasit cazute? :? Erau multe?
 

mymo

Active Member
Cred ca noi am inteles gresit,probabil erau pasarele prin gradina multe dar nevatamate si ea a tras concluzia(din fericire gresita) ca s-ar putea intoxica.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
mymo a spus:
Cred ca noi am inteles gresit,probabil erau pasarele prin gradina multe dar nevatamate si ea a tras concluzia(din fericire gresita) ca s-ar putea intoxica.
sper :? :D
 

v.cristina

Active Member
mymo a spus:
Cred ca noi am inteles gresit,probabil erau pasarele prin gradina multe dar nevatamate si ea a tras concluzia(din fericire gresita) ca s-ar putea intoxica.
da asa este :D
le-am vazut de dimineata gramada in zona unde eu pusesem granulele si m-a mustrat constiinta toata ziua ca poate le dauneaza melcii morti

adevarul este ca eu am gresit , grabindu-ma, nu am citit cu atentie eticheta produsului , lucru foarte rau :rusine: :rusine: :rusine: :rusine: dar ma prindea ploaia :oops: :oops:
 

Blitz

Active Member
v.cristina, daca nu te ajuta Optimol-ul, incearca cu Mesurol. Asta se presara pe pamant, dar se si acopera un pic. Eu am folosit combinatia celor doua, dupa ce nu am reusit nici cu bere neagra, nici cu castraveti, nici cu Optimol singur. Momentan se pare ca este liniste.
 

elixir

Member
un sfat , va rog: am gasit astazi un trandafir cu vreo 10 frunze mancate de omizi! erau cca 7-8 omizi pe o frunza si mancau de zor. ciudat e ca pana acum nu am vazut omizi pe trandafiri, in plus, pe trandafirul vecin nici urma de intrusi! am omorat inamicii, dar ma tem sa nu reapara. ce pot face? multumesc...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si eu am problema asta!!! Cu ce le dam???
Anul asta am stropit cu Dithane dar de pomana, trandafirii au patare neagra (nu toti, aia mai sensibili cum sunt Peace sau Schneewittchen).
Si acum, cand am vazut postarea Corneliei, am realizat ca am si eu cheliosi...
Cine ne recomanda si ce???
 
Sus