Bolile si daunatorii orhideelor - descriere si tratamente

cornelia

Fondator
Membru staff
Re: Bolile si daunatorii orhideelor - descriere si tratament

Edel nu stiu de la cine asteptai multumiri, dar chiar si mai tarziu, le ai de la mine.

Multumiri pentru efortul depus.

Edelweiss

Active Member

Nu asteptam multumiri, dar daca doresti tu... :oops:
Doar imi adusesem aminte ca se discutase despre topicurile fara raspuns. Si atunci cand am tastat, am stiut mai bine ce nu s-a raspuns la topicurile mele decat la ale altora :D

gabriela61

Member

si eu multumesc pentru informatiile date.Deocamdata am gasit(zic eu) paduschi testosi pe phale.Adica aveau pe frunze si erau lipicioase dar le-am spalat si am verificat,sper ca bine,sa nu mai fi ramas.Am sa revin insa cu poze cu o phala care face flori dar mici si ciudate adica nedezvoltate normal.Am primit-o de curand si avea flori ciudate de atunci.

Rebeca C.

New Member
Buna as avea si eu o intrebare?am o orhidee Phalaenopsis primita cadou in martie si una in iunie cam si am observat vreo 2 insecte micute inchise la culoare lunguiete(le-am omorat)cred aveau mai putin de un mm si pe dosul la o frunza la cea primita in martie are niste pete albe ca de vata,oare sa fie vorba despre tripsi?Pe cea primita in martie am observat cateva picaturi lipicioase pe o frunza.Apoi mai am o orhidee Onicidium tigrus(parca asa ii spune) care are cateva panze mici albicioase si astazi am omorat un paianjen micut rosiatic,oare sa fie paianjenul rosu? Mentionez ca nu folosesc fertilizant si ca au lumina sufienta si apa zic eu si ca le pulverizez din cand in cand.Ce ma sfatuiti sa fac? sa le ud si sa le bag pe toate separat si ermetic in plastic transparent?nu as vrea sa folosesc chimicale

Ultima editare:

Georgipuia

New Member
Buna seara,

Intampin si eu probleme cu orhideele mele si apelez la voi pentru identificarea cauzei...:rolleyes:
orhidee2.jpg aceasta de cum am cumparat-o au inceput sa ii cada florile si sa produca aceasta seva lipicioasa
orhidee3.jpg aceasta produce aceeasi seva pe dosul frunzei, iar frunzulita noua, inca in crestere apare patata si cu niste bombeuri pe frunza
orhidee4.jpg doua dintre ele au frunzulitele in crestere deformate
orhidee5.jpg

orhidee.jpg aceasta este tot cea cu frunza patata, iar tija florala pare deformata si cu acelasi aspect ciudat
orhidee1.jpg

Am tot cautat pe internet, le-am studiat... nu gasesc urme de paduchi testosi si nici paduchi lanosi... nu sunt musculite si nici paienjenei... sa fie oare o bacterie, ori virus? Cu ce sa le tratez:cry:?

In urma cu un an am pierdut un ficus benjamina din cauza paduchelui testos si cred ca daca ar fi si pe orhidee sigur l-as identifica... dar nu este... ma tem sa nu pierd si aceste 4 frumuseti de orhidee...

victor

Active Member
orhidee.jpg Bună Ziua! Planta dumneavoastră este plină de tripși în toate fazele de dezvoltare: maturi, larve și ouă. Faceți vă rog 4 tratamente foliare consecutive, la interval de 5 zile cu 2 insecticide diferite, prin alternanță
Ex: Actara- primul tratament, Mospilan după 5 zile, etc.

boariu31

New Member
Buna ziua. Am aceeasi problema la toate orhideele. Va rog sa imi spuneti care este dilutia pentru stropit cu substantele Mospilan si Actara.
Multumesc

Gianina

New Member
Buna ziua...am si eu nevoie de un sfat...ce fel de daunatori ar putea avea orhideea mea.Atasez poze. Mentionez ca am tratat o cu actara pentru niste musculite negre ce stau deasupra in ghiveci si acum au aparut niste mici insecte saritoare in substrat.

Atașamente

victor

Active Member
Bună ziua! Planta dumneavoastră este atacată masiv de tripși. Faceți 3 tratamente foliare la interval de 5 zile cu produsele: Actara, apoi Decis, apoi Mospilan.

Kenshyx

New Member
Buna seara! Am postat acest mesaj si la topicul special dedicat Vandei, dar il pun si aici, pentru ca nu stiu exact unde e mai potrivit sa fie..
Sunt proaspatul si tristul proprietar (de fapt mai corect achizitionar..) al unei Vanda Maxi Blue care aparent cred ca s-a imbolnavit si nu imi dau seama de ce.. Am primit - luni din Olanda, a stat o saptamana pe drum, cu protectie la inghet.. Am primit o vie, cu frunze verzi si floarea foarte ok, era sanatoasa.. Cum m am interesat inainte de udarea ei, dupa ce am primit-o, tinand cont ca a stat asa mult pe drum stiam ca are nevoie de apa si am scufundat o cam 10 minute in apa, doar radacinile, apoi am atarnat o inapoi.. Din pacate, la o zi.. a inceput sa se maroneasca..cum e in poze.. Radacinile insa sunt ok..dar frunzele au acele pete mari maronii.. si florile cred ca sunt uscate, dupa cum vad in poza.... Nu am floarea la mine..pt ca e cadou..Se mai poate face ceva? sau se stie cauza? macar pe viitor sa nu o mai patesc.. Era cadou pt cineva.. si multa lume s a intristat :((.. Multumesc..

Atașamente

victor

Active Member
Bună seara! Planta a suferit mult datorită stresului și temperaturilor scăzute, apoi probabil ridicate. Trebuia să nu fie expusă direct la o temperatură ridicată. Trebuia să stea într-o cameră mai răcoroasă și temp. să crească câte puțin în fiecare zi, până se aclimatizează. Frunzele par degerate. Dacă rădăcinile sunt ok, planta are șanse de salvare. Are nevoie de multă umiditate în aerul din jurul ei, 75-80%.

tugatita

Member
Buna seara ! Caut "insecticid "natural facut in casa pentru ca momentan nu sunt in Ro .Mentionez ca nu am aplicat niciodata insecticid .Am citit cu interes si am gasit chiar aici pe prima pagina acesta reteta si as vrea sa stiu cum exact sa o folosesc.Sa pulverizez orhideele si...unde ? Pe radacini inclusiv frunze ?As incerca prima varianta.Multumesc mult !

Atașamente

Narcisa

New Member
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati ... am nevoie de un sfat...am observat niste insecte la suprafata ghiveciului... am incercat sa fac o poza dar se ascund trebuie sa izolez planta de celelalte floro? Si as mai avea o problema apar pe frunza niste gauri. Multumesc si felicitari pentru site, este foarte util.

Atașamente

Sus