Boli trandafiri

mg

Member
Daca cineva are timp si pricepere , rog sa se uite aici http://s675.photobucket.com/albums/vv11 ... %20plante/ si sa identificam de ce boala sufera trandafirii . :( Fainarea am recunoscut-o dar mai este si altceva ??? Ieri stropisem cu shavit dar din pacate a venit ploaia . Acum voi repeta dar depinde de vreme ....
Pt cei care vor sa dea o mina de ajutor pozele trandafirilor sint numerotate cu cifre pt a se putea face referire ....
Multumesc .
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Rugina trandafirului este alta boala specifica acestor plante si se manifesta prin aparitia de pete ruginii pe frunze.
 

Fleur

Active Member
E greu de spus din poze, dar urmatoarea stropire fa-o cu Topsin care acopera o arie larga din bolile trandafirilor si amesteca si un insecticid, fiindca rasucirea frunzelor poate fi cauzata si de daunatori.
Daca au trecut 4 ore de la stropire pana la venirea ploii este ok, ca substanta a patruns in sistemul plantei. Daca nu ma insel Shavitul este un fungicid sistemic si nu unul de contact.
 

mg

Member
Din pacate trebuie sa repet stropirea deoarece a plouat dupa nici doua ore . Shavitul este si sistemic si de contact .... in tot cazul nu stiu ce inseamna unul sau altul .
Urmatoarea stropire va fi cu ceva mixt fungicid -insecticid .
Multumesc de sfaturi ! Daca mai sint pareri , le astept ....
 

ACHIMENES

Member
Nu este o boala ci un daunator, mi-a mancat zilele si trandafirul , am stropit cu Mospilan da' nu tine la aceasta viespe sucitoare, am sa incerc cu Confidor, cine stie :? :? :? :)
 

ghia_don

Active Member
Am avut si eu citeva frunze la un trandafir care aratau asa, n-am stiut ca e o viespe...le-am rupt si le-am ars, si parca n-au mai aparut ..
 

ACHIMENES

Member
La mine este primul an in care apare aceasta problema si numai la un singur trandafir :( , desi mai am unul identic la 2m mai departe, acela este fresh :(
 

mihai63

Member
mg,sincer eu unul nu prea ma pricep dar am procedat in felul urmator:am luat cateva frunze de la trandafiri le-am pus intr-o punga si am mers la fitofarmacia din Obor.Acolo este o doamna care intr-adevar stie ce spune :wink: dupa ce am aplicat tratamentul propus de dansa nu am mai avut probleme.
Am luat un plic de Dithane si unul de Topsin,le-am diluat in 8 litri de apa si am stropit.
 

mg

Member
mihai63 a spus:
mg,sincer eu unul nu prea ma pricep dar am procedat in felul urmator:am luat cateva frunze de la trandafiri le-am pus intr-o punga si am mers la fitofarmacia din Obor.Acolo este o doamna care intr-adevar stie ce spune :wink: dupa ce am aplicat tratamentul propus de dansa nu am mai avut probleme.
Am luat un plic de Dithane si unul de Topsin,le-am diluat in 8 litri de apa si am stropit.
Ar fi bine de stiut unde , mai precis , este farmacia , la Obor . Pina una alta , am rezolvat problema cu tratamente obisnuite si cu foarfeca . M-am enervat , l-am raschetat si acum deja trebuie sa infloreasca .... :wink:
 

mg

Member
mihai63 a spus:
Farmacia este la etajul 1 in hala veche.....am crazut ca stiti de aceea nu am precizat locatia.
Nu nu stiam . Chiar zilele trecute ma certa cineva ca vreau peste proaspat si n-am trecut si prin hala veche la Obor ! N-am mai trecut pe acolo de ani buni si nici nu stiam ca are etaj ....
 

mg

Member
Intre timp am mai studiat ! Momentan , trandafirii mei sint ok , le-am facut un tratament impotriva gindaceilor si al fainarii ...se prezinta bine ...
 

Blitz

Active Member
Ieri i-am stropit pe ai mei cu MOSPILAN in speranta ca reusesc sa scap odata de paduchii mici si verzi.

Asta dupa ce i-am tot stropit cu "zeama de tutun", dar nesimtitii cred ca s-au apucat de fumat :rofl:

Bineinteles ca dupa 1 ora dupa ce am terminat "tratamentul" a inceput sa ploua :x :x :x

Probabil ca azi am placerea sa repet operatiunea :(
 

florrentina

Member
Blitz si eu i-am stropit cu DECIS dar a doua zi a plouat. Nu stiu daca asta e cauza, dar vorba ta cred ca sunt toxicomani. O sa-i stropesc si astazi. Oare o ploua? :? Nu stiu ce sa fac. Cat timp trebuie lasata sa actioneze substanta, fara sa ploua?
 
Sus