boli gloxinia (dar si impatiens)

turturica

New Member
si pe impatiens arata la fel, si are frunzele noi rulate,credeam ca asta se face de la paianjen, dar nu se vede nici un "animal"
 

dorinas

Member
Mie mi se pare ca in a doua fotografie se vede o musculita alba dar poate ma insel, fotografia nu este prea clara.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Se vad musculite albe dar nu cred ca petele maronii ca niste rani sunt provocate de ele. Ele ar lasa in urma niste pete mici rotunde si galbui.
 

ste

Member
Vreau sa va cer parerea, ce este si mai ales cum se poate scapa de asa ceva. De la inceput va spun ca nu pot sa fac poze pentru ca frunzele afectate raman foarte mici si nu s-ar distinge nimic. E vorba de un fel de coaja maro inchis care se intinde pe spatele frunzei, in special pe nervuri dar si pe tulpinite. Urmarea: frunzele nu se mai dezvolta, raman mici, varful nu mai creste si ... s-a terminat cu planta. Anul trecut am avut aceasta probleme la gloxinii dar si la begonii. Pentru ca nu stiam cum sa scap de belea, am taiat tot ce-a fost afectat si am aruncat. Anul acesta gloxiniile au scapat dar problema a ramas la begonii. Astept sfaturile voastre.
 

Hariclea

Member
Eu am avut asa ceva la gloxinii si m-am tot dat de ceasul mortii, m-am perpelit, pana la urma unele gloxinii si-au revenit singure, iar alta a murit, a inviat si acum vad ca are aceeasi problema.... cred ca este o viroza... eu cel putin la concluzia asta am ajuns...si florile le fac mai mici, nu-i asa?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mai bine rugati-va sa nu fie viroza. In general plantele afectate se arunca. Dar poate e vorba de cu totul alta problema. Sfatul meu e sa izolati totusi plantele afectate.
 

turturica

New Member
tripsi

ste, ai vazut ce am postat eu mai sus?
daca mai are cineva aceeasi problema ca a mea, sa stiti ca este vorba despre tripsi!
Se trateaza cu Confidor/ Confidor Maxi
 

roxy

Member
am avut si eu aceasta problema la unele begonii. eu am rupt frunzele care erau bolnave si au dat altele noi, dar inca mai astept sa infloreasca.
 

ste

Member
Turturica nu pare sa fie acelasi lucru, la mine ataca cam tot dosul frunzei inclusiv petiolul. Nu se pune problema de flori pentru ca de la primele frunze atacate in sus totul creste chircit si in final se usuca. Am sa incerc si cu solutii dar cred ca cel mai sigur e taiat tot si aruncat, pare destul de periculos, anul trecut am ramas fara gloxinii din cauza asta
 

turturica

New Member
foto

ste, foloseste functia macro a aparatului foto, fara blitz, in lumina naturala

scuze ca te bat atata la cap...
 

ste

Member
Re: foto

imi pare rau, am incercat in toate felurile, asta e cea mai buna poza pe care am putut s-o obtin, oricum frunzele sunt foarte mici
 

simonac

Member
:cry: am patit-o si eu cu tripsii la gloxinia mea preferata (cea lila batut),dar cucoana de la mag. de fitosanitare mi-a dat actellite (insecticid si acaricid de uz general)...daca nu ma documentez pe forum inaite...asa-mi trebuie
turturica tu ai rezolvat-o cu confidorul??? i-ai killerit pe tripsi? doamne ce urati sunt in poze...isi merita soarta :twisted:
 
Sus