Bob

victoria222

Active Member
multumesc frumos. varianta 2 mi se pare cea mai tentanta. vara trecuta se maturase bobul prea mult si nu mai era gustos crud, dar daca-i mai tanar cred ca e dulce si suculent. imi place planta asta pentru ca e fixatoare de azot si cautam un motiv s-o cultiv si la vara :D
 

veretregn

Active Member
victoria222 a spus:
multumesc frumos. varianta 2 mi se pare cea mai tentanta. vara trecuta se maturase bobul prea mult si nu mai era gustos crud, dar daca-i mai tanar cred ca e dulce si suculent. imi place planta asta pentru ca e fixatoare de azot si cautam un motiv s-o cultiv si la vara :D[

Crimson Flowered este o varietate veche extrem de frumoasa cu florile de un purpuriu intens. Populara in Marea Britanie in timpuri victoriene a disparut pentru ca in 1988 - 1989 sa fie regasita si popularizata de Harry Dodson cu serialul sau Victorian Kitchen Garden.
 

Giorgi

New Member
Aveti grija, bobul este un aliment gusogen! Adica determina cresterea in volum sau aparitia de noduli la nivelul glandei tiroide. :) Asa ca nu consumati prea mult si un timp prea indelungat!
 

Elektra

Member
http://www.seminte.de/Seminte-de-legume ... -oxid.html aici gasesti dar daca doar asta vrei nu merita transportul, daca nu mult mai ieftin cumperi de la un magazin naturist bob uscat si l semeni, dezavantajul e ca nu stii soiul dar evident ca nici pe cele cumparate de noi de la fleurrelle nu scrie nimic, nici perioada de maturare..vom vedea surprizele.
Din pacate trebuie sa mai astept cu semanatul macar o saptaman, e cam frig de azi.
 

anknic

Active Member
presco a spus:
Am fost si eu in Praktiker dar nu am gasit seminte de bob. Prin alta parte ati mai vazut?
daca vrei ma uit eu cand mai ajung in prak si iti iau si iti trimit. doar sa imi spui cam cate plicuri vrei (erau in jur de 2 lei parca...ceva de genul). sa ma uit la tara (sau in torpedo...ca nu mai stiu unde am lasat plicurile) si iti numar si cate boabe sunt in fiecare plic.
 

presco

Active Member
Multumesc dar pana la urma am mai dat o tura prin Praktiker si am gasit pana la urma. Mi-am luat doua plicuri. De abia astept sa creasca si sa rodeasca caci mor de curiozitate sa vad ce gust are bobul.
 

MadDad

New Member
Am pus si eu bob anul trecut. Am cumparat de la magazin cu specific arab 1kg=10ron. Am pus cca 20 seminte direct in pamant Au crescut repede, frumos, flori superbe alb+mov, pastaile's erecte nu in jos ca la fasole.. dar s-au umplut de purici negri. Am incercat sa scap de ei cu infuzie de urzici dar n-am reusit. Am adunat cam 2 kg de boabe verzi (sunt mult mai gusoase decat cele uscate). Am pus cateva boabe si-n toamna dar am patit la fel.
Am avut mazare si fasole in apropierea bobului dar ele n-au avut purici.

http://maddad.sunphoto.ro/bob
 

victoria222

Active Member
Asa e bobul, se umple inevitabil de puricii aia. Secretul din cate am citit e ca inainte de momentul aparitiei afidelor, sa li se rupa plantelor varfurile (partea cea mai suculenta si frageda) pentru ca acolo se instaleza afidele.
 
Sus