Bob

mirela06

Active Member
Ieri am fost pina la magazin siiii...minune . Aveau bob si faina de bob.
Am spus ca am plantat in gradina si curiosi au vrut sa stie cum arata.Le-am explicat... si atit.
 

sicamin

Member
Si la mine in gradina a rasarit bobul si creste frumos. Al tau Mirela ar trebui deja sa infloreasca :rofl: ,eu l-am pus mult mai tarziu.
 

mirela06

Active Member
Daaa, buna mea Sica :) Au deja, unele ,flori.Am vrut sa le pozez dar sotul m-a sfatuit sa astept sa se faca mai multe :rofl:
 
Vad ca nu se gasesc de cumparat. As vrea si eu sa plantez la anul dar nu stiu de unde sa iau. Imi pastreaza si mie cineva 1-2 pastai cand se vor usca va rog? Va multumesc!
 

sicamin

Member
Tudose ,mai da o strigare peste vreo luna ,ca atunci incep sa se coaca pastaile ,dar se gasesc boabe de "bob" si la agrosel la seminte de plante.
 

mirela06

Active Member
Sicooo, draga mea. Am desfiintat bobul. Am cules ce am putut din pastai. Cred ca de vremea asta au facut mari probleme. Viermi in toate pastaile. Doar citeva au scapat si din alea am facut o ciorba buna.
Nu voi mai pune bob. Ma multumesc cu fasolea si cred ca de la anul o sa reducem din culturi si vom pune strictul necesar si nu” strainataturi” ca vad ca nu le convine cite ceva :(
 

sicamin

Member
Nici eu nu voi mai pune ,mai ales ca anul asta cu atatea ploi ,am avut si eu probleme.Ma voi limita la strict necesar si eu ca la experiente cu plante mai deosebite nu am prea avut succes nici eu.
 

Elektra

Member
Mai cultiva cineva bob? Daca da, cat de devreme il semanati?
Din cate m-am documentat eu, germineaza la 2-3 grade, rezista pana la -9 si nu mai fructifica la peste 20, in concluzie ar trebui semanat cat mai devreme. Eu voi face un test cu jumatate din semintele pe care le am, le voi semana dupa 20 februarie, in functie de prognoza.
 

anknic

Active Member
cred ca e ca mazarea: imediat dupa ce se duce zapada. am luat si eu 2 plicuri de test si le pun cat de devreme pot...vedem cum mai ninge si cata zapada o fi pe teren la sf.de feb.
 

anknic

Active Member
am gasit la praktiker, nu mai stiu ce firma, ma uit maine ca le-am lasat la tara.

LE: sunt seminte "fleurelle"
 

veretregn

Active Member
Ador bobul. Este intr-avear o delicatesa care nu are rival un rival leguminos in bucataria contemporana. La fel ca si mazarea, este crucial sa fie consumat in primele ore dupa recoltare. Am vreo 10 de varietati de bob si eu nu pot decat sa spun ca este o recolta usoara, fara probleme deosebite cu bolile. Asta pentru ca bobul se verde. Daca se lasa pe planta pentru maturarea semintelor apar probleme de tot felul. Unele varietati necesita copilire pentru ca atrag puricii aia negri... apoi urmeaza mana... insa asta deja cand bobele au trecut de perioada pentru consun.
 

victoria222

Active Member
Horea, cum consumi bobul ca sa fie gustos? Eu am crescut prim oara vara trecuta si din toata recolta am facut o reteta de mancare cu usturoi si mi s-a parut ca seamana cu cartoful la textura, ir gustul nu mi-a placut.. :( Cu toate astea am lasat o tufa de samanta si as mai cultiva si anul asta daca zici ca-i gustos. poate am gresit eu cu ceva.
 

veretregn

Active Member
victoria222 a spus:
Horea, cum consumi bobul ca sa fie gustos? Eu am crescut prim oara vara trecuta si din toata recolta am facut o reteta de mancare cu usturoi si mi s-a parut ca seamana cu cartoful la textura, ir gustul nu mi-a placut.. :( Cu toate astea am lasat o tufa de samanta si as mai cultiva si anul asta daca zici ca-i gustos. poate am gresit eu cu ceva.
Se poate consuma în mai multe feluri:
- ca și fasolea verde fideluță (wok). când este foarte tânărînainte să se formeze boabele, cu un minim de asezonare.
- crud, când păstăile sunt mari și boabele tocmai au ajuns la dimensiune. Desfaci păstăile pufoase și vei număra între 5 și 7 boabe acolo de culoare verde-deschis. Iei boaba și ții partea u embrionul între degetul aratător și cel mare și celălalt capăt muști ușor din din pielea care protejează sămânța și scuipi coaja pe jos. Sic! Apoi cu presiune de la degete împingi miezul verde în gură.
- blanching. boabele se culeg verzi ca și la "crud" apă clocotită cu sare apă rece în chiuvetă (cu gheață). se pun cu tot cu pielițe în apa clocotită 30 - 45 de secunde. apoi cu un ciur le scoți și le arunci imediat în apa roșie. Cureți pielițele și le servești reci sau le dai un "stir and fry" de câteva minute, ca și garnitură pentru preparate cu un gust subtil. apa clocotită va deveni roz... o arunci.
- uscat am mâncat în Tunisia însă nu mă încântă.

Acum trebuie să spun că este multă muncă la bob și de aceea se consumă în familie.
 
Sus