Boala sau daunatori pe frunze de dracena

Aurelian

Member
Salut tuturor,
Cu cateva zile in urma am constatat ca pe frunzele uneia din plantele mele (o dracena)sunt niste pete maronii dupa cum se poate vedea in pozele urmatoare :
http://s271.photobucket.com/albums/jj15 ... 20atacate/
Nestiind despre ce este vorba astept sa ma ajutati cu ceva sfaturi referitoare la ce ar putea fi.
Pentru siguranta, desi nu stiu daca am procedat bine,am aplicat un coctail de mosplilan cu nisorun de unde si petele de culoare gri).
Multumesc
 

vali

Active Member
Moderator
Cred ca mai bine era daca incercai un fungicid (Captan, Aliette, etc.). Considera stropirea pe care ai facut-o cu insecticid/acaricid ca profilactica (in eventualitatea ca ar fi aparut si insecte daunatoare in acest sezon).
Dar petele de pe frunzele tale mi se par mai degraba rezultatul actiunii unor ciuperci.
Dar poate ma insel... asteapta si parerea altora (insa nu prea mult... un fungicid tot preventiv, nu are cum sa strice).
 

Aurelian

Member
Multumesc Vali,
In linii mari si eu tot la o ciuperca ma gandeam ca ar fi dar as fi vrut o confirmare care deja de la tine a venit... O sa mai astept si alte pareri, dar intre timp o sa incep sa caut macar una din substantele enumerate de tine mai sus pentru a putea incepe tratamentul.
Oricum frunzele deja atacate mai mult ca sigur le voi inlatura asta pentru a incerca sa limitez extinderea si pe alte parti ale plantei...pentru ca...am omis ieri sa spun faptul ca frunzele atacate sunt dispuse pe verticala una sub alta...de parca ceva ar fi curs de pe una pe alta...
Despre coctailul de mospilan si nisorun... l-am aplicat pe aceasta dracena tocmai in ideea de a preveni aparitia altor si altor lighioane....asa cum dealtfel am procedat si cu restul plantelor si copaceilor din casa si de pe balcon.
 
Sus