Boala la Rododendron, va rog ajutati-ma

aurelia borchin

New Member
Salut toti membrii acestui site, sunt nou pe la voi :D Iata un site dragut si pe la noi. Spuneti-mi va rog, au inceput sa mi se usuce frunzele la rododendron de la varf pana la baza, atat cele noi cat si cele de anii trecuti. A primit si ingrasamant special pentru el dar tot degeaba. Nu stiu ce sa-i mai fac si nu vreau sa-l pierd, e o minunate. :cry: Nu am observat nimic pe el sau pe sol, e udat zilnic. V-am gasit cautand boli ale lor, ajutati-ma va rog, daca stiti. Va multumesc, Andrei.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Andrei, te rog sa nu mai postezi cu majuscule.

Problema ta banuiesc ca e din cauza caldurii - o dereglare produsa de variatii ale umiditatii din sol. Exact asa am patit eu cu cameliile.
 

mflorian

Member
-va trebui să opreşti imediat administrarea îngrăşămîntului. Nu se aplică îngrăşăminte pe plante bolnave. S-ar putea ca chiar îngrăşămîntul să fie problema;
-planta este în ghiveci?
-ar fi utilă o poză;
 

adrianam

Well-Known Member
Mie mi-a murit rhododendronul vara aceasta, dupa ce in primavara a avut muguri noi care se dezvoltasera frumos.
Cred ca din cauza pamantului in care l-am mutat in primavara- deoarece am amestecat turba acida pentru conifere cu cocopeat si probabil nu i-a convenit.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu tot cred ca aceasta caldura e devastatoare pentru unele plante. Poate ca se petrece si ce ziceti voi, dar ... Cum sa te astepti ca la 40 de grade sa ai planta sanatoasa si cu cresteri noi? Astea sunt plante de temperaturi scazute.
 

adrianam

Well-Known Member
Asa, este Cornelia. La mine preobabil nici apa de udat nu a fost prea in regula.
S-ar putea nici erica sa nu imi reziste. Jumatate are varfuri noi dar cealalta jumatate nu.
 

schlucky

Member
azi rasfoind o revista....in care subiectul principal era clima si modificarile ei.... era o mica fraza ce amintea ca seceta si caldurile mari fac anumite plante de gradina, printre care rhodo, sa se topeasca pur si simpu

deci incearca sa ii umbresti cumva , daca ai cum :?
 

schlucky

Member
topeasca poate e mult spus .... dar daca ti-as traduce cuvant cu cuvant ceea ce au scris ei (nu e articol despre plante ci stiintific) (exista si aspecte care dau de gandit, de ex. inrautatirea conditiilor de crestere ale rhod si hotrensiilor - prin uscare/topire - ambele, plante iubite de gradina)

iar acum un articol gasit in numarul din luna august al revistei "MS Garten"

" banan in loc de rhodo? palmieri in loc de hortensii? modificarile climei au urmari asupra gradinilor. iarna trecuta extrem de blanda, si vara-anului 2003, ofera o mostra din vremea viitorului. pt. multi e inbucurator ca sezonul gradiniritului incepe primavara devreme si se termina toaman tarziu, .....

dar cel mai mult plantele care prefera o clima mai rece vor avea de suferit, cu hortensiile vom avea posibil mult prea putina bucurie, .... gradinarul - XY - spune ca se ocupa de aspectul "schimbarea climei" de cativa ani si observa ca din gradinile nemtesti rhodo. dispar simtitor ...

printre castigatori in gradini se vor numara plantele din zona mediterana, care suporta caldura si seceta f. bine, de ex. oleandrul care nu numai ca infloreste muuult mai bine in vara dar si in iarna,
vita de vie, kiwi, cactusi sunt tot maid esi intalniti in gradinile oamenilor

.... nu de neglijat este faptul ca verile vor deveni secetoase iar iernile extrem de umede .... extrema dintre cele 2 fenomene fiind mult prea mare
......"
nu mai are rost sa continuui caci sunt deja si asa off-topic :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, adica temperatura mult prea ridicata distruge plantele treptat. A fi "topite" este doar o metafora.
 
Sus