Boală a gazonului

Cosmin82.

New Member
Buna ziua și bine v-am găsit dragi colegi.
De aproximativ o luna de zile, mi-au apărut mai multe pete maro, de diferite dimensiuni pe gazon. Iarba are o culoare palida, “unsă”, vârful este parca ars și s-a oprit din creștere. Am încercat mai multe tratamente ( Topsin 70 wg sau previcur ), dar tot degeaba. Menționez ca irigarea și tunderea o fac regulat. Deasemenea in primăvara i-am făcut și sacrificare.O sa va atașez și o poza, poate ma puteți ajuta cu un sfat. Va multumesc
 

Atașamente

crysty

Active Member
Buna ziua, personal cred ca acele pete decolorate sunt de natura fiziologica si nu este vorba de vreo boala sau atac de insecte.
Si anume sunt din cauza caldurii excesive si a soarelui puternic. Am vazut asta si la muscate, frunzele se decoloreaza si nu mai cresc daca planta a stat in soare si pamantul a fost fierbinte. Practic planta este fiarta la foc domol.
Un alt aspect este ca in general majoritatea plantelor decorative isi inceteaza activitatea la calduri mari, daca trec de 30 de grade si stau in plin soare.
O sa intrebati pai de ce nu s-a facut peste tot daca e de la soare mai ales daca ati pus un soi de gazon rezistent la soare intens ? Pai toata suprafata aia nu este o singura planta ,acolo sunt milioane de plante separate fiecare iesita din samanta ei si fiecare planta reactioneaza in felul ei sau fiecare planta are si ea o limita/rabdare a ei.
Nu mai puneti ingrasamant chimic deocamdata decat la ingrasarea de toamna , stropiti cu pompa cu o solutie de antistres pentru plante o data la cateva zile (vedeti prospectul) . Antistres pentru plante sau biostimulatorii antistres trebuie sa contina extract de alge, bacterii vii si/sau macar aminoacizi.
Din categoria asta fac parte Algasanba, Amalgerol, Aurora, Wuxal Ascofol (asta ajuta si refacerea radacinii) dar dintre toate as recomanda Algasanba https://www.emag.ro/ingrasamant-foliar-pentru-cresterea-recoltei-de-legume-si-fructe-algasanba-1l-alga0101/pd/D6DWKDBBM/ pentru ca este recomandat de catre fabricant pentru gazon (cititi descrierea produsului). Poate or mai si alte produse, eu cunosc si am folosit amalgerolul si algasanba. Acest produs din urma nu mai disponibil pe emag la un pret avantajos pentru 1 litru, dar poate trimiteti un email la firma vanzatoare
De retinut :
1. - Aceste substante nu vor face minuni, odata planta distrusa fiziologic nu se mai poate repara la loc dar ajuta mult plantele sa treaca peste situatii critice gen frig, caldura ,tratament chimic, tundere sau distrugere de la grindina.
2. - Substantele care contin bacterii si alge vii precum algasanba trebuiesc tinute la racoare pentru un termen lung (vedeti conditii de pastrare) daca nu se consuma tot.
3. - Efectele de inverzire chiar daca stropiti cu biostimulent sau nu, o sa le vedeti cand mai scad temperaturile afara.
Intrebati mai intai si la fitofarmacie in legatura cu gazonul daca se merita stropit cu biostimulatori pe baza de alge ca sa nu dati banii degeaba ,dar oricum rau nu are ce sa faca la plante si merg stropiti chiar si pomisorii care ii aveti pe langa gard
Repet, este parerea mea ca acele pete decolorate sunt de la soare si nu este de la vreo boala..Daca era ceva bacterian ar fi trebuit sa se extinda petele destul de rapid asa ca puteti lua o ruleta si masurati o pata si reveniti cu masuratul peste cateva zile.
Va uitati bine la o pata si anume la firele de iarba peste cateva zile si daca nervurile frunzelor au tendinta sa se faca mai verzi atunci plantele sunt sanatoase dar au fost distruse de soare.
Posibil sa fie arse si de la prea mult ingrasamant presarat acolo dar ma indoiesc asta pentru ca banuiesc ca imprastierea ingrasamantului o faceti uniform cu asa ceva https://www.dedeman.ro/ro/dispozitive-imprastiere/c/3660
.Probabil acele portiuni decolorate vor trebui decupate si reinsamantat sau scarificat cu o grebla si presarat seminte in acele locuri decolorate si o suprainsamantare are merge si in mijlocul terenului (pata aia imensa inchisa la culoare) unde gazonul pare chelit/rarit.
 
Ultima editare:
Sus