Bletilla

sarselia

Active Member
Moderator
Camik acum se vad florile.Sa iti traiasca si sa o vezi cu flori cat mai frumoase!
:D
Sunt atat de gingase florile lor!
 

ghia_don

Active Member
Blettila mea nu da nici un semn ca ar vrea sa infloreasca...a intrat in vegetatie, are frunze, dar nu pare sa infloreasca...Am tinut ghiveciul peste iarna in casa la 20 grade, si acum cred ca trebuia sa-l tin mai la racoare..
 

Camik

Active Member
Bletilla mea a facut o tija florala care pana sa se desfaca a putrezit.Apoi ,a fost mancata de pisica ...
Si asa a ramas la jumatate .
A fost confundata cu iarba ... :cry:
 

CristianG

Well-Known Member
Camik a spus:
Bletilla mea a facut o tija florala care pana sa se desfaca a putrezit.Apoi ,a fost mancata de pisica ...
Si asa a ramas la jumatate .
A fost confundata cu iarba ... :cry:
Inseamna ca este comestibila daca a mancat-o pisica. Acum ai doar o bucatica din planta.Bine ca nu a mancat-o definitiv. :D
 

thea

Member
Stie cineva daca merge in gradina si acoperita iarna?
Bletilla striata a mea a inflorit acum o luna dar acum are acum niste frunze superbe si ma gandesc ca ar merge in gradina langa Incarvillea.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Din ce am citit eu merge in gradina.Este o orhidee terestra deci la mama ei acasa in pamant traieste.Insa peste iara desi rezista la cateva grade cu minus are nevoie de o acoperire puternica.
Daca ai mai multi bulbi poti incerca sa lasi peste iarna afara macar unul.
Multa bafta!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce va mai fac frumoasele?
La mine una din ele are o tija florala in pregatire insa e ascunsa de frunze de o perioada buna de timp.Ma tem sa nu fi putrezit...
Anul acesta vad ca nimeni nu a reusit sa le duca inflorirea la bun sfarsit....
Oare din ce cauza?
 

sicamin

Member
Nici ale mele nu au inflorit anul acesta. M-am hotarat sa le pun in gradina si sa le protejez cumva peste iarna.
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Ce va mai fac frumoasele?
La mine una din ele are o tija florala in pregatire insa e ascunsa de frunze de o perioada buna de timp.Ma tem sa nu fi putrezit...
Anul acesta vad ca nimeni nu a reusit sa le duca inflorirea la bun sfarsit....
Oare din ce cauza?
Sunt niste orhidee destul de pretentioase. Poate le place mai mult in gradina. Acesta este motivul pentru ca nu infloresc intotdeauna. Am si eu vreo trei. Doi pui nu mi-au inflorit si am mai achizitionat in primavara asta un bulb. A stagnat o perioada de timp si acum la inceput de vara a inceput sa se dezvolte bine. Oare o sa faca flori? :mrgreen: :D
 
Sus