Bletilla

CristianG

Well-Known Member
Camik a spus:
Arata foarte bine bletilla ta Cristian.
Nu am stiut pana azi ca bletilla are parfum.

A desfacut aproape toti boboceii odata .A trebuit sa o mut azi ca era prea in soare.
Incredibil de frumoasă această plantă...Când am cumpărat-o era un singur rizom...Acum sunt mai mulți..Când se înmulțește în ghiveci începe să facă flori. Iată ce ai obținut tu cu atâta răbdare. Superbă! Un lucru este cert, o să ai parte de ea mult timp de acum înainte. Anul trecut bletilla mea a fost lasată de izbeliște....uneori stătea în apă....toata vara....Când i-am schimbat ghiveciul am găsit foarte multe rădăcini....Ciudat am pus degetele pe ele și erau tari, chiar și la fundul ghiveciului...Crezusem că o să găsesc multe rădăcini putrezite...dar nu a fost așa...Nu i-am tăiat rădăcinile, pur și simplu am băgat orhideea în ghiveci din nou și am înnoit substratul de la suprafață.
Destul de rar se găsește pe piață această splendidă orhidee..Nu am mai văzut de când am cumpărat-o...Poate au mai băgat astfel de rizomi...cine știe, poate nu am dat eu cu ochii de ei..Ești singura persoană care a obținut performanța asta..cel puțin din ce am constatat aici pe forum.Baftă! :) :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este singura orhidee pe care o am si eu datorita lui Camik careia ii multumesc :hug:.
Sunt multumita ca a crescut si a mea binisor ,bulbisorul a fost voinic si a scos o frunza zdravana.Sunt curioasa pe mai departe.
Ce floricele frumoase a facut Cami...:eek:
 

Kati

Active Member
Am avut, Cristian, dar am dat-o, ca multa vreme a avut doar frunze. Si mi-am pierdut rabdarea :smirk:
 

LadyBug

Well-Known Member
Pai la astea cu bulbi nu trebuie oare o perioada mai rece, de repaus, ca sa infloreasca apoi?
 

CristianG

Well-Known Member
Pai la astea cu bulbi nu trebuie oare o perioada mai rece, de repaus, ca sa infloreasca apoi?
LadyBug, orhideea are rizomi...Sincer să fiu nu am văzut-o niciodată stând în repaus. Poate că nu am lăsat-o eu! În orice caz, imediat cum frunzele se uscau, apăreau alți lăstari....Culmea este că mi-a înflorit iarna și nu vara. Poate am dat-o peste cap eu. Nici eu nu știu! Vara face lăstari, bate soarele pe ea de dimineață dar nu face flori....:):-D
 

LadyBug

Well-Known Member
Pai eu am inteles ca este o orhidee de gradina. Am plantat in primavara lui 2014 si eu una si am lasat-o acolo, dar nu a inflorit, au napadit-o buruienile ca vara trecuta nu am putut avea grija cum trebuie de gradina, dar anul asta e alta situatie. Eu fac asocierea bletillei cu alte plante de gradina (cum ar fi lalelele, narcisele, zambilele, ghioceii, desi nu sunt acelasi lucru) care au nevoie de o perioada de repaus pe timpul iernii. Eu am observat ca unele din aceste plante nu infloreau deloc daca nu le lasam perioada lor de repaus la rece...
LE Pe net vad ca zice ca nu are un rizom, ci un pseudobulb, de fapt...
Am gasit aici mai multe orhdiee de gradina, dar sunt destul de scumpisoare, poate daca suntem mai multi sa facem o comanda? Sunt si 3 feluri de bletilla. http://www.phytesia.com/en/
 
Ultima editare:

CristianG

Well-Known Member
Pai eu am inteles ca este o orhidee de gradina. Am plantat in primavara lui 2014 si eu una si am lasat-o acolo, dar nu a inflorit, au napadit-o buruienile ca vara trecuta nu am putut avea grija cum trebuie de gradina, dar anul asta e alta situatie. Eu fac asocierea bletillei cu alte plante de gradina (cum ar fi lalelele, narcisele, zambilele, ghioceii, desi nu sunt acelasi lucru) care au nevoie de o perioada de repaus pe timpul iernii. Eu am observat ca unele din aceste plante nu infloreau deloc daca nu le lasam perioada lor de repaus la rece...
LE Pe net vad ca zice ca nu are un rizom, ci un pseudobulb, de fapt...
Am gasit aici mai multe orhdiee de gradina, dar sunt destul de scumpisoare, poate daca suntem mai multi sa facem o comanda? Sunt si 3 feluri de bletilla. http://www.phytesia.com/en/
LadyBug, se pare că ai dreptate....Știu doar că pseudobulbii de obicei stau afară și nu în pământ. Dar nu putem contrazice site-urile de pe internet. Și acum o mai ai în grădină? Primăvara face frunze dar nu și flori?
 

LadyBug

Well-Known Member
E o bletilla alba cumparata in primavara 2014 de la planteo, dar acum nici nu mai imi amintesc cum arata, stiu ca parca avea mugurasi cand am plantat-o, am udat-o o perioada iar apoi i-am pierdut urma ca era inconjurata de gladiole si apoi au venit si buruienile, deci nu stiu nici daca o fi inflorit, dar cred ca nu. Sper insa ca-si va reveni anul acesta, fiind orhidee de gradina rezistenta la -25 grade Celsius. In Cta am avut minim -17 grade anul acesta si asta pt o singura noapte. Sincer, pana sa vad pozele voastre, nu credeam ca este chiar asa de frumoasa, in pozele de pe net nu m-a impresionat foarte-foarte tare, dar acum am vazut ca e frumusica foc, asa ca ma gandeam la site-ul ala pe care l-am studiat azi pt ca, daca ne strangem 10 care vrem aceeasi planta, au preturi mai acceptabile, si au si galbena, culoare pe care nu am vazut-o in alte parti si alte nuante, dupa cum vedeti. Plus ca au cypripedium reginae care e tare frumos, insa e scump la bucata, dar daca ne strangem 10 devine un pic mai convenabil. Si pogonia imi place mult...Inca nu stiu cat costa si transportul(sunt belgieni).
 
Sus