Bidens

irinabv

Active Member
Moderator
Nu stie nimeni? :cry: Ca azi vroiam sa merg sa-mi iau, daca mai are. Dar cred ca stiti cum e, cand ne ramane gandul la o planta, nu mai avem scapare. :rofl: Vroiam sa incerc sa o pun intr-un ghiveci agatator, cum e in a doua poza. Dar si in gradina. Lasati ca imi iau si va tin la curent cu evolutia ei... Daca va intereseaza :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ia-ti ..... :D ca e frumoasa si nici nu e pretentioasa.Este buna de rocarie si poate inflori tot anul.Nu rezista la temperaturi mai mici de -5 drage si este acoperitoare.Se mai numeste si verbena galbena.Se cultiva in plin soare si se poate inmulti usor prin lastari primavara sau toamna.Face parte din fam Asteraceae.Nu are nevoie de un sol bogat ci mai degraba sarac.Se poate cultiva usor si in ghiveci.
In concluzie o planta putin pretentioasa si infloritoare.
Unde exista asa ceva si cam la ce pret?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Mersi mult Gabiuta. Sa inteleg ca nu e perena? De fapt eu intelesesem ca se autoinsaminteaza, sau ceva de genul asta, si anul urmator apare mai multa. Dar voi vedea. O mai caut si dupa noile denumiri pe care mi le-ai zis.
Am vazut-o la Baumax acum doua zile. Sincera sa fiu, nu mai stiu exact cat costa, 5.9 sau 9.9 RON. Iti spun maine. Planta avea boboci, foarte putini deschisi,dar arata foarte bine. Adevarul e ca aveau in Baumax niste plante si niste preturi, ca m-am bucurat ca nu aveam mai multi bani la mine, ca i-as fi cheltuit pe toti. Foarte multe reduceri. Rasaduri de muscate curgatoare, 10 buc, cu 11 lei. Hortensii, hibiscusi, gardenii etc, cu 30-50% reducere in stare foarte bune, nu rebuturi. Asta la Brasov. De doua zile numai acolo imi sta gandul. Ma duc azi, dar cu sotul, asa ca nu voi putea sa ma desfasor prea mult, desi saracul ma lasa sa-mi fac toate poftele, ca l-am imbolnavit si pe el. :rofl:
 

albela

Active Member
Am fost ieri la Baumax Bacau si nici urma de reduceri, parca erau chiar mai scumpe decat ultima oara cand am fost acolo :cry: .
 

irinabv

Active Member
Moderator
Imi pare rau. Sper ca nu m-ai "pomenit" prea tare. Probabil depinde de oras. Sau nu stiu eu cam cat ar trebui sa coste o planta :?
 

albela

Active Member
Nu te-am pomenit deloc, in schimb i-am pomenit pe cei de acolo, care aplica metodele clasice roamanesti, de sarbatori scumpesc in loc sa ieftinesca totul :x . Culmea e ca a trebuit sa cumpar asa scump ca am avut comanda ferma de la sot :oops: .
 
A

Anonymous

Guest
irinabv a spus:
Nu stie nimeni? :cry: Ca azi vroiam sa merg sa-mi iau, daca mai are. Dar cred ca stiti cum e, cand ne ramane gandul la o planta, nu mai avem scapare. :rofl: Vroiam sa incerc sa o pun intr-un ghiveci agatator, cum e in a doua poza. Dar si in gradina. Lasati ca imi iau si va tin la curent cu evolutia ei... Daca va intereseaza :oops:
io am avut in gradina,dar ce am avut io erau anuale.......si m-am hotarat sa renuntz la ele,(cum s-or inmultzii prea mult ,ca l-a mine anul urmator n-au mai aparut)
 

irinabv

Active Member
Moderator
Am vazut pe net ca fac niste seminte ca puful de papadie pe care le ia vantul si se insamanteaza ele pe unde apuca. Cel putin asa am inteles eu din engleza. Oricum nu conteaza, chiar si ca planta anuala face niste floricele gabene foarte frumoase, asa ca o iert daca nu mai apare si la anul :rofl: Deja mi-am cumparat-o, acuma soare sa fie...
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu am lasat-o in ghiveci si iarna am bagat ghiveciul in casa, in camera rece. Semintele le-am imprastiat prin diverse ghivece pe care le-am lasat afara, dar deocamdata nu a aparut nimic. Nici cea din ghiveci nu da semne ca ar vrea sa se trezeasca. E drept ca nici nu m-am uitat cu atentie la ea. O sa ma uit maine si revin cu informatii.
 

macaleandra

Member
am avut si eu anul trecut 4 plante, le voiam curgatoare in prima faza insa rand pe rand s-au stins toate fara explicatie desi le-am stropit cu tot felul. O fi nepretentioasa dar la mine a facut fite.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Nici a mea n-a fost curgatoare. Si nici asa extraordinara cum era in poze. Dar nici n-am tuns-o cand trebuia.
 
Sus