Bergenia crassifolia

alfa

Active Member
Minunata Bergenia :visator:, am descoperit-o si eu, abia anul acesta :oops: . Inca nu am in gradina, dar la anul nu ma las :wink:
 

dana_rusu

Member
pot sa o trimit si acum si va ierna un ghiveci la racoare am adresa ta si daca am timp maine o pun la posta
 

alfa

Active Member
dana, multumesc, dar numai daca iti e urgent sa scapi de ea... altfel eu astept pana in primavara :oops:
 

dana_rusu

Member
nu mi-i urgent dar eu ma stiu pe mine cand vreau ceva ma gandesc numai la asta si daca tot este nu-i pacat :?
 

macaleandra

Member
Mergand pe princpiul "cere si ti se va da" indraznesc sa cer un puiut mic de la dana_rusu. Pot sa ofer ceva la schimb...din pacate nu am plante deosebite,gradina mea e in formare....
 

karmenutza

Member
Am o bergenie de anul trecut, acum a inflorit. Afara, in frig, pe pervaz. Si are si vreo 2 puisori. Asta nu trebuie bagata in casa, nu? Rezista afara peste iarna, cu zapada pe ea?
 

mirela06

Active Member
Da, draga mea. Eu le am de ani de zile, numai afara , in gradina.
In ghiveci, tinute afara, sunt mai expuse pt .ca locul este strimt, si ghiveciul nu tine nici o protectie. Asta bdaca nu o facem noi.
In rest este v. verde si f. rezistenta.
Si ale mele au inflorit.
Oricum, sa-ti traiasca , sa se faca mare, frumoasa si plina de flori :)
 

alfa

Active Member
Ale mele sunt inca sub zapada :roll: . Am mers pe mana ta Mirelush, le-am lasat afara in pamant. Dupa prima zapada de acu 2 saptamani aratau foarte bine, nu patisera nimic. Dar nici urme de floricele inca. Acum sper ca o s-o duca bine in continuare :? .
 

mirela06

Active Member
Na asta este rau, ca la mine unele aveau floricele. Nu m-am gindit sa-i fac tocmai aleia poze.
Au sa se ridice ele, dar au stat, dupa cum aivazut, sub prea multa zapada.
Efectiv le-a strivit pe toate :(
 

IZA

Active Member
Si la mine dar tot asa fara codita lunga . Ale Mirelei de anul trecut erau de vis. Asa multe fl la un loc la aceasta planta ca la ea n-am mai vazut.
 

mymo

Active Member
Mai draga,eu nu ma mai joc cu voi :| :suparat:
Am primit anul trecut un pui de la jKati(multumesc)dar nici ala nu se mai vede,cred ca face greva alaturi de spanz :(
 
Sus