Beloperone

Desi il am de 2 ani inca nu l-am tuns niciodata fiindca nu am indraznit...si as vrea sa ma indrumati cum trebuie sa procedez si cand e perioada optima?
 

sicamin

Member
Acum poti sa-l tunzi linistita. Si eu l-am mai tuns odata acum ,ca lastarise foarte mult. Eu l-am dirijat ca si pomulet ,dar am vazut si tufa care arata foarte frumos.
 

popescu gp

Well-Known Member
Beloperone este o planta care dupa cativa ani trebuie intinerita dintr-un varf de lastar semilemnificat caci prin imbatranire isi pierde frumusetea;am vazut pe net cateva soiuri de culori de beloperone pe care nu le-am intalnit nici pe piata noastra si nici la crescatorii europeni
 

Blitz

Active Member
Cresc repede- GRESIT! Cresc foarte repede :eek: :eek: :eek: - am schimbat ghiveciul acum vreo 2 luni-in plina perioada de inflorire- si iarasi nu mai are loc, maine o "repozitionez" din nou. Cand trebuie tunsa? Rog sfat :oops:

o problema si rugaminte pentru un sfat: beloperone al meu l-am mutat intr-un ghiveci mult mai mare, de vreo 8 l, desi era in plina floare si se pare caa nu l-a deranjat. Din discutiile de dinainte am inteles ca se tunde primavara. DAAAR: cum se tunde- de unde?

Si ca sa nu raman la o singura intrebare- unde poate ierna? Ar merge in bucatarie sub geam (orientare spre NV, caldura moderata, dar uneori umezeala specifica de bucatarie). Rog sfaturi :oops:
 

Blitz

Active Member
Rugaminte- AJUTOOOR!

Beloperone al meu sta pe masa intr-o camera fara sursa proprie de caldura, dar temperatura nu scade sub 15 grade. Camera are doua geamuri, unul spre nord, celalalt spre vest. De cand l-am adus la "adapost" pierde frunze "la greu". Ce sa fac cu el? Ca nu prea as avea alt loc :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu-i face nimic.E normal sa piarda frunzele acum ca ai dus-o la adapost.O sa-si revina fara probleme.
 

Blitz

Active Member
Multumesc pentru sfat :D

Si daca tot sunt cu intrebarile- cum este chestia cu udatul? Ca eu ma cam abtin :oops:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Daisy, ce mai face planta ta?
Dupa stiinta mea frunzele rasucite sunt o modalitate a plantei de a reduce suprafata de transpiratie. Posibil ca aerul din camera sa fie prea uscat. Insa mare atentie caci nu suporta sa fie pulverizat. Fie folosesti un umidificator, fie pui ghiveciul pe un pat de bile de argile pe care le umezesti. Eu asta cred sa fie cauza.
 

daisy111

Active Member
Multumesc Ruxi! :*
In perioada cand am scris de problema,statea tot in acelasi loc unde il tin si acum ,la geam pe pervaz si nu daduse caldura la calorifer,nici geamurile nu aveau condens.Acum am caldura data,dar tin un vas cu apa deasupra lui pt umiditate....nu arata nici bine rau,a ramas doar cu vreo 3 frunze,dar sper sa il scot cu bine din iarna.De pulverizat nu am stiut ca nu e voie :oops: si i-am mai dat si lui cateva pufuri ca langa el mai am cativa puiuti mici de hibi si o bouga.
 

daisy111

Active Member
Plantuta mea a trecut cu bine peste iarna,ciufulita rau dar a trecut si acum mi-a inflorit frumos. :indragostit:
 
Sus