Beloperone

Tina

Active Member
Mut-o la soare.. neaparat.. acolo ii place, asa am observat si eu.. :wink:
Cind o tineam pe partea de sud, era plina de flori.. dupa ce am trecut-o pe balcon, nu a mai facut nici una... :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
daisy111 a spus:
:rose: Am uitat sa va mai intreb ceva, tot in vara asta am cumparat un Beloperone mic,toata vara a stat pe balcon si a crescut dezordonat cum a vrut el, pt ca nu am mai avut si nu am stiut ca trebuie sa-l tund sa-i dau o forma.


Acum l-am bagat in casa,are lumina bunicica,sta la 2 pasi de fereastra,dar i-au cazut rau frunzele :( si florile. :x Stiti cumva de ce ?Unde sa-l pun sa-i fie bine? :? Nu as vrea sa-l pierd :cry: nu stiu nici cum se prinde, ca am pus in pamant un lastar,dar sta mort si lasat in jos :x
Cu toata stima,
daisy111 a spus:
Olla,
nu ma poate ajuta nimeni si pe mine cu un sfat? :? oare ce s-a intamplat cu beloperone?cum sa-l tin sa-i fie bine si sa nu-mi moara?
 

Tina

Active Member
Daisy, e posibil sa ii cada frunzele de la mutare, sau ca nu are suficienta lumina.. eu il tineam pe partea de sud, la geam.. :wink:
Din cite stiu eu, se prinde usor.. incearca cu un lastar in apa sau in pamint + pet in cap (lastarul usor lemnificat).. bafta !
 

doina

Member
Daisy , eu am observat ca beloperone face radacini mult mai repede in apa. Am primit si eu un butas in vara , a stat in substrat cu pet in cap mai bine de o luna si nu a dat semne ca va face radacini. L-am scos si l-am pus in apa ,la o saptamana dupa ce l-am pus in apa au aparut puncte albe si la 2 saptamani avea radacinute.
 

daisy111

Active Member
Buna ziua,
Multumesc Doina,asa am sa fac si eu,am sa scot puiul din pamant si am sa-l pun in apa :wink: pt ca sta de cateva zile bune in pamant si nu vrea sa se ridice pt nimic in lume :D Tare incapatanat mai e :rofl: Iar mama lui sta cat de cat bine acum,probabil s-a obijnuit cu lumina ce o primeste si nu-i mai cad asa rau frunzele :) Dar nu stiu ce miros emana...sau cum o fi la gust...pt ca Daisy(catelusa) a mea mi-o frezeaza mereu cum o prinde fara mine in camera :rofl: ,toata vara doar o mirosea....sau,probabil o invata minte sa nu-si mai arunce frunzele pe jos ca face mizerie :tavalit: Sper doar sa nu fie otravitoare pt ea :roll:
Cu drag,
:* :* :*
 
D

dyayzh

Guest
Daisy, de ce nu incerci sa plui planta intr-un loc unde catelusa ta sa nu o mai "prinda" ? Puiul, eu stiu ca se prinde usor in apa...deci un pic de rabdare. Nu stiu ca Belloperonele sa aiba miros, este decorativ prin florile sale, atat ca forma cat si colorit :D
 

daisy111

Active Member
Buna,am mutat deja planta ca altfel nu mai ramanea nimic din ea. :) Nu o inteleg ca niciodata nu a mai facut asta cu nici o planta,pe toate le miroase zilnic de cateva ori/zi,dar acum nu stiu ce-i venise pe ea :( Am pus puiutul in apa si arata mult mai bine decat in pamant :wink:
 
D

dyayzh

Guest
Iti uram succes in continuare si sa ne spui daca ai reusit :wink:
 

angela draganoiu

Active Member
Daisy,
probabil ca de unde ai cumparat-o aveau catei, sau au trecut catei pe linga ghiveci. spun din experienta caci si al meu miroase de citeva zile un buchet de flori taiate pe care l-am luat de la niste florarese cu fuste crete. buchetul era pus pe jos iar potaia noastra (un caniche) il miroase de citeva ori pe zi.
 
Am si eu un Belloperone,care imi e tare drag,m-a incantat cu florile sale toata iarna,dar si acum e inflorit...din greseala am rupt o crenguta si am pus-o in pamant si am tot udat-o si nu de mult am observat ca a dat radacini... :D
 

coral

Member
As putea sa-l scot si eu afara pe al meu,sau ii place doar in interior?E foarte vioi si se pregateste sa infloreasca ,ii place la soare sau la umbra?
 

Roxana

Active Member
daca se pregateste sa infloreasca si tu o sa-l muti isi va pierde bobocii. ii place soarele, (dar nu foarte puternic si arzator) deci si caldura. Mai bine il lasi acolo unde este cel putin in perioada in care este inflorit.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
V-au inflorit cumva plantele?La mine se pregatesc dar nu stiu ce a patit anul asta ca are frunzele incovrigate :( .Poate apa prea multa de la ploile din ultima vreme? :?
 

sicamin

Member
Si la al meu ia cazut frunzele , dar desi il tin la 15-17 grade a dat frunze noi si face si flori. A stat o luna fara sa miste si am crezut ca nu mai invie. :rofl:
 
Si eu il tin la aceeasi temperatura,15-17 grade....si nici acum nu inteleg de ce i-au cazut frunzele desi i-am oferit aceleasi conditii :?
 
Sus