Begonie resuscitata

mihaela e

New Member
Am primit pe 8 martie un ghiveci cu o begonie foarte frumoasa si plina de flori..Am pus-o pe balcon alaturi de celelalte flori..Surpriza neplacuta a fost a doua zi dimineata cand am gasit-o cu toate florile inchise si tulpinile pleostite...Daca ghiveciul nu ar fi avut 2 sarme infipte in mijlocul lui, mi-as fi banuit pisica ca s-a asezat pe ghiveci...:-D...Am bagat-o in casa, aproape de usa ,cu gand sa o arunc la prima iesire din casa..A doua zi dmineata :rofl:...tulpinile se ridicasera toate..Am udat-o regulat, am curatat-o de frunjele si florile vestejite..asa arata azi begonia mea..Ce am de facut in continuare ?..cand o pot transplanta in alt ghiveci?..sunt cam derutata in legatura cu frunzele ei..sunt totusi fragile...
 

Atașamente

crysty

Active Member
Buna ziua, begonia asta este o specie fara tuberculi dar in schimb are nevoie de apa la timp. Are un continut mare de apa chiar si in coditele frunzelor si daca rupeti una o sa vedeti ca e plina de apa. Fragilitatea frunzelor la begonia asta e ceva normal adica frunzele se pot rupe usor sau crapa la o manipulare mai agresiva a plantei tocmai din cauza continutului de apa mare din planta. Cunosc plata destul de bine pentru ca luasem vreo 11 rasaduri inflorite micute pe care le-am pus in pahare decorative pe mese la un bar inainte de pandemie.
Substratul lor, in general la toate plantele din comert este format din turba care se usuca repede si trebuie udata la timp. Asa ca atentie nu uitati sa verificati des daca e umed substratul ei. Eventual va scrieti un biletel "de verificat begonia" si il lipiti pe frigider sau unde umblati mai des.
Si sa stea neaparat la lumina puternica pentru ca daca nu are lumina destula o sa produca doar frunze.
O tineti pe un pervaz la geam pentru ca pericolul temperaturilor negative noaptea inca nu a trecut.
Daca se intampla sa o pierdeti nu e mare tragedie pentru ca rasaduri de begonie pitica decorativa se vor mai gasi pe la florarii probabil pana prin luna mai. Si se vor mai ieftini pentru ca sezonul lor de transplantare afara in gradini/jardiniere/parcuri inca nu a inceput.
Plantele din comert care sunt cumparate inflorite au deja in sol si in planta un stoc de ingrasaminte si stimulente si deci pentru o perioada nu necesita ingrasare.
O sa vedeti ca in timp ii mai cad din flori si va produce flori mai putine , asta daca supravietuieste, si cum spuneti ca mai aveti flori pe balcon, atunci va recomand acest ingrasamant la pliculete https://www.dedeman.ro/galati/ingrasamant-pentru-flori-de-balcon-kristalon-granule-0-2-kg/p/7027650 , preparati solutie de 1 plic la 5 litri apa conform instructiunilor si turnati la florile de pe balcon inclusiv la begonie. Un pahar de 200 ml cred ca ajunge pentru fiecare planta/ghiveci. Udati pe urma cu apa normala cateva zile si apoi mai puneti o serie de ingrasamant si asa pana terminati bidonul cu solutie. Primavara plantele au nevoie de un boost dat de ingrasamant.
Begonia pitica decorativa este o planta anuala din cate stiu asa ca nu investiti prea mult in ea, nu are rost sa ii cumparati cine stie ce ghiveci scump sau ingrasaminte prea scumpe.
Daca nu gasiti ingrasamantul recomandat sau nu aveti magazin dedeman in oras atunci luati oricare alt ingrasamant pentru plante cu flori, de preferat cu continut in microelemente si sa aiba raportul de potasiu mai mare decat primele 2 adica de exemplu N-P-K 5-5-8 (azot 5, fosfor 5, potasiu 8) .
Puteti sa o transplantati intr-un ghiveci un pic mai mare si chiar la transplantare sa luati cam 1-2 cm de turba de pe marginea radacinilor si amestecati parte din turba scoasa, cu noul substrat (ajuta la adaptare mai rapida). Ca substrat pentru flori, de calitate decenta si la un pret acceptabil este tot de la AgroCS https://www.dedeman.ro/galati/pamant-universal-agro-cs-5-l/p/7027578?k=substrat&apn=1&pn=1&idc=512&pip=0&osa=1&upf=1 .
Inca nu va grabiti cu transplantarea pentru ca e prea devreme ,inca sunt zile innorate lumina slaba, frig noaptea , mai asteptati cam pana pe 15 aprilie cand o sa fie mai frumos afara ca sa o si puteti scoate in balcon si atunci o si transplantati.
Ca sa fiu sincer daca ar fi a mea nici nu m-as mai complica cu transplantatul avand in vedere ca este o planta anuala, o vedeti si in parcuri si pe strazi transplantata si la toamna gata nu mai este, la fel ca si craitele la fel ca si petuniile,,, si ingrasarea in propriul ghiveci ar fi de-ajuns , poate doar scos niste substrat de la ea si completat cu un nou, dar asta e parerea mea.
Ea mai inalta nu o sa mai creasca, e planta pitica si daca a ajuns la inflorire inseamna ca e la maturitate si nu o sa mai creasca in inaltime decat poate daca nu are lumina destula.
O sa ma intrebati dar cum de alte plante stau bine mersi noaptea in balcon si asta nu poate sa reziste ? Va raspund la intrebare,,, ca e din cauza apei multe din planta care face sa se raceasca planta mai tare noaptea.
De inghetat nu v-a inghetat planta cat a fost pe balcon, ca daca ingheta nu isi mai revenea si probabil s-a pleostit si din cauza ca avea lipsa de apa in sol asa ca nu uitati sa verificati daca este umed substratul.
Puteti rupe frunzele cele mai jos care sunt foarte aproape de sol pentru a ajuta la aerisirea solului si sa nu apara mucegai pe sol. In caz ca gasiti mucegai pe sol planta nu va mai rezista mai mult de 1 luna si ca atare curatati pamantul deasupra si mutati ghiveciul intr-un loc mai aerisit cum ar fi pervazul de la bucatarie pentru ca acolo se deschide geamul mai des.
 
Ultima editare:
Sus