Begonia

fisulix

Member
Carmen, tocmai de asta am pus poza cu Begonia Rex pentru ca e cu totul altceva fata de Begonia pe care ne-ai aratat-o tu in poza de mai sus (Begonia Elator). Aceasta nu se inmulteste prin frunza ci butas.
 
Mi-a zis o prietena care are si ea ca si mine acelasi fel de begonie,ca se inmulteste prin bulb,asa ca s-au dus visurile mele de a avea multi puieti :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
daisy111 a spus:
Am mai scris pe undeva ca am pus 2frunze de begonie si una nu mi-a rezistat...insa una a facut multe radacini si la baza coditei o frunzulita mica.Pana aseara nu i-am mai desfacut nici o data capacul la casoleta pt ca mi-a fost teama sa nu o pierd....acum l-am desfacut pt a face poze si sa vi le arat si va rog sa-mi spuneti ce sa-i fac,o mai tin acoperita sau o las fara capac? :? mentionez ca frunzulita mica ce a crescut loveste capacul si a crescut stramb ca nu mai are loc...
http://i452.photobucket.com/albums/qq25 ... C00277.jpg
http://i452.photobucket.com/albums/qq25 ... C00278.jpg
mymo a spus:
Eu zic sa o lasi din ce in ce mai putin acoperita pana cand se acomodeaza fara capac.Adica:azi o lasi 30 min.maine o ora,si tot asa.
byby_anka_w a spus:
si ca sa nu mai loveasca frunza in capac foloseste o punga transparenta
ACHIMENES a spus:
Ia uitati aici si....
mymo a spus:
Primele au facut radacini prin aceeasi metoda ca si in a doua poza?
ACHIMENES a spus:
Aceasta este o metoda care nu da gres niciodata............numai ca nu se potriveste la toate speciile :cry:
Fleur a spus:
La mine n-a functionat la begonii decorative prin frunze. Am pus 4-5 frunze si toate au putrezit :(
mymo a spus:
La fel am patit si eu.Stie cineva ce flori se mai pot inmulti prin aceasta metoda? dar pe incercate :)
ACHIMENES a spus:
streptocarpusul.......... :rofl: pe incercate si pe aratate :)
ACHIMENES a spus:
M-am apucat din nou de experiente :rofl: :rofl: de data asta cu mai multe si deja unele fragmente au initiat radacini, begonia binenteles .......niste frunzulite de la intalnirea de 6 ani iar acestea sunt tot de atunci dar au fost mai harnicute si au facut deja radacini acu' problema e..... mai stie cineva ce a fost pe masa in ziua aia?
Si primele violete din viata mea, obtinute din frunzele primite de la Cornelia prin noiembrie, cand ne-am cunoscut
Multumesc :hug: :hug: :hug: :hug:
helisananca a spus:
wow :eek: le puneti in nisip pur si simplu?? si acoperite musai?? am nisip acs..:D...imi iau o casoleta pun nisip si incerc si eu cu o violeta de parma ..oare functioneaza?le pot pune fara sa aiba mustati ??sau intai pahar cu apa si porma nisip??
adana a spus:
incearca cu pamant si nisip,parti egale.asezi frunzulita,dar nu prea adanc.si astepti ,astepti si tot astepti.se uda putin,f putin,din cand in cand.dureaza,dar reusesti sigur.nu treb sa acoperi cu nimic.bafta multa!
helisananca a spus:
:oops: am uitat sa intreb :) puneti frunza rupta direct in acel nisip?sau o mai tineti in apa sa faca mustati si abia apoi o mutati in nisip? sunt in dilema ,nu am stiut e sa fac :? :oops:
adana a spus:
o pui asa ,fara mustati.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ati mai verificat tuberculii pusi la somn? Ar cam fi vremea. Ca sa nu aveti vreo surpriza si sa-i gasiti putreziti in primavara.
 
Eu am avut o begonie, daca avea bulbi sau nu asta nu stiu, dar tot ce va pot spune e ca mi-a inghetat toata partea aeriana complet, maine am sa ma uit sa vad daca avea bulbi, oare ei au scapat?Daca nu avea bulbi inseamna ca am pierdut-o si pe ea.. :cry:
 

ghia_don

Active Member
Carmen, ai lasat-o afara de a inghetat? :eek: Begoniei ii plece racoarea, dar nu chiar asa ..
Si daca inca era in vegetatie la vremea asta , sigur era Begonia elatior, care e fara bulb...
 
Nicidecum, era intr-o camera retrasa, unde in anii trecuti nu am avut probleme de genul, dar anul asta gerul care a fost mi-a pus capac de-a dreptul, ce sa mai zic.. :(
 

presco

Active Member
Nu am avut niciodata begonii decat Rex si Elatior asa ca nu prea ma pricep... Cati tuberculi merg intr-un ghiveci suspendat ?
 

Mariabt

Member
1/1 cred ca este cel mai bine, oricum din bulb vor iesi mai multi muguri. Ghivecele de 20 ar fi numai bune. Poti folosi si jardiniere, aici merg 2 -3 bulbi, depinde de marimea ei. Cand vrei sa cumperi, mergem impreuna, vrei ? :D
 

presco

Active Member
Mariabt a spus:
1/1 cred ca este cel mai bine, oricum din bulb vor iesi mai multi muguri. Ghivecele de 20 ar fi numai bune. Poti folosi si jardiniere, aici merg 2 -3 bulbi, depinde de marimea ei. Cand vrei sa cumperi, mergem impreuna, vrei ? :D
Prietenul la nevoie se cunoaste! :hug:
 

daisy111

Active Member
daisy111 a spus:
Mai acum ceva timp ma laudam si eu cu frumusetea mea :oops:
Acum sunt tare suparata ca nu stiu ce sa-i mai fac :( i-a cazut toate frunzele si a mai ramas putin de tot din ea,incepe sa se stafideasca :cry: Oare ce gresesc? :? o tin in sufragerie,are lumina desi nu o tin la geam.....aceasi problema am intampinat-o si iarna trecuta doar ca aunci deabia am salvat-o. :( Ce as putea sa-i fac sa o am la fel de frumoasa ca vara?
 

Mariabt

Member
Begonica ta este tigrina. Ai grija la apa si caldura, nu le place. Incearca sa pui la inradacinat un lastarel intr-un pamant acid.
 

daisy111

Active Member
Multumesc Maria! :* Multa caldura nu are,nu este asa cald in sufragerie,de udat o ud doar sambata,iar lastar nu am de unde sa iau sa prind ca aproape s-a topit. :cry: Sper sa pot salva ce ramane in ghiveci.Dar daca as pune in apa de udat cateva picaturi de otet? :?
 

Mariabt

Member
Nu stiu ce sa-ti mai zic in situatia asta, imi pare rau :( umbla la ghiveci, poate totusi e prea ud pamantul...incearca sa o pui in alt substrat mai putin umed...apa in exces este dusmanul lor nr. 1 si nu cred ca acum ar mai trebui udata. Multa bafta !
 

ianos10

Member
Buna seara! Azi am definitivat un solarel unde am pus la incoltit diverse seminte de flori. Am pus si ghivecele cu bulbisorii de begonie dar ma nelinistete gandul ca s-ar putea sa nu le convina caldura din solar ( de fapt stiu ca nu le convine caldura)! Voi cum procedati cu "startul" begoniilor in aceasta perioada? Au o zi in solar si maine ar fi a doua! Nu stiu ce sa fac: sa-i mai las acolo sau sa-i duc din nou la racoare? Vara trecuta am avut cateva begonii care mi-au placut mult:
http://ianos10.sunphoto.ro/inceput_de_toamna
http://ianos10.sunphoto.ro/vara_2011/pagina2
http://ianos10.sunphoto.ro/vara_2011/45114530
http://ianos10.sunphoto.ro/sfarsit_de_s ... 1/49316766
http://ianos10.sunphoto.ro/gradina_2011/40049542
Am mai pierdut catva bulbisori dar nu de speriat si sper sa nu fac vreo prostie sa-i pierd pe toti!
Multumesc!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu cred sa nu le placa caldura de acum din solar.Numa bine pina cand vine vremea sa le scoti afara,ele sunt deja marisoare.
Eu incepand de pe acum incep sa le ud cate putin.
 

Zsozso

New Member
Scuzati-mi nestiinta, begonile din bulbi nu infloresc tot anul, in ghiveci in casa?
Trebuie scos bulbi din ghiveci si pusi la iernit?
 
Sus