Begonia

fisulix

Member
Nu detin asemenea frumuseti ca Iudit, in schimb pot sa spun ca asta vara mergeam la o terasa (in aer liber) din oras care era plina cu astfel de ghivece suspendate si care au facut o groaza de flori pe toata perioada. Deci nu au nici o problema cu statul in ploaie.
 

Elektra

Member
Confirm si eu ce spune Iudit, cel mai bine le-a mers begoniilor mele curgatoare in ploaie si cu cateva ore de soare direct/zi, s-au adaptat repede si au inflorit mult mai bine decat inainte, anul acesta nu o sa le mai feresc de apa/soare.
Am plantat ieri bulbii caci incepusera sa incoltesca, au trecut toti cu bine peste iarna, i-am cumparat anul trecut din metro si am fost foarte multumita de calitatea lor, in caz ca vrea cineva sa-si cumpere.
Iudit, superb arate in cosurile acelea suspendate, iti mai amintesti cumva de unde le-ai luat? Nu mai vreau sa-mi plantez florile in jardiniere de plastic, arata nenatural si le stirbeste din frumusete.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cum nu s-a mai scris de o vreme pe aici vin eu şi vă întreb dacă aţi pus bulbii / rizomii în pământ. Mi-am achiziţionat câţiva bulbi care au înmugurit deja în ambalaj. Mă puteţi sfătui în privinţa plantării lor? N-am mai avut begonii decorative prin flori (cu excepţiia celor "de unică folosinţă" din market-uri "begonia rex" - dacă nu mă înşel). Citeam că le place solul acid. Ce combinaţie de substrat faceţi / în ce proporţie? (aş avea pământ Florimo acid sau Agro pentru azalee şi rhododendroni, am şi perlit şi pământ normal Florimo şi Florasol) Cât de adânc plantaţi voi bulbii/ rizomii? Trebuie să-i plantez cât mai repede şi mi-ar prinde bine sfatul vostru! :D
 

fisulix

Member
Am luat si eu 2 bulbi in primavara asta si cred ca au deja vreo luna de cand i-am pus in pamant (acelasi pamant de altfel pe care il folosesc la toate florile- pamant de flori universal plus ceva nisip). Unul dintre ei s-a dezvoltat foarte frumos are deja 2 tije cu niste frunze mari dar celalalt abia misca ceva - nu e mort, dar e lent. Sfatul meu - pune-i in pamant (ce tip de pamant n-as putea sa te sfatuiesc...la mine merge cel normal :) ). Cat despre adancimea de plantare, eu i-am pus mai la suprafata, bulbul nefiind acoperit in totalitate (poze - eventual maine).
PS Begonia rex , mi se pare destul de rezistenta, nepretentioasa.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mulţumesc de sfat. Până la urmă fac un amestec de sol acid cu sol universal, perlit şi nisip şi îmi încerc norocul. Tuberculii sunt tare grăbiţi. :)
 

mimish

Active Member
POVESTEA ZILEI :)

Ma necajisera cele cateva begonii avute "in tinerete" si care se topisera din senin, asa ca spusesem un NU hotarat acestei flori... De 1 martie a mea surioara mi-a daruit o begonie rosie superba. Am pozat-o atunci, in ideea de a o posta in topicul "Ce flori am primit", dar, gandindu-ma ca oricum va muri repede, am renuntat la idee. Am pus ghiveciul pe pervaz si am zis ca ma vori bucura de florile frumoase o saptamana, maxim doua... La cateva zile, bobocii au inceput sa cada... Eeee, doar eram obisnuita cu "fenomenul"... Imi ziceam ca i-a venit vremea. Dar begonia mea mica, rosie si frumoasa, a fost incapatanata ca persoana careia-i fusese daruita (a se citit mimish :) ... si... ia priviti cum se prezinta azi:

De mentionat ca singurul "efort" depus de mine a fost sa ii pun un ghiveci o idee mai mare decat cel in care fusese si ceva pamant. Imi e tare draga si am vrut neaparat sa v-o arat!
 

Pocalinda

Member
E super, sa ai parte mult timp de ea. Sa stii ca nu e asa pretentioasa cum crezi daca-i gasesti locul favorit.
Eu am una care numai pe pervazul de la bucatarie vrea sa stea, cu orientare la est, cu putin soare dimineata, in alta parte nu mai face flori... :rofl:
 

mimish

Active Member
Nu pot spune ca i-am prins "smecheria", ca o tin tot unde si-au dat duhul suratele ei, dar macar a trait mai mult, e veterana de'acum! Sper sa ii mearga bine in continuare!
 

Elektra

Member
mimish a spus:
POVESTEA ZILEI :)

Ma necajisera cele cateva begonii avute "in tinerete" si care se topisera din senin, asa ca spusesem un NU hotarat acestei flori... De 1 martie a mea surioara mi-a daruit o begonie rosie superba. Am pozat-o atunci, in ideea de a o posta in topicul "Ce flori am primit", dar, gandindu-ma ca oricum va muri repede, am renuntat la idee. Am pus ghiveciul pe pervaz si am zis ca ma vori bucura de florile frumoase o saptamana, maxim doua... La cateva zile, bobocii au inceput sa cada... Eeee, doar eram obisnuita cu "fenomenul"... Imi ziceam ca i-a venit vremea. Dar begonia mea mica, rosie si frumoasa, a fost incapatanata ca persoana careia-i fusese daruita (a se citit mimish :) ... si... ia priviti cum se prezinta azi:

De mentionat ca singurul "efort" depus de mine a fost sa ii pun un ghiveci o idee mai mare decat cel in care fusese si ceva pamant. Imi e tare draga si am vrut neaparat sa v-o arat!
Fix din asta am si eu, cumparata din cora parca la pretul de 1 leu :rofl: , cu florile deja pe jumatate ofilite. Stiam ca e pe duca, dar pt 1 leu am colectat mai multi lastari care s-au prins si sunt mult mai rezistenti decat planta mama, florile sunt superbe, asa rosu mai rar.
Acum a mea e plantata in gradina, in casa cum incepuse caldura s-a ingalbenit, in curte si a revenit iar, vad ce fac cu ea la toamna daca rezista pana atunci.
Iar begoniile curgatoare sunt afara cam de 3 sapt, le place frigul, sunt pline de boboci.
 

anette_b

Member
am plantat si eu mai multi tuberi (multumesc dnei Corina pt ei :D :D ) si au rasarit toti.
unele sunt ramificate dar altele au tije mai golase. ar fi indicat sa le ciupesc varful pt a ramifica ? sunt destul de maricele , cam 20 cm si se vad boboci...
 

Elektra

Member
Chit ca suntem la plante de interior, ale mele sunt inflorite in gradina si le merge bine :D , anul viitor o sa mai iau cativa bulbi.
 
Multumesc,la fel si tie!Maine am de gand sa fac puieti din frunzele ei mai mari, si daca resusesc mai multi am de gand sa dau si unei prietene dragi careia stiu ca ii plac florile :D
 
Sus