Begonia

Pocalinda

Member
Am si eu 4 bulbi de begonii de anul trecut pe care i-am plantat de vreo saptamana jumatate mai la suprafata pamantului si am inceput udarea...din pacate numai unul a inceput sa incolteasca, ceilalti trei sunt mai lenesi? Mentionez ca sunt sanatosi, erau tari cand i-am plantat.

Cum as putea sa-i stimulez, sa le pun o punga in cap, sa-i pun pe calorifer sau pe pervaz la soare?
 

ravel

Member
Sa inteleg ca voi spuneti ca poate sa stea pe balcon inca de pe acum? Si a mea este puiut si tocmai ce am primit-o.
E vorba de un balcon spre nord.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
A vazut cineva pe undeva begonia "Bonfire" de cumparat?
Nu ziceti Siebers ca e scumpa si iti trimit un fir amarit.......... :x
 

nutilepadat

Active Member
Gabiuta sa stii ca arata foarte bine begonia de la Sieberz si nu este scumpa parca 15,5 lei ceva de genul asta.Daca spuneai mai adaugam una la comanda :(
 

helisananca

Member
cand am primit-o cred ca stiti cum arata ,avea niste flori mai mai ca trandafirii nu asa,acum arata asa insa tot infloreste,,,au fost portocalii acum tot mai albe :( am mai avut o eleatior galbena si am pierdut-o din cauza apei prea multa,pe asta nu as vrea sa o pierd ,ce as putea sa-i fac? sa-i schimb pamantul dupa ce i trec florile cred ca ar fi un prim pas,eu ingrasamant nu folosesc la nici o floricica ,de la ce sa i se decoloreze florile ? lumina are :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
nutilepadat a spus:
Gabiuta sa stii ca arata foarte bine begonia de la Sieberz si nu este scumpa parca 15,5 lei ceva de genul asta.Daca spuneai mai adaugam una la comanda :(
Arata bine in poza sau in realitate?
Ca eu vorbesc de ce trimit ei........

Gata .........am rezolvat.Am planta mare de la prietena mea Lili :)
 

ghia_don

Active Member
Anul trecut tot am mai avut citeva begonii, care chiar mi-au inflorit si m-au incintat toata vara cu florile lor. Chiar daca au fost mai amarite decit cum ar fi trebuit tot au fost frumusele...
Anul asta mi-a mai iesit numai una , restul au decedat in timpul iernii :cry: ...
si chiar n-am mai vrut sa mai cumpar anul asta...
sa vad acum cit rezist :rofl: ..
 
Am primit un pachet cu trei bulbi si desii ar trebui sa fie toti la fel, mi-au iesit trei begonii diferite ca aspect . Acum astept sa infloreasca sa vad daca macar una seamana cu poza de pe pachet :?
 
Sus