Begonia

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ciudat , dar cam cat dureaza :? sa apara din pamant mugurasii ca de cand am luat bulbii nu am nimic nou ....

mersi
 

marirogo

Active Member
ghia_don a spus:
Ii merge bine si vrea sa se puna bine pe linga tine :wink: ...
Sa va arat si eu citeva begonii :)


Daca ati crezut ca sint ale mele, v-ati inselat. Asa le visez si eu la geamurile mele, dar degeaba, la mine nu vor si pace. :( Acestea sint de la manastirea Moldovita :D ..
As vrea sa am si eu norocul sa-mi faca begoniile mele flori asa de frumoase !
Astea sunt la manastire, se-ntelege de ce sunt asa frumoase!
 

marirogo

Active Member
Danero, rabdare.Eu am pus bulbii neacoperiti pe pamantul umezit din ghiveci si cam dupa 3 saptamani au inceput sa dea radacinute, dar muguri nu am obsevat decat la cele galbene.
 

MONIS

Member
eu tot nu pot sa pricep si pace...cum de-or fi ele asa frumoase la manastiri...si la munte si la campie...si eu pun in fiecare an,le pierd in fiecare iarna,da nu ma las :D infloresc frumos..dar nici vorba de comparatie..
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la mine bulbul a stat de la inceput in sub cam 3 cm de pamant usor umed nu ud ...si a iesit superb

succes
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu puneam bulbii la rasul solului si aveam grija sa nu pun apa in scobitura bulbului, ca risti sa putrezeasca. Cred ca tocmai de-aia nu se ingroapa tare in sol, ca sa poti controla zona unde uzi. Asta e parerea mea dar citeste topicul din urma si poate iti dau un sfat valabil si cei cu multa experienta la begonii.
 

sorina

Active Member
ca sa previn fainarea ce trebuie sa fac ??? acum am pus bulbii in ghivece acu pamant de flori amsetecat cu cenusa . cu ce sa le ud sau stropesc preventiv ???
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ai nevoie de aer curat si temperaturi moderate. Si eventual un tratament antifungic, dar asta reprezinta un stres pentru plante.
 

gabiee

Active Member
am cumparat 2 pachete de begonii curgatoare , alb si galben , cate 3 bulbi in fiecare pachet ....
as vrea sa le plantez , si nu stiu sa pun toti 3 bulbii in acelas ghiveci sau sa pun in ghivece separate fiecare bulb ?
 
Sus