Begonia

lucia_lucia

Member
superbe! La primavara vreau sa-mi iau si eu niste muscate de la sieberz dar nu stiu daca se merita.Si din spusele altor persoane culorile de la muscatele din poza difera de cele aduse. :|
 

ianos10

Member
Buna ziua! Am primit de la soacra mea o begonie si nu stiu din ce categorie face parte: rizomatoasa, bulboasa,etc. Ma intereseaza pentru ca e un pic in suferinta in sensul ca nu mult dupa ce a primit-o i-au cazut toate florile, una cate una. Acum arata ca in fotografiile din album. Vreau sa traiasca si sa infloreasca, de aceea am nevoie de cateva sfaturi. Pentru asta mai intai trebuie sa stiu de care e! atasez un linck:
http://ianos10.sunphoto.ro/begonii
Multumesc!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ti se pare ca arata rau?? :? In poze nu pare de loc asa.Sau faptul ca i-au cazut florile te ingrijoreaza? :?
Au facut drum lung?S-au "zbuciumat"??? :rofl:
 

vuk

Member
acu 3 saptamani am cumparat o begonie rex splendida cu nuante de mov si roz , am replantat-o intr-un ghiveci mai mare dar nu pare ca o sa-mi ramana , jumate din frunze deja i-au cazut si nu stiu de ce , pamantul e umed , sa-l las sa se uste umpic ?

mai am inca o begonie lucernae de peste 2 metri care infloreste nonstop si nu e deloc pretentioasa , asta rex e mult mai frumoasa dar foarte sensibila

orice sfat ar fi de mare ajutor
 

fisulix

Member
Nu stiu care ar fi problema, am si eu decorative prin frunza si nu sunt deloc pretentioase...poate nu are lumina suficienta, sau, cum ai spus tu, prea multa umezeala...uda doar cand e uscat pamantul. Daca totusi nu e nici una din aceste probleme te sfatuiesc sa pui macar o frunza la inradacinat in speranta recuperarii plantei :)
 

vuk

Member
am incercat cu trei frunze dar nici una nu s-a prins :(

diferentele de temperatura cand am adus-o au fost foarte mari , poate inca tot nu si-a revenit de la socul initial

mersi pentru raspuns fisulix :D
 

fisulix

Member
Nu folosesc nimic. Tai frunza oblic cu ceva foarte ascutit, de exemplu cutter si o pun pur si simplu intr-un pahar cu apa. Mai completez cu apa daca e cazul. Dupa ce apar radacinile, le mai las un pic (cateva zile-1 saptamana) apoi le pun in pamant. Reusita - 100%.
 

anette_b

Member
am si eu o mare rugaminte la cei care se pricep : bulbii (sau tuberi , nu stiu cum le zice) pot fi plantati si in gradina ? daca da , in ce conditii ?

a cumparat un prieten niste tuberi de begonie cu flori cretze si vrea sa ii planteze in gradina .
 

ghia_don

Active Member
Pot fi pusi si in gradina, dar dupa ce trece pericolul brumelor, adica prin mai...
Pina atunci ar fi bine sa fie pusi in ghivece, sa aiba lastari mari la transferul in gradina si sa infloreasca mai repede.
Iar toamna trebuie scosi, ca nu rezista la inghet..
 

Roxana

Active Member
ba da, trebuie sa le feresti de ploaie pentru ca li se maronesc frunzele. Trebuie sa gasesti un loc ferit de ploaie si de mult soare.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ma lasi sa te contrazic ,Roxana?
Am avut in vara vreo 6 ghivece suspendate cu begonii,si altele in jardiniere.A ploaut foarte mult si niciodata nu le-am miscat din locul lor.Cum ti se pare ca aratau?


In gradina,posibil sa nu le placa asa de mult,dar daca sunt in ghivece si le ploua,nu au nimic,numai sa nu stagneze mult apa sub ele.
 

Roxana

Active Member
sunt foarte frumoasa!

dar, probabil ca se tine cont si de tipul Begonie sau de frunzele pe care le are.
 

LauraT

Member
Iudit minunatele tale begonii curgatoare au fost cumva din bulbii aceia care au aparut acum prin supermarkeuri , sau le-ai cumparat asa de-a gata ( ca sa zic asa ) Intreb pt ca am incercat si eu anul trecut cu bulbi de begonia pendula si nu au crescut mai deloc , in final au putrezit
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Au fost din magazine,da,din bulbi.Nu le-am verificat inca sa vad cum se prezinta.Cu toate ca a plouat foarte mult anul trecut,nu mi-a putrezit niciuna.Cosurile alea in carese vad ,merg foarte bine pt. begonii,deoarece curge apa ca lumea din ele.Pt.plante setoate nu-s bune.
 
Sus