Begonia

sorina

Active Member
felicitari erwin si iudit , si la mine cresc destul de greu ... din 12 bulbi de curgatoare cred ca 8 au frunzulite dstul de mari iar una are flori
acum stau in ploaie
 

nutilepadat

Active Member
La fel sunt si ale mele de anul acesta :( cred ca vor inflorii la Pastele cailor :( .Sorina nu cred ca le prieste aerul tare :mrgreen:
 

Roxana

Active Member
:eek: ce frumoase sunt! sa te bucuri de ele!
Ieri am transplantat Begonia (Plamanul) in alt ghiveci deoarece am observat ca avea acumulare de saruri pe marginea ghiveciului si am vazut ca pamantul era foarte umed. L-am amestecat cu alt pamant mai uscat, dar am observat ca nu are bulb. O fi putrezit sau aceasta begonie nu are bulb, ci radacina normala?
 

Roxana

Active Member
Inseamna ca radacina este in regula. sper sa-si revina. A ramas doar tulpina deoarece frunzele s-au inmuiat (nu stiu cauza) si i le-am rupt. de asemenea nu stiu de ce, dar planta nu poate sa stea dreapta fara suport (scarita sau altceva).
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Pentru ca e prea tanara si are tulpina fragila.Peste un an,doi,se va ingrosa si tulpina.
 

Roxana

Active Member
pai o an de vreo 2 ani si problema nu este doar la ea. am mai observat si la Peperomia, Monstera si Syngonium. Oare sa le lipseasca ceva?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E cineva pasionat de begoniile decorative prin frunze? Mi-a picat una deteriorata in mana acum vreo 2 saptamani si acum e la recuperare. Dar am apucat sa vad ce frumos e frunzisul, in 3 culori ca de matase... :visator:
 

Roxana

Active Member
Sunt superbe! sa va bucurati de ele!
A mea cred ca este pe moarte. Tulpina a inceput sa se inmoaie si nu poate sa mai stea dreapta. :(
 

Roxana

Active Member
Am taiat tulpina de la Begonie pentru ca la baza era seaca si deocamdata am pus-o in apa. Are sanse sa faca radacini? In apa sau in pamant?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Cu toate ca in poza de la Sieberz arata altfel,si se numeste Caisa fara a avea nici o asemanare nici cu poza nici cu caisa....imi place ca e frumoasa;
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Roxana a spus:
Am taiat tulpina de la Begonie pentru ca la baza era seaca si deocamdata am pus-o in apa. Are sanse sa faca radacini? In apa sau in pamant?
Roxana din cite stiu eu si in apa merge.Nu ma pricep ce-i drept foarte mult la ele.Poate cunoscatorii,iubitorii sa te invete mai bine.
Pai bine Iutko :x reclama sufletul comertului ce naiba,nu ai invatat?Pe afara vopsit gardu'.............
 

Roxana

Active Member
Multumesc Gabiuta. O sa las in continuare butasii in apa, daca tot i-am pus de la inceput acolo. Sper sa faca radacini ca imi place mult plantuta asta. :D
 
Sus